Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Popularita elektromobilů je v Evropě na vzestupu, zájem o diesely naopak klesá

Ondřej Mára Ondřej Mára 30. 8. 2019 • 21:32
18
117
Zobrazit náhledy (18)
Zobrazení průměrných údajů Spotřeba 13,3 kWh Renault Zoe Bezděz Litoměřice Písek Bernartice Mělník Česká Lípa Při přezutí na letní pneumatiky jsme od dovozce dostali i frajerskou značku s písmeny EL. V modrých zónách vnitřní Prahy teď parkujeme zdarma s ještě větší chutí. Na začátku dlouhodobého testu jsme poznamenali, že jsme k vozu zatím nedostali kabel pro domácí nabíjení ze 400V třífázové zásuvky, kterou máme v redakční garáži k dispozici. Bohužel kabel nedostaneme nikdy, výrobce ho nedodává. Další příležitosti otevírá projekt českých příznivců elektromobility s názvem EV Mapa, na níž najdeme i nabíječky ostatních distributorů včetně malých soukromých. Z mobilu se pak nabíjení zapne, vypne i zaplatí. Pracuje se s ní poněkud obtížněji, protože zatím nejde o aplikaci, ale webovou stránku. V terénu se nám osvědčila aplikace Polyfazer Direct, do které je zapojený ČEZ, u jehož stanic platíme elektronickým čipem. Aplikace umí k nejbližšímu stojanu ČEZ i navigovat.

Evropský trh s novými elektromobily se během uplynulého měsíce opět vrátil k růstu, na čemž se výraznou měrou podílely i elektromobily a hybridy.

Během července se podle statistik analytické společnosti Jato Dynamics prodalo v Evropě cca 1.325.600 nových automobilů, což představuje meziroční nárůst o 1,2 procenta. Velký podíl na tom však prý měly i hybridy a čistě elektrické automobily. Naopak naftové pohonné jednotky jsou stále více na ústupu, jak upozornil britský web Autocar.

Za červenec 2019 se prodalo cca 96.600 čistě elektrických, hybridních a jinak elektrifikovaných modelů, což představuje meziroční nárůst segmentu o 29 procent. Pokud bychom se však podívali na tuto skupinu detailněji, zjistili bychom, že obrovský boom zažily především klasické elektromobily, kterých se prodalo 23.200 kusů a oproti minulému roku se tak jedná o 98% nárůst.

Nejlépe si vedl model Renault Zoe, nejpopulárnější elektrickou značkou však i v Evropě stále zůstává Tesla. „Ačkoliv stále zastupují poměrně malou část trhu, představují elektrická vozidla v těchto náročných časech světlý bod odvětví,“ uvedl Felipe Munoz, jeden z analytiků JATO.

Podíl elektrifikovaných modelů tak meziročně vzrostl z 5,8 % na 7,4 %. Zato prodeje modelů s naftovými pohonnými jednotkami jsou neustále na ústupu. Zatímco v červenci minulého roku si nafta držela 36% podíl na trhu, meziročně ztratila 5 %.

Červencový vzestup prodejů navíc stále nebyl dostatečně silný, aby napravil pokulhávající bilanci roku 2019. Ve srovnání s minulým rokem jsou totiž prodeje stále o cca 2,5 procenta nižší. „V Evropě panuje nejistota. Po mnoha letech růstu vykazuje trh známky zpomalení, které by mohlo ještě pokračovat, pokud nezačne německá ekonomika opět růst,“ zhodnotil situaci Munoz.

Související články

Témata
Avatar - .StenLi.
2. 9. 2019 11:04
Re: Kdyby nezapočítávali hybridy a plug in hybridy ...
Dobre rano, nie mild hybrid nie je skutocny hybrid, je to len marketingove zneuzivanie tohto ozancenia. Nesplna zakladnu definiciu hybridu a to moznost EV modu aj klasickeho ICE modu. Vidim ze si sa v tejto diskusii uplne stratil, riesi sa prave to ze ich do hybridov pocitaju ale ich podiel je smiesne maly a urcite nezapricinil upadok dieslov presunom do inej kategorie. Si velmi nepozorny citatel a velmi detinsky diskuter.
Avatar - Barrichello
1. 9. 2019 22:57
Re: Jásání nad nárůstem prodejů e-aut není na místě
Už si dneska slavil? 80 let , co tvojí oblíbení němci spolu se slováky začli 2 sv. válku napadením Polska - kdy německá vojska po předchozích provokacích a zinscenovaných incidentech zahájila invazi. Jako první byl napaden poloostrov Westerplatte u Gdaňsku.

Nejvíce obětí této války SSSR a Čína.

Oběti v ČSSR - 25 000 vojáků, 63 000 civilních obyvatel a 277 000 obětí holocaustu.

Kolik lidí tu zabili rusové? 100? A kolik českoslovenští komunisté? 500?

Pořád obdivuješ helmuty???
Avatar - Hammunasakra
1. 9. 2019 07:17
Re: Jásání nad nárůstem prodejů e-aut není na místě
Ty si fakt BLÁZEN = nepoužívej jako obvykle data = který si nejsi schopen dát do souvislostí
Nebo si = a je to úmyslně = což je eště MNOHEM horší

Nepoužívej data = co komunista udělal = spíš to co v porovnání třeba s tim Rakouskem NEUDĚLAL!

Máš představu = že jinde se byty nestavěly? :-)

Jen prostě k tomu všemu cos vypsal = byla životní úroveň VYŠŠÍ a jezdili lepšíma autama a měli lepší televize a vyšší platy a DODNES díky tomu maj vyšší důchody víc dálnic atd.

Měl by sis to v hlavě OTOČIT = a začít sepisovat všechno to co komunista NEUDĚLAL = to je sakra rozdíl

A bohužel PROTO PROTOŽE to NEUDĚLAL = tak PROTO tady dodnes máš menší platy a důchody a životní úroveň atd.

Chápeš to? :-)
Avatar - Hammunasakra
1. 9. 2019 07:13
Re: Jásání nad nárůstem prodejů e-aut není na místě
No právě = vše je zdokumentovaný = že ty si vybíráš jen to co se TOBĚ hodí = to je jiná věc :-)

TAkže v reálnejch číslech = ne v tom CO SE TOBĚ hodí = to komunista doved ze srovnatelný úrovně s Rakouskem, dokonce o fousíček lepší po 2. světový = do úrovně 10% rozpočtu Rakouska = v době ekonomickýho bankrotu socialismu

Moc hůř to nejde ;-)

Československo a vyrovnané hospodaření = to je pouze pro idioty = nebo ty co tomu CHTĚJ věřit = to fakt nemyslíš vážně :D

Abych ti to popsal na tobě = je to jako když já mám dneska plat 100 tisíc a ty 10 tisíc = a já žiju jak žiju a jezdim čim jezdim atd. a ty žiješ na ubytovně a máš 2 páry bot a 6 kusů oblečení = ale chlubíš se že máš vyrovnanou platební bilanci CHÁPEŠ? :-!

Navíc platební bilance se používá jen pro zahraniční obchod = a ten byl pokud vim ultrapokřivenej = komunista prodával cokolik klidně totálně pod cenou JEN aby získal trochu deviz. I tak doved stát do situace = kdy už neměl ani na udržování toho mála zlomku třeba proti tomu Rakousku = co lidem dával

Myslim žes to byl ty kdo tu dával za příklad tehdejší západní půjčku Rumunsku, který bylo v cestě k bankrotu eště o krůček blíž než třeba my = jak opět tehdy správně řikal Zeman = my sme padali z vysoka = takže i když propadli fakt hodně, furt sme na tom byli líp než většina ostatních komunistama ekonomicky zdevastovanejch zemí
Ale k tý půjčce = socstáty na tom byly už TAK ZLE = že neměli už ani na pomoc další soudružský zemi. A tak zle a tak zoufale = že začali zavádět částečnej kapitalismus = ale to víš řikali tomu perestrojka NUTNÁ nebo spíš VYNUCENÁ RESTRUKTURALIZACE socialistickejch ekonomik

Takže bez dalších skoro OBŘÍCH investic = běžný lidi hned tak nedoženeš. Jako bonus nemáš ani vzdělání = prostě na dohánění toho je moc a moc. Takže se prosim nechlub svou jako vyrovnanou bilancí = která je naprosto o ničem
Avatar - Barrichello
31. 8. 2019 23:43
Re: Jásání nad nárůstem prodejů e-aut není na místě
A dneska nemam ruský pivo, mam dánský Faxe :-)
Ale mam tu vodku Kremlin Award, grand premium vodka, tak si dám na tvůjí počest jednoho stakana abys měl radost, že mam zas něco ze země, z který tu nejde nic koupit protože nic nevyváží :-) :-) :-)
Ještě bych si mohl dát kubánskej doutník od bratra Raula, ten mam uloženej v ruský komodě od Lubidom Furniture.
A ráno si dám gruzínský čaj s kubánským medem ;-) :D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud