Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Otázka za sto bodů: Je lepší zahřívat motor na volnoběh, nebo až jízdou?

David Bureš David Bureš 1. 11. 2016 • 10:25
60
Jestliže nechcete, aby vaše auto trpělo, je nutné ho před jízdou dostatečně zahřát. Spíše než stání s nastartovaným motorem se ale vyplatí pomalá jízda.

Zimní období se pomalu blíží, což vedle možných hrátek na sněhu řidičům přináší i mnohé starosti – ranní odhrnování sněhu, škrábání namrzlých oken nebo prochladlý interiér. Svědomitý řidič by pak měl myslet na to, že motor automobilu je před jízdou nutné řádně zahřát.

Mnozí řidiči zahřívání agregátu řeší stáním na místě s nastartovaným motorem, což se možná někteří z vás učili i v autoškole. To ale platilo jen pro starší jednotky s karburátory, pro moderní motory se vstřikováním je nejlepší právě pomalá jízda, pouze s krátkým zahřáním na volnoběh.

Krátké zahřátí na několik desítek sekund je totiž potřeba, aby do všech mazacích míst pronikl olej. Ideálním řešením je tak nechat pohonné ústrojí prohřát během doby, kdy řidič škrabe namrzlá okna svého auta.

Dlouhé stání na volnoběh už ale motoru škodí. Pohonná jednotka v takovém případě používá bohatší směs, kdy je poměr paliva k vzduchu vyšší než jindy. To zaprvé vede k vysoké spotřebě paliva, zároveň to ale motoru, zvlášť zážehovému, škodí. Benzin totiž narušuje olejovou vrstvu na stěnách válce, což v kombinaci s tuhostí oleje v této fázi vede k vyššímu tření a tedy vyššímu opotřebování komponent. Benzin se navíc dlouhým stáním dostává stále více do oleje, čímž zhoršuje jeho kvalitu, zhoršuje totiž jeho mazací schopnosti. Zahřívání na volnoběh navíc nezahřeje dostatečně převodovku a rozvodovku, což naopak zajistí právě odborníky doporučovaná pomalá jízda.

Zahřívání při jízdě je pro techniku prospěšné, je ale nutné zdůraznit, že se má jednat o pomalé tempo. Písty a válce jsou vyrobeny z materiálů s odlišnou tepelnou roztažností, a tak je prudké zahřátí může poškodit. Nejšetrnější k nim je tedy právě pomalá jízda, během které by řidič neměl agregát vytáčet nad nějakých 3000 otáček. Opatrnější odborníci dokonce radí nepřekonávat 2000 otáček.

Nejen během zimy by pak řidič měl myslet na to, že olej se zahřívá delší dobu, než by se mohlo zdát. Zahřátí oleje je přitom potřeba, protože jen tak bude dobře promazávat motor. Navzdory tomu mnohá moderní auta ukazatel teploty oleje postrádají – mají jen ukazatel teploty chladicí kapaliny, který se u některých dokonce omezuje pouze na varovnou diodu. Zahřátí chladicí kapaliny na provozní teplotu přitom neznamená, že už je dostatečně zahřátý i olej. Ten se zahřívá déle než chladicí kapalina, mimo jiné z toho důvodu, že cirkuluje i v olejové vaně nebo externí nádrži, kde jeho ohřátí trvá delší dobu. Proto je potřeba se zatěžováním agregátu počkat.

Až tedy ráno za mrazu budete vyrážet na cestu, myslete na to, co je pro váš motor nejprospěšnější – krátké zahřátí na volnoběh a následné dohřátí pomalou jízdu. Až poté můžete schopnosti jednotky využít do plné míry.

Témata
6. 11. 2016 11:44
Re: láska k technike
Keď vidím a hlavne počujem, ako niektorí/niektoré vodičky cúvajú z parkoviska s revúcim studeným motorom a na päť krát, tak mám z toho zježené vlasy.
3. 11. 2016 14:08
Re: Doporučuji všem, že mají nastartovat a jet a až se motor
S tím opětovným namrzáním čelního skla po ujetí pár desítek metrů se potýkám dost často. Gumový koberečky nejsou samospasitelný. Neubráníš se tomu, že v průběhu zimy máš v autě prostě vlhko. Dobrý je topit klimou a aspoň trochu to auto takhle vysušovat. Je to ale sysifofská práce. Vysušíš deci a z bot si přineseš dovnitř půl litru.
3. 11. 2016 11:12
Re: Doporučuji všem, že mají nastartovat a jet a až se motor
A už si si všimol, že pri škriabaní, nie ometaní, sa časť rozpustí a začne namŕzať?
Je však pravdou, že keď je vonku veľká relatívna vlhkosť, tak keď sa rozbehneš, tak to okno bleskovo namŕza.
P.S. V zime používam gumené koberce. Ľahko ich vyleješ a zároveň sa ti do kobercov a na podlahu nedostane toľko slanej vody.
Avatar - lordlord
3. 11. 2016 09:34
.
nejdřív oškrábat auto a zjistit, že nenastartuju je hrozné, raději nejdřív nastartuju, odmrazí se mi el. vyhřívaná okna, zrcátka, vyhřeje sedačka
Avatar - Barrichello
3. 11. 2016 08:31
Re: Vtip
No a někdo si napojí káru do zásuvky a nechá si ohřát vodu v motru a startuje s ohřátou vodou v motoru. Anebo si z vokna zmáčkne na DO dálkový start a pokud mu není líto plaiva, auto se mu ohřeje taky aniž by vytáhl paty z domu, dá se nastavit i aby to topilo.

Ameriky rulezz >:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud