Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Porsche má kvůli odpisu opcí hrubou ztrátu 4,4 miliardy eur

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 13. 11. 2009 • 17:04
27
Solečnost Porsche Automobil Holding SE hospodařila ve finančním roce 2009 s hrubou ztrátou 4,4 miliardy eur (asi 112,2 miliardy Kč). O rok dříve měla zisk před zdaněním 8,6 miliardy eur.

Letošní ztráta souvisí hlavně s odpisem opcí na předražené akcie Volkswagenu a Porsche kvůli ní vyplatí výrazně nižší dividendy.

Finanční rok skončil v červenci. Automobilka už téhož měsíce varovala, že počítá s hrubou ztrátou až pět miliard eur. Zadlužené Porsche, které sídlí ve Stuttgartu, proto vyplatí dividendu pouhých pět eurocentů, a to ještě pouze na prioritní akcie. O rok dříve vyplácena 2,70 eura na každou kmenovou akcii.

Symbolickou dividendu může Porsche vyplatit díky tomu, že má nerozdělený zisk v objemu asi jedné miliardy eur. Podle německých účetních standardů tak vykáže nepatrný čistý zisk 8,2 milionu eur. V předchozím roce měla automobilka díky opcím na akcie Volkswagenu mimořádný zisk 8,57 miliardy eur.

Finanční situaci automobilky v létě ovlivnil zásah katarského suverénního fondu, který v srpnu uvolnil potřebnou hotovost. Za výraznou slevu proti účetní hodnotě pak fond převzal balík finančních derivátů a díky tomu má teď přístup k téměř pětině akcií Volkswagenu s hlasovacími právy.

Akcie Volkswagenu dnes oslabily o více než pět procent a poprvé od března 2007 se propadly pod 100 eur za kus. Na konci loňského října se kurz přechodně vyšplhal až nad 1000 eur, šlo ovšem pouze o technické zpevnění, za nimž stála masivní spekulace. Později vyšlo najevo, že během dvou dnů, kdy kurz vystřelil ze zhruba 250 eur na více než 1000 eur, někteří lidé přišli o značnou část majetku.

Epizoda se vztahuje k neúspěšnému pokusu automobilky Porsche převzít mnohem větší automobilku Volkswagen. Porsche se značně zadlužilo, aby získalo kontrolu nad akciemi Volkswagenu, k převzetí ale nakonec nedošlo a z predátora, tedy z Porsche, se rázem stala kořist. Automobilce Porsche totiž po nevydařeném pokusu zůstaly prázdné ruce a obrovské dluhy.

Holding Porsche SE kontrolují dva rodinné klany: Porsche a Piëch. Obě rodiny měly na další směřování automobilky rozdílné názory, vzájemné spory ale nakonec odložily a situaci v automobilce Porsche začaly radikálně řešit. Odvolali ředitele Wendelina Wiedekinga i zdiskreditovaného finančního ředitele, kteří podle majitelů mají vinu na zpackaném pokusu o převzetí Volkswagenu a na dluzích, do nichž firmu dostali.

Čisté zadlužení automobilky Porsche SE se vyšplhalo nad deset miliard eur, a to v době, kdy se vyhrotila situace na finančních trzích a kvůli krizi zcela zamrzly úvěrové trhy. Wiedeking v té době potřeboval refinancovat, ale protože situace takový krok nedovolovala, Volkswagen poskytl automobilce Porsche nouzový úvěr, jinak Porsche hrozil bankrot. Pozice se tak obrátily a Volkswagen měl nad Porsche finanční převahu.

Porsche SE má nyní v úmyslu zvýšit kapitál minimálně o pět miliard eur, a to emisí nových akcií. Obě automobilky se totiž dohodly, že zanechají pokusů o převzetí jedna druhé a dobrovolně se sloučí. Porsche má ve Volkswagenu pořád ještě 51 procent akcií, takže lze stále tvrdit, že Volkswagen je de facto součástí Porsche. Transakce a úplné sloučení obou automobilek má být dokončeno v roce 2011.

Témata
15. 11. 2009 19:33
Re: Bravwo Porsche :-(
A co to je správnej supersport ?
Konkrétně v této hvězdné automobilové kategorii je to z velké části o emocícha a sympatiích "pěstovaných od kolébky". Netvrdil bych, které je "lepší" a na klasické evropské sportovní trojce (Ferrari, Lamborghiny a Porsche) je krásně vidět, jak mohou v klidu existovat vedle sebe, aniž by si nějak zásadně "lezli do zelí"
14. 11. 2009 18:14
Re: Bravwo Porsche :-(
hlavně nemají motory na naftu :yes: :-!
14. 11. 2009 09:08
Bravwo Porsche :-(
Jo co k tomuhle dodat, ja myslim ze pravda pravd je "BRAVO FERRARI"!
Jo obcas musi ukazat nekdo jiny nemcum jak se delaji ty spravny supersporty a ten spravnej byznys!!! ;-)
Takze jeste jednou bravo FERRARI a at vsichni vi kdo je evropske cislo 1 v supersportech a nejziskovejsi znackou zaroven!!! :yes: :yes: :yes:
Avatar - T613
13. 11. 2009 19:35
Re: Já jsem dnes
Když tramvaje tak z DPO Ostrava! Ne ty s.. z Plzně! >:D
13. 11. 2009 17:54
Já jsem dnes
plný zloby, pěstí a nenávisti a proto píšu fuj VW, fuj Porsche a fuj celému automobilkovému průmyslu. Ať žijí vlaky, ať žijí šaliny, ať žije ta opravdová Škoda, Škoda Plzeň!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku