Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

O značky na přání je zájem. Jaká jména letí?

David Bureš David Bureš 6. 1. 2016 • 11:01
34
První automobily s registračními značkami na přání by se na českých silnicích mohly začít objevovat koncem ledna.

S novým rokem ministerstvo dopravy českým řidičům konečně umožnilo pořídit si státní poznávací značku přesně podle jejich přání. O novou možnost je mezi majiteli aut ohromný zájem, jen během prvního dne, kdy bylo žádost možné osobně podat na úřadech, bylo registrováno na 800 žádostí o speciální značku.

Mezi nejpopulárnější znění patřila křestní jména a příjmení, názvy firem, typová označení vozidel, případně číselné řady (jako 11111111, 22222222). Mezi dalšími byla přidělena i značka FANT0MAS. Pryč jsou i takové značky jako T0MAS007, STAVITE1 nebo VIP00001.

Podoba značek na přání má svá pravidla. Značka se u automobilů musí skládat přesně z osmi znaků, u motocyklů je to sedm znaků a u mopedů jen pět znaků. Povolená je kombinace čísel a písmen, naopak interpunkční znaménka nebo speciální znaky (jako * a §) povoleny nejsou.

Značka musí obsahovat alespoň jednu číslici, proto jsou mnohdy některá písmena nahrazena obdobně vypadajícím číslem. Z důvodu zaměnitelnosti jsou pak zakázána písmena G, CH, O, Q a W, místo óčka tak řidiči využívají nulu. Zakázána jsou též hanlivá slova, výrazy podněcující k rasismu a xenofobii nebo zkratky orgánů veřejné zprávy.

Zájemce o značku na přání se musí dostavit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě registrace vozidla s žádostí, na které uvede údaje o své osobě a navrhované znění značky na přání. Možností je ale i podání žádosti písemně poštou nebo pomocí datové schránky. Pokud bude žádost schválena, obdrží majitel značky do 15 dnů. První vozy se speciálními spz by se na českých silnicích mohly začít objevovat už na konci ledna.

Za jednu tabulku na přání řidiči zaplatí 5.000 korun, sada na auto tak přijde na 10.000 korun. Požadované znění značky na přání lze také rezervovat na dobu tří měsíců za poplatek 500 Kč.

Poznávací značka na přání je sice přenositelná – majitel ji může později přendat na jiný automobil, je však vázaná na osobu (fyzickou nebo právnickou). Kvůli tomu nebude možné spz prodat jinému zájemci. Výměna poškozené tabulky přijde na 600 korun, v případě ztráty nebo odcizení ale nové značky nebudou vydány. Řidič si v takovém případě bude muset vybrat jinou značku. Původní značka bude v registru z důvodu možnosti zneužití zablokována a ztratí platnost.

Související články

Témata
Avatar - white label
7. 1. 2016 16:02
Re: obávám se škodolibosti
A jsou i silnější kalibry:
[odkaz]
Avatar - white label
7. 1. 2016 15:55
Re: obávám se škodolibosti
Není to úplně po celé ploše, takové menší "zóny", které drží lépe, než vcelku/celoplošně.
Každopádně práce na chvilku by to nebyla... ;-)
7. 1. 2016 15:48
Re: obávám se škodolibosti
Myslel jsem, žes měl ještě nějakou silnější. Vím, žes tu jednou dával odkaz. Ale nevím, jestli ji máš podlepenou po celé ploše nebo ne. I tu 50 by měla být zábava sundavat, pokud je po celé ploše (můžeš si samozřejmě pomoci nahřátím). :-)
Avatar - white label
7. 1. 2016 15:47
Re: Značky na přání ???
Nejvtipnější na tom bude, že to zřejmě myslel vážně...
Avatar - white label
7. 1. 2016 15:45
Re: Značky na přání ???
To sis trochu popletl, obecně si pražští řidiči pouze myslí, že jsou nejlepší, a nejen jako řidiči... :*) ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud