Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Renault by se mohl dočkat nového šéfa už tento týden. Před klíčovým jednáním s Nissanem

David Bureš David Bureš 27. 1. 2020 • 20:59
8
Zobrazit náhledy (8)
Luca De Meo Luca De Meo Luca De Meo

Francouzská automobilka bude tento týden projednávat své problémové alianční partnerství s Nissanem. Možná se ho zúčastní už její nový šéf.

Renault je ve fázi čekání na nového šéfa. Podle zákulisních zpráv se jím stane Luca de Meo, dosavadní prezident automobilky Seat, byť zatím není nic definitivně potvrzené. Do funkce by však mohl být uveden již tento týden.

Píšou o tom francouzská média s odkazem na nejmenované zdroje. Ve čtvrtek má vedení automobilky jednat s automobilkou Nissan o další budoucnosti narušeného aliančního partnerství, a tak by bylo logické, aby na tak klíčovém jednání byl zastoupen nový šéf Renaultu.

Jednat se bude o možném prohloubení spolupráce mezi Nissanem a Renaultem a dalším společném vývoji nové techniky. Snižování nákladů je v době nastupující elektrifikace potřeba, zvlášť pro Nissan, který údajně trápí finanční potíže. Bývalý šéf aliance Renault-Nissan Carlos Ghosn se dokonce nechal slyšet, že japonská značka do dvou let zkrachuje.

Je již takřka jisté, že do čela francouzského výrobce nastoupí Luca de Meo, o němž se v souvislosti s možným vedením Renaultu psalo již v prosinci. Následně na začátku ledna odstoupil z funkce prezidenta Seatu, načež spekulace o jeho možném odchodu k francouzské značce dále zesílily.

Minulý týden je navíc podpořil i sám Herbert Diess, předseda představenstva koncernu Volkswagen Group, pod jehož křídla značka Seat spadá. Diess v rozhovoru pro americkou televizi CNBC zalitoval de Meova odchodu z koncernu a uvedl, že pravděpodobně jedná s Renaultem. De Meo mimochodem z funkce prezidenta Seatu odešel na vlastní žádost s okamžitou platností, v koncernu ale zatím de facto stále setrvává.

Urychlený de Meův přesun do Francie však podle zákulisních zpráv může narušit konkurenční doložka ve stávající smlouvě. Není však jasné, po jak dlouhé době po odchodu ze Seatu může nastoupit ke konkurenci.

Buď jak buď, Renault bude mít od roku 2018 již čtvrtého šéfa. Po zatčení dlouholetého šéfa automobilky Carlose Ghosna a jeho obvinění z finančních machinací se do čela Renaultu dostal Thierry Bolloré, stávající výkonný ředitel.

Ten byl ale léta spolupracoval s Ghosnem, a tak když se výrobce ve snaze o urovnání sporů s Nissanem začal zbavovat osob napojených na obviněného šéfa, musel z funkce v říjnu 2019 odejít. Nejspíš i kvůli sporům s dalšími lidmi ve vedení Renaultu, konkrétně předsedou představenstva Jeanem-Dominiquem Senardem. Na post generální ředitelky následně nastoupila Clotilde Delbosová, dosavadní výkonná viceprezidentka a finanční ředitelka Skupiny Renault.

Ta byla do pozice jmenována dočasně a přestože se objevily zprávy, že by ve funkci mohla zůstat i nastálo, spíše se spekulovalo o jejím brzkém nahrazení. I kvůli nedostatečným zkušenostem v oblasti automobilového průmyslu. Luca de Meo jich má naopak přehršel, před příchodem k Seatu pracoval jako marketingový ředitel Volkswagenu. Předtím působil v Toyotě nebo Fiatu, kde šéfoval značkám Lancia a Alfa Romeo.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud