Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2019: Čtyři kluci a Ollie

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 30. 12. 2018 • 04:32
39
Zobrazit náhledy (39)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Sestava poskládaná bývalým motokrosovým jezdcem a nyní manažerem Ervínem Krajčovičem má název Moto Racing Group (MRG).

Jsou v ní český motocyklový závodník Milan Engel, Španěl Joan Predrero Garcia, jezdec na čtyřkolce Tomáš Kubiena a k tomu dvojice Olga „Ollie“ Roučková s Davidem Zelinkou na bugině Can Maverick v kategorii S x S (side by side).

Do přehledu týmu Moto Racing Group jsme zahrnuli také Jana Veselého, který startuje v samostatném IVAR CS Teamu. Část přípravy absolvoval s členy MRG. Stejně jako v předchozím ročníku nastoupí v kategorii motocyklistů bez doprovodu.

Zkušení nesmí zmatkovat

Nejzkušenějším borcem v sestavě české stáje je čtyřicetiletý Španěl Joan Predrero Garcia, který se chystá na Rallye Dakar na jedenáctý start. Jeho nejlepším výsledkem je zatím páté místo z roku 2011, v posledním odjetém ročníku skončil na jedenáctém místě. „Čeká nás obtížný Dakar se spoustou dun, písečných údolí a složitou navigací. Každý rok přijde nové překvapení a uplatní se zejména zkušenost. Svoji roli bude hrát hodně také štěstí. Ta by měla člověku v klíčových okamžicích pomoci, aby nezačal zbytečně zmatkovat,“ míní španělský závodník Joan Predrero Garcia.

Rychle hned od začátku

Na pátý start se chystá český závodník Milan Engel. V minulém Dakaru se držel na čtyřiadvacátém místě, když však přišel pád. „Stalo se to v nepřehledném místě, které nevypadalo nijak riskantně. Štěstí v neštěstí bylo, že jsem si nic nezlomil,“ vzpomíná Engel.

Na kilometry, které ho v první polovině ledna čekají, se těší. „Věřím, že to bude dobrá rallye. Každý rok mám pro Dakar vždy mnoho očekávání a doufám, že tentokrát se vyhneme problémům s technikou, navigací a haváriemi. Nevytvářím na sebe žádný zvláštní tlak, jsem připraven. Na Dakar jsem trénoval celý rok, neměl jsem ani dovolenou! Opravdu doufám, že ze všeho co mám za sebou, využiju co nejvíce,“ říká Engel.

Jezdec týmu Moto Racing Group navzdory tomu, že předchozí ročník nedokončil, dostal nízké startovní číslo 38. „Na spoustu písku se těším. Mám z předchozích startů vyzkoušeno, že mi to problémy nedělá. Nejnovější ročník bude navigačně hodně těžký a technicky náročný. Budu se snažit jet od začátku naplno, aby mi špička příliš neujela. Co na začátku ztratím, to se bude jen těžko dohánět,“ vysvětluje svou taktiku.

A s čím by byl spokojený v cíli 16. ledna? „Rád bych se vyvaroval velkému pádu a bloudění. Když k tomu pojedu dostatečně rychle, tak by to měl být můj třetí Dakar v cíli a věřím, že s pěkným výsledkem,“ dodává Milan Engel.

Chce konečně vidět cíl

Dvaačtyřicetiletý rodák s Karviné Tomáš Kubiena se chystá na svůj třetí Dakar a rád by dotáhl svůj stroj do cíle. Mezi čtyřiadvaceti startujícími v kategorii čtyřkolek bude jediným Čechem. „Na jednu stranu mě mrzí, že nás není více, ale na druhou stranu se musím soustředit na sebe a svůj výkon,“ říká Kubiena a vypočítává, co všechno na svém stroji Ibos Hawk 690 pro nadcházející kilometry vylepšil: „Zapracovali jsme s mechaniky na chlazení motoru, abychom se vyvarovali problémů z předchozích ročníků. Upravené jsou také kontrolky na přístrojích, které mám za jízdy před očima.“

Kategorie čtyřkolek je specifická tím, že v ní startuje hodně jihoamerických závodníků. Pokud jde o množství písečných dun, které účastníky na trati čekají, je Kubiena realistou. „Nikdy se nemůžeme plně vyrovnat domácím závodníkům, kteří v těchto terénech neustále jezdí. Na druhou stranu, letos jsem v přípravě absolvoval tolik kilometrů jako nikdy předtím. Věřím, že jezdecký progres bude na trati znát,“ říká český pilot.

Na otázku, s čím by byl spokojený na cílové rampě, říká: „Budu určitě závodit od prvních kilometrů, ale současně bych rád dojel také do cíle. Bude samozřejmě záležet na vývoji soutěže a momentální situaci.“

Na výsledek se zeptá v cíli

Čtyřiatřicetiletá Olga Roučková startovala v předchozím ročníku na čtyřkolce a jako první Češka také nesmírně náročnou soutěž dokončila. „Výsledek měl ohromný ohlas a vůbec jsem nečekala, kolik lidí bude náš výsledek zajímat. Všechno je ovšem velká zásluha týmu Moto Racing Group, ve kterém zůstávám i v novém ročníku,“ říká závodnice.

S myšlenkou usednout do buginy si pohrávala již při návratu ze čtyřicátého ročníku Rallye Dakar. „Už v letadle jsem říkala šéfovi týmu Ervínu Krajčovičovi, že bych si další ročník zkusila za volantem,“ říká Olga. Sezonu sice absolvovala se čtyřkolkou. „Měla jsem dobře rozjetou sezonu a byl by hřích jí nedokončit. Současně jsme však stavěli nový stroj a začala jsem si ho postupně zkoušet. Máme k dispozici to nejlepší sportovní nářadí, které je momentálně k dispozici,“ říká.

Má štěstí v tom, že vedle ní funguje jako navigátor Daniel Zelenka, který má s tímto typem stroje značné zkušenosti. „Sedl si vedle mě a krok po kroku se mi snažil vysvětlovat, co všechno řízení takového stroje obnáší. S obdobným strojem jsem v prosinci ještě trénovala. Musíme si však ovšem přiznat, že i sebevětší množství kilometrů najetých v přípravě je pro start na Dakaru pořád málo.“

V sestavě Moto Racing Group startují jezdci v kategoriích motocyklů, čtyřkolek a S x S. „Neexistují žádné priority, kdo bude upřednostňován. Jsme velký tým a umíme si pomoci i navzájem. To se například v předchozím ročníku náramně osvědčilo,“ míní Olga Roučková a na adresu svého umístění pro nadcházející ročník, dodává: „Důležité je být v cíli. Až tam budeme, pak se teprve budou ohlížet po výsledku.“

Sabine by měl radost

Podeváté na Dakaru nastoupí Jan Veselý a podruhé to bude v kategorii takzvaných malých motocyklů, jejichž jezdci nemají za sebou žádný podpůrný tým. Jsou odkázáni pouze na sebe, svou práci a případnou pomoc soupeřů, kteří startují ve stejném hodnocení. Každý z účastníků má od pořadatele bednu o objemu 80 litrů, stejně velký batoh a pořadatel zajišťuje každému ze závodníků přepravu dvou kol a dvou sad pneumatik. Po projetí cílem se jezdec musí dostat do vyhrazené prostoru, kde má k dispozici stan, stoličku a koberec pod motocykl.

„Myslím, že je to návrat k dobám, kdy Thierry Sabine soutěž založil jako klasické dobrodružství a umění dostat se do cíle pouze vlastními silami,“ říká zkušený český borec a připomíná: „Pokud jde o trať letošního Dakaru, myslím, že trasa bude hezká. Výrazně ubude přejezdových kilometrů mezi rychlostními zkouškami a ty jsou pro každého závodníka vždycky nepříjemné. Moc se na Dakar těším.“

Sedmačtyřicetiletý Jan Veselý dokázal z předchozích osmi ročníků šest dokončit. „Budu muset volit kompromis mezi tím, abych jel rychle, ale v rámci možností a současně příliš neublížil motorce. Čím více bude mašina trpět, tím více musím sám spravovat a mám tak méně času na spánek. Sednout na stroj po dvou hodinách spánku není vůbec příjemné.“

Své vyhlídky pro jedenačtyřicátý ročník shrnuje do jasné věty: „Spokojený budu, když se objevím zdravý v cíli a k tomu přidám nějaké solidní umístění.“

Moto Racing Group

Startovní číslo 12 – Juan Pedrero Garcia (Španělsko, 27. 2. 1978). Motocykl KTM 450 Rally Replica.

Startovní číslo 38 – Milan Engel (9. 4. 1991). Motocykl KTM 450 Rally Replica.

Startovní číslo 253 – Tomáš Kubiena (11. 3. 1976). Čtyřkolka Ibos Hawk 690.

Startovní číslo 435 – Olga Roučková 22. 10. 1984), Daniel Zelenka (13.8. 1975). Bugina SxS Can-Am Maverick X3 XR5

IVAR CS Team

Startovní číslo 68 – Jan Veselý (8. 3. 1971). Motocykl Husqvarna FE 450.

Dakar 2023

Výsledky Rallye Dakar 2022  Vše o Dakaru 2023  Martin Macík  Historie rallye 

45. ročník Rallye Dakar startuje už 31. prosince 2022 a potrvá klasicky do 15. ledna 2023. Závod se počtvrté v řadě jede výhradně v Saúdské Arábii a přibude ještě více mamutích dun. Zrušena byla otravná rychlostní neutralizace a mimořádně napínavé se očekávají souboje mezi spalovacími a hybridními auty. Češi patří mezi favority ve většině kategorií, takže je komu fandit!