Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Potvrzeno: Renault má nového šéfa. Zatím však pro něj nesmí pracovat

David Bureš David Bureš 29. 1. 2020 • 15:59
8
8
Zobrazit náhledy (8)
Luca De Meo Luca De Meo Luca De Meo

Na postu generální ředitelky Renaultu zatím zůstává Clotilde Delbosová. Její očekávaný nástupce totiž pro Renault zatím nesmí pracovat.

Luca de Meo, dosavadní prezident automobilky Seat, se podle očekávání stává novým generálním ředitelem Renaultu. Prošel výběrovým řízením a do funkce ho schválilo představenstvo vedené Jeanem-Dominiquem Senardem. Na post šéfa Renaultu však de Meo nastoupí až 1. července 2020.

Do té doby automobilku Renaultu povede stávající dočasná generální ředitelka Clotilde Delbosová, která tuto funkci zastává od loňského podzimu. Po výměně vedení by se pak podle přání představenstva Delbosová měla v létě stát zástupkyní nového generálního ředitele.

Luca de Meo se totiž novým šéfem Renaultu nemůže stát s okamžitou platností. Kvůli konkurenční doložce u stávajícího zaměstnavatele se nesmí stát šéfem u konkurence ihned, ale podle zákulisních zpráv až po pěti měsících. Podle zpráv francouzských médií tak musí v následujících týdnech zůstat doma, řešit záležitosti Renaultu bude moci až od léta. Mluví se také o tom, že de Meo musel být ze stávající smlouvy vyplacen.

Nový zaměstnavatel na de Mea zatím pěje samou chválu. „Luca de Meo je skvělý stratég a vizionář rychle se měnícího automobilového světa. Díky jeho odbornosti, ale i vášni pro auta, je pro skupinu skutečným přínosem,“ říká o něm Jean-Dominique Senard, předseda představenstva automobilky Renault. De Meův předchozí šéf, předseda představenstva VW Group, Herbert Diess, pak už dříve zalitoval, že ho automobilka ztrácí.

Už v minulosti se hovořilo o tom, že si představenstvo Renaultu vybralo de Mea kvůli jeho odborným znalostem a dlouholetým zkušenostem, což se nyní potvrzuje. Oficiální tisková zpráva o zvolení de Mea na post generálního ředitele zdůrazňuje, že byl vybrán kvůli jeho zkušenostem a úspěchům v předchozích funkcích. Vedle VW Group v minulosti pracoval také v koncernu Fiat.

Luca de Meo se narodil v italském Miláně v roce 1967, kde též vystudoval obchodní univerzitu Luigiho Bocconiho. Svoji kariéru začínal právě u Renaultu, kam se po letech vrací, poté se však přes epizodu v evropském zastoupení Toyoty přesunul do Skupiny Fiat, kde postupně vedl značky Alfa Romeo nebo Lancia. V roce 2009 však znenadání odešel a přesunul se do VW Group. Tam byl nejprve ředitelem marketingu značky Volkswagen, posléze šéfem prodejů u Audi, aby se v roce 2015 stal prezidentem automobilky Seat.

Pro Renault je to už čtvrtý generální ředitel od roku 2018. Po zatčení dlouholetého šéfa automobilky Carlose Ghosna a jeho obvinění z finančních machinací se do čela automobilky dostal Thierry Bolloré, stávající výkonný ředitel.

Ten byl ale léta spolupracoval s Ghosnem, a tak když se výrobce ve snaze o urovnání sporů s Nissanem začal zbavovat osob napojených na obviněného šéfa, musel z funkce v říjnu 2019 odejít. Nejspíš i kvůli sporům s dalšími lidmi ve vedení Renaultu, konkrétně předsedou představenstva Jeanem-Dominiquem Senardem. Na post generální ředitelky následně nastoupila Clotilde Delbosová, dosavadní výkonná viceprezidentka a finanční ředitelka Skupiny Renault.

Ta byla do pozice jmenována dočasně a přestože se objevily zprávy, že by ve funkci mohla zůstat i nastálo, spíše se spekulovalo o jejím brzkém nahrazení. I kvůli nedostatečným zkušenostem v oblasti automobilového průmyslu. To se nyní skutečně potvrzuje a na její místo přichází naopak člověk s bohatými zkušenostmi, který bude ve francouzské společnosti jistě oceňován i kvůli tomu, že vedle italštiny, angličtiny, němčiny a španělštiny mluví také francouzsky.

Luca de Meo přichází do Renaultu v době, kdy automobilka napravuje své pošramocené alianční partnerství s japonským Nissanem. Už tento týden mají obě strany jednat o budoucnosti spolupráce. V době nutných obřích investic do elektrifikace a digitalizace by se minimálně zachování aliance hodilo oběma subjektům.

Související články

Témata
29. 1. 2020 11:51
Re: Jo to nepochopis
Poniektori netrafili ani 500vku. Pamatny je vyrok "to bude vejbuch tisicileti!"...
;-)
Avatar - KANKUNEN
29. 1. 2020 11:14
Re: Jo to nepochopis
Paradoxem je, že spousta lidí ve vedení je tak mimo realitu, že pustí do výroby produkt, který nechce nikdo ze 7,5 mld lidí. Sami tady umíme odhadnout budoucí úspěch auta. Netrefili jsme jen Juke.
Avatar - Ham.
29. 1. 2020 10:47
Re: Jo to nepochopis
Obávám se, že si to představuješ jako Hurvajz válku. Jestli je jich po světě 20 nebo 100 je putýnka, všichni budou na pozicích, kde je NCC zcela běžná součást kontraktu a 5 měsíců je jedna z těch nejkratších v takto vysokých pozicích. Ale jestli máš lepšího kandidáta a ten je okamžitě k dispozici, tak jej dohoď, za takové zprostředkování se platí velice slušně. Jinak je ale fajn, že jsi během 20 min. ubral ze 7,5 mld na stovku, to se cení. :yes:
Avatar - Hammunasakra
29. 1. 2020 10:36
Re: Jo to nepochopis
Nevíme můžeme jen odhadovat ale spíš "vo to tady nešlo" ;-)
29. 1. 2020 10:33
Re: Jo to nepochopis
To je vsechno pravda, ale tech moznych lidi na tu pozici je urcite vic nez 100 po svete.
Kdyz takovi sefove skonci, vetsinou si daji pul roku, rok dovolenou nebo rozjedou nejake svoje bokovky ... a az pak nastupuji.

Ale hlavne tady je to jasny jak facka - ta zenska bude sefovat jeste pul roku, nemusi ale vubec nic delat, zodpovednost nula a muze si mezitim najit jiny mistecko. A vo to tady slo!

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud