Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Před 100 lety zemřel zakladatel automobilky Peugeot

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 2. 1. 2015 • 22:38
3
Francouzský průmyslník Armand Peugeot, který zemřel před 100 lety, 2. ledna 1915, byl zakladatelem automobilky Peugeot.

Podnikání rodinné ocelářské firmy změnil Armand Peugeot v druhé polovině 19. století na výrobu kol, motocyklů a zejména automobilů. Když v roce 1913 odcházel z vedení firmy, byla firma Peugeot největším francouzským výrobcem s 10.000 ročně vyrobenými vozy.

Historie podnikání rodiny Peugeot sahá do 15. století. V roce 1810 přestavěla rodina svůj obilný mlýn ve vesnici Vandoncourt na malou továrnu vyrábějící válcovanou ocel a velké množství dalších ocelových výrobků, nářadí, pil a pilových listů ale i žehliček a mlýnků na kávu.

V roce 1850 (rok po narození Armanda Peugeota v březnu 1949) se začal používat typický znak lva. Do vedení firmy Armand spolu s bratrem Eugenem nastoupil v roce 1865 a prvním vyrobeným dopravním prostředkem firmy Peugeot bylo v roce 1882 jízdní kolo Le Grand Bi.

Armand se začal zajímat o automobily a po setkání s Gottliebem Daimlerem a dalšími nadšenci nabyl přesvědčení o jejich životaschopnosti. První Peugeotův automobil (parní tříkolka) byl vyroben v roce 1889, v roce 1890 byl zhotoven první čtyřkolový automobil poháněný Daimlerovým benzinovým motorem a o rok později začala sériová výroba automobilů značky.

V polovině sedmdesátých let 20. století Peugeot převzal bankrotující automobilku Citroën, čímž vznikla dodnes existující skupina PSA Peugeot Citroën. Loni firma potvrdila dohodu o kapitálovém propojení s čínskou automobilkou Dongfeng Motor Group. PSA Peugeot Citroën je po Volkswagenu druhým největším výrobcem aut v Evropě. V České republice má společný podnik TPCA s automobilkou Toyota.

Témata
3. 1. 2015 12:49
Re: ČERT VÍ JESTLI JEŠTĚ BYL U KORMIDLA ....
jj
KDYŽ ZAČALI EVROPU DUSIT JEDOVATÝM DÍZLEM [odkaz] [odkaz] ;-\

ALE SNAŽEJ SE [odkaz] TO ANO, ALE PORÁT MÁLO !!!
>:-[]
>:-[] >:-[]
>:-[] >:-[] >:-[]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
>:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[] >:-[]
Avatar - Auto CZ
2. 1. 2015 20:10
Re: Děkujeme Armande
automobilka prechádzala určitým vývojom, ktorý teraz začína prinášať ovocie. o problémoch skôr čítame na českých weboch a na Slovensku, kde sa koncernový novinári poriadne negatívne a zaujato vyjadrujú k značke. V EU naopak Peugeot je dosť úspešný a má veľmi pozitívne hodnotenia. :-!
Avatar - Stejsn
2. 1. 2015 18:15
Děkujeme Armande
a dlouhý život automobilce. Ať se vyhrabe z problémů :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud