Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

PSA se prý již dohodla na koupi Opelu od americké GM

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 4. 3. 2017 • 19:09
35
Francouzská automobilka PSA uzavřela dohodu s americkou General Motors o koupi její ztrátové evropské divize Opel. Dohoda má být oficiálně oznámena v pondělí.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Spojením vznikne druhá největší automobilová skupina v Evropě.

Správní rada PSA, výrobce vozů Peugeot a Citroën, podle jednoho ze zdrojů již dnes dohodu schválila. Mluvčí PSA a Opelu se ke zprávě odmítli vyjádřit.

PSA a GM již nyní spolupracují při výrobě některých modelů v Evropě. Minulý měsíc automobilky potvrdily, že GM jedná o úplném prodeji Opelu a jeho sesterské britské značky Vauxhall PSA, což vyvolalo všeobecné obavy z možného snižování počtu pracovních míst. Manažeři Opelu dnes odložili setkání na radnici se zaměstnanci na pondělní ráno s tím, že nemohou ještě jednat o detailech plánované akvizice.

Šéf PSA Carlos Tavares minulý týden uvedl, že úplné převzetí Opelu nabízí příležitost k vytvoření evropského automobilového šampiona, který by mohl brzy prodat více než pět milionů vozů ročně. Loni PSA prodala 3,15 milionu vozů. PSA rovněž podle zdrojů očekává ze spojení úspory až dvě miliardy eur (54 miliard Kč).

Spojením PSA s Opelem a jeho sesterskou značkou Vauxhall vznikne skupina se zhruba 16procentním podílem na evropském automobilovém trhu, která vystřídá francouzský Renault na pozici druhé největší evropské automobilky za německou skupinou Volkswagen. Ta má na evropském trhu podíl 24 procent.

Opel se v době světové finanční krize dostal do existenčních problémů. GM uvažovala o jeho prodeji, nakonec se ho ale rozhodla restrukturalizovat vlastními silami. Restrukturalizace zahrnovala propouštění zaměstnanců i zavírání továren. Opel doufal, že do loňska se vymaní ze ztrát, za minulý rok ale utrpěl další ztrátu 257 milionů dolarů (6,6 miliardy Kč). Firma zvýšila v loňském roce prodej na evropském trhu o zhruba čtyři procenta na 1,16 milionu vozů, což bylo maximum od roku 2011.

PSA v České republice provozuje společně s japonskou společností Toyota kolínskou automobilku TPCA.

Související články

Témata
Avatar - speedfred
5. 3. 2017 09:23
Re: Sbohem Opel
>:D >:D to zase kecov
Avatar - Ja Prvni 123
4. 3. 2017 23:09
Re: Není podstatné
Pokud vim, tak maji Cinani 14% podil... to mi teda zatim uplne jako cinska automobilka neprijde.
;-)
4. 3. 2017 22:53
Re: Sbohem Opel
Při problémech Opelů s 1.4T jsou z tohohle pohledu už připraveni...
4. 3. 2017 22:41
Re: To zase
A česky, to už se konečně naučíš?
4. 3. 2017 22:28
Re: To zase
Tak jistě. Nejlépe jdou auta Němcům hlavně u VW. ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku