Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nový studentský prototyp Škody má jméno. A je to slušný jazykolam

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 27. 5. 2019 • 22:11
10
1
Zobrazit náhledy (10)
Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq Škoda Mountiaq

Pětatřicet studentů škodováckého učiliště vybralo jméno pro pick-up vycházející z Kodiaqu. Oficiálně se představí už příští týden.

Nebudeme vás napínat, již šestý žákovský vůz mladoboleslavské automobilky Škoda se jmenuje Mountiaq. Pracuje na něm 35 studentů Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Na unikátním projektu se dělalo 2000 hodin a vznikal v rámci výuky.

Mountiaq prý dokonale vystihuje spojení moderního životního stylu s vysokou užitnou hodnotou pick-upu. Právě tuto karosářskou verzi se studenti před časem rozhodli postavit, přičemž technický základ poskytlo sedmimístné SUV Kodiaq. Vůz vznikal osm měsíců a na práci pětatřiceti studentů (z toho šesti dívek) dohlíželi a podporovali odborníci z oblasti techniky, výroby a designu.

„Vybrané jméno dokonale vyjadřuje dobrodružný charakter a jedinečné offroadové vlastnosti tohoto silného pick-upu. Jsem neuvěřitelně hrdý na to, že jsem se mohl na tomto jedinečném projektu podílet,“ uvádí Petr Zemanec, jeden ze žáků letošního týmu.

Studentům je od 17 do 20 let a práce na projektu začala už v září minulého roku. Letos v lednu odstartovala praktická realizace. Prvním krokem bylo zesílení karoserie, posléze došlo na odstranění střechy a vyrobena byla zadní stěna společně s bočními okny kabiny. Mountiaqu nechybí ani naviják, pro který byl vytvořen speciální držák, jenž snese enormní zatížení v terénu.

A největší výzva? Prý integrace plně funkčního zadního výklopného víka na konci ložné plochy. Také Mountiaq dostává na zádi nápis namísto tradičního loga, stejně jako je tomu u modelů Scala či Kamiq.

Ve srovnání s Kodiaqem Scout narostla světlá výška o deset centimetrů, čehož bylo mimo jiné dosaženo i montáži sedmnáctipalcových kol Rockstar II a pneumatik s obzvláště vysokým terénním vzorkem. Studie žákovského vozu se zatím neukazuje v celé své kráse, ale víme, že má rozvor 2788 milimetrů a pod kapotou pracuje zážehový dvoulitrový čtyřválec TSI o výkonu 140 kW.

Naviják však není jediným dobrodružným prvkem. Studenti lákají také na vysoko vyvedené sání, světelnou rampu na střeše či přední ochranný rám. Auto je zhotoveno v oranžovém lakování a třešničkou na dortu je osvětlená ložná plocha, pod níž jsou skryté úložné prostory.

Už příští týden se o Škodě Mountiaq dozvíme veškeré podrobnosti, bude totiž oficiálně představena světu. A my budeme mít unikátní příležitost tento stroj vyzkoušet na vlastní kůži!

Související články

Témata
28. 5. 2019 09:51
Nic moc ..
Zase pickup? A zase na kodiaqu? Jak originalni. Kolikaty uz je to "prototyp", u ktereho v podstate jen urizli strechu?
Kdyby to aspon bylo na bazi silnicniho auta (ale poradne, ne jako funstar) Felicie Pickup, zvlast ve verzi freestyle nebo fun, mely urcity puvab.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku