Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Pozor na Velikonoce! Policie se zaměří na alkohol

ČTK ČTK 18. 4. 2019 • 03:13
23
7
Zobrazit náhledy (23)
Abarth Vzpomínáte si na někdejší policejní kontroly? Nafouknutí balonku s měřicí trubičkou vyžadovalo urputný nádech. Ani pak jste často na jedno vydechnutí balonek nezakulatili. Zatímco pro domácí použití stačí pravidelná kalibrace kvůli zajištění přesnosti čidla, policejní a zaměstnavatelské testery musejí mít každoročně ještě ověření Českého metrologického institutu. Teprve pak mohou sloužit jako stanovená měřidla. Trubičky Alcohol Test Coyote Trubičky Alcohol Test Coyote Dárkový alkotester Dárkový alkotester Alkotester HQ-AT 20 Alkotester HQ-AT 20 Alcofind Pro X-5 plus Alcofind Pro X-5 plus Alcoscan AL7000 Alcoscan AL7000 AlcoBlow Dräger 3820 Dräger 3820 Nepijte a nekuřte 20 minut před zkouškou AlcoBlow

Policisté se až do Velikonočního pondělí zaměří na vybraných místech v ČR na kontrolu alkoholu za volantem

Řada řidičů totiž podle nich stále nedodržuje zákaz jízdy pod vlivem alkoholu a nehod, které tak způsobí, neubývá. Loni v Česku zavinili řidiči, kteří před jízdou pili alkohol, 4626 nehod, při kterých zemřelo 62 lidí. Meziročně se počet těchto nehod zvýšil zhruba o 400 a počet obětí o 14. Vyplývá to z informací, které policie zveřejnila na webu.

Dopravněbezpečnostní akci s názvem Řídím, piju nealko pivo policisté letos organizují podesáté a řidiče, kteří zákaz požití alkoholu před jízdou dodržují, budou odměňovat nealkoholickým pivem a alkoholovými testery. Za dobu trvání projektu při silničních kontrolách rozdali na 38.000 alkotestů, přičemž akce se koná nejen o Velikonocích, ale i o letních prázdninách.

Ředitel dopravní policie Tomáš Lerch v této souvislosti poznamenal, že policisté provádí dechové zkoušky na alkohol u řidičů i při běžných kontrolách. "Vzhledem k vývoji dopravní nehodovosti v České republice také nedoporučujeme uvolnění tolerance požití alkoholu u cyklistů," uvedl Lerch.

Z policejních statistik je zřejmé, že nehod pod vlivem alkoholu od roku 2010 výrazněji ubylo jen v letech 2016 a 2017, kdy se jich stalo kolem 4300. Jinak se jejich počty příliš nezměnily.

V loňském velikonočním období policisté zaznamenali 1019 nehod, které si vyžádaly pět obětí. Vedoucí Besipu ministerstva dopravy Tomáš Neřold ČTK sdělil, že netragičtější byla nehoda, která se stala na Zelený čtvrtek. Zemřely při ní dvě děti a viníkem byl řidič osobního auta, který měl v krvi přes 1,5 promile. Podle Neřolda se v tento den alkohol negativně podepsal na 4,6 procenta nehodách, ještě vyšší podíl měl na haváriích v následujících dnech. Podíl nehod zaviněných pod vlivem alkoholu o velikonočním víkendu od soboty do pondělí je ale dlouhodobě nadprůměrný, v letech 2009 až 2017 činil 12,3 procenta, dodal Neřold.

Policisté o Velikonocích tradičně očekávají vyšší provoz a považují tyto svátky za rizikové mimo jiné i kvůli tomu, že lidé často cestují za příbuznými na větší vzdálenosti a mnohdy vyjíždějí i sváteční řidiči nebo lidé, kteří v zimě neřídí a za volant usednou po dlouhé době. Rušnější jsou Velikonoce i pro asistenční společnosti, které pomáhají motoristům v nouzi. Nejčastějšími poruchami aut, které řeší, jsou závada motoru, defekt kola, závada u autobaterie nebo záměna, případně nedostatek paliva, sdělila ČTK Česká asociace asistenčních společností.

Související články

Témata
Avatar - JDM
19. 4. 2019 20:52
Re: sdv
a jaký hrozí riziko? postaví mě ke zdi?? když už mě ti kryplové zdržujou tak at je sranda ne ? >:D
Avatar - JDM
19. 4. 2019 16:38
Re: sdv
Taky až mě zastaví a budou po mě chtít abych si foukl budu to chtít i po nich ,když oni si můžou myslet že jsem pil muzu si to myslet i já o nich.
Avatar - lordlord
19. 4. 2019 09:41
sdv
ve vyhlášce se píše: řidič se má podrobit zkoušce na alkohol, pokud je podezřelý, že požil... tudíž namátkové kontroly jsou nelegální

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud