Podnikatel naletěl podvodníkovi na neexistující Mercedes-AMG One. Přišel o více než 125 milionů
Člověk by řekl, že napálit zkušeného obchodníka není snadné. Jenže když do hry vstupují emoce a chtíč, lidé často dělají chyby. Tahle známého podnikatele vyšla na více než 100 milionů korun.
Automobilový svět žije novým skandálem a ukazuje, že nakupování vozů online může být ošemetnou záležitostí. Není tajemstvím, že částka na bankovním účtu nemusí korespondovat s řidičskými zkušenostmi majitele, díky čemuž se internet baví mnoha nehodami milionářů v superautech. Dále se ukazuje, i zkušení obchodní hráči stojící v čele velkých společností, občas podlehnou impulzivnímu a neuváženému jednání.
Prostým lidem se podobné situace stávají s běžnými auty na sekundárním trhu, ale nekalé praktiky se dějí i ve sféře ultra drahých supersportů. Na povrch se dostává kauza podvedeného Michaela Mente, zakladatele a ředitele módní značky Revolve.
Ten si v roce 2021 vysnil do sbírky hypersport Mercedes-AMG One. Kontaktoval proto francouzského prodejce jménem Jean-Pierre MR Clement. Ten tvrdil, že umí zajistit pozici ve výrobním kalendáři omezeném na 275 kusů. Za službu a auto si řekl o přibližně 125 milionů korun. Vůz se přitom nový prodával za 62,4 milionů korun. Mente částku zaplatil a čekal na informaci ohledně termínu výroby a dodání.
Jenže po prodejci se slehla zem a Mentemu v červnu 2022 přišlo nemilé oznámení. Obchodník s auty Clement totiž nikdy neexistoval. Byla to fiktivní identita texaského podvodníka Traveona Rogerse. Spojení s Mentem údajně zprostředkoval právník Scott Oliver z města Longmont v Coloradu. Ten ovšem něco takového popírá.
Rogers umí vystupovat seriózně a přesvědčivě a není to poprvé, co se mu povedlo vylákat z lidí peníze. V roce 2023 byl obžalován z podvodného prodeje dalšího AMG One, kdy se mu podařilo z klienta vylákat 73,7 milionů korun. K obvinění přibyly doprovodné delikty, například padělání smluv a bankovních dokumentů. Kromě Mercedesu si oblíbil i Aston Martiny, za jehož prodejce se také vydával v Clevelandu.
Mente se snaží dostat peníze zpět skrze žalobu podanou v letos v únoru, ale bude to složitý boj. Mimochodem, Rogers nebyl při vymýšlení alter ega nikterak kreativní. Jean-Pierre Clément totiž byl třeba francouzský ekonom, politik (ministr financí) a historik žijící mezi lety 1809 až 1870. Najdete určitě i další příklady, protože toto jméno je velmi oblíbené.
Při konfrontaci ohledně rychle nabytých peněz Rogers tvrdí, že zbohatl na postu ropného manažera, založením vlastní investiční společnosti a díky brzkému vložení finančních prostředků do Snapchatu. Nakonec spadla klec a místo relaxace u bazénu luxusní vily, si odpykává sedmiletý trest ve vězení za delikty spojené s podvody souvisejícími s prodejem vozů Aston Martin.
