Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Porsche zahájilo produkci elektrického Macanu. Ještě letos chce vyrobit až 20.000 kusů

Daniel Fuglevič
Diskuze (37)

Výrobní cíle pro letošek přímo reflektují zájem o nejnovější Macan. Už v březnu měla automobilka deset tisíc objednávek.

Porsche oznamuje spuštění výroby nové generace Macanu, která v elektrické podobě nahrazuje na území Evropy dosavadní spalovací variantu. Produkčním domovem novinky je modernizovaná továrna v Lipsku, jež si v posledních letech vyžádala investice okolo 600 milionů eur s ohledem na přípravu a rozšíření linky k výrobě nového elektromobilu.

Video se připravuje ...

Továrna zajišťující rovněž produkci Panamery se kvůli elektrickému Macanu rozrostla o novou montážní linku karoserií a rovněž bateriových modulů. Kompaktní SUV umožňuje díky platformě PPE vysokou úroveň automatizace při výrobě. Jenom na oddělení sestavování karoserií a baterií tak automobilka využívá na 800 robotů.

Na vlně udržitelnost samozřejmě jede i Porsche, takže se lipská továrna v rámci produkce Macanu může chlubit takzvanou uhlíkovou neutralitou – obdobně jako další značky toho dosahuje rovněž kompenzací ve formě projektů zaměřených na vyvážení uhlíkové stopy. Při samotné produkci Macanu ale značka například využívá elektřinu z obnovitelných zdrojů, zatímco k vytápění továrny používá biomasu.

Celkově se na výrobě Macanu a Panamery podílí v Lipsku přes 4600 zaměstnanců. Závod je do budoucna schopný maximální flexibility, kdy mohou z jedné výrobní linky sjíždět konvenční benzinové, hybridní i čistě elektrické modely. Porsche sice chce v roce 2030 prodávat přes 80 % všech nových vozů s elektrickým pohonem, stejně jako další automobilky v poslední době se ale vrací do reality a k tomuto plánu dodává, že všechno bude nakonec záležet na poptávce zákazníků a rozvoji elektromobility v jednotlivých regionech světa.

Zájem o nový elektrický Macan je nicméně velký. „Máme již 10.000 objednávek a tito zákazníci se ještě nemohli s vozem ani svézt,“ uvedl letos v březnu generální ředitel Porsche Oliver Blume. Letos tak Porsche plánuje dosáhnout 20.000 vyrobených Macanů, a pokud bude poptávka nadále silná, v roce 2025 chce posunout kapacitu na 40.000 až 60.000 kusů.

Daniel Fuglevič
Diskuze (37)

Doporučujeme

17. 5. 2024 18:39
Re: Nové zprávy ze světa nařizované elektrodebility
Ne, nepřipadá. Proti hrozící diktatuře zelenorudých progresivistických fanatiků je třeba bojovat všemi dostupnými prostředky!
Avatar - kuk
17. 5. 2024 14:56
Strašně fádní auto.
Nic víc konzervativnějšího vyrobit nemohli. Ble.
Avatar - Ji/Ri
17. 5. 2024 14:04
Re: moc líbí
Ok, takhle. To souhlas.
Avatar - Mokrous
17. 5. 2024 11:17
Re: HOAX nebo krutá realita???
Myslíš všechny ty sqělé asistenční vyjebávky a semiautonomní jízdy?
Přitom by stačilo jen mít možnost je nakonfigurovat a uložit do paměti podle sebe.
Snad se časem najdou i schopní hackeři, kteří to budou umět vyřešit.
17. 5. 2024 08:44
Re: HOAX nebo krutá realita???
nevim, snad mas kliku na kus. U nas to nahradil koncici kodiaq rs…
V roce 2035 to nebude o tom na co to jezdi, ale jak to predelat aby to slo ridit:(