Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2021: Tajemství „blue army“. Unikátní česká technika

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 10. 1. 2021 • 00:20
37
Zobrazit náhledy (37)
Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group Orion Moto Racing Group

Stačí se podívat na výsledky po první polovině letošní dakarské rallye. Motocyklový jezdec Martin Michek je na 18. místě a kolem něho tovární jezdci na hondách, yamahách, KTM či husqvarnách. 

„Je tam třicet skvělých závodníků na fabrických strojích, dostat se mezi ně je velmi těžké. Už mě ovšem berou za opravdového soupeře, což mě velmi těší,“ tvrdil Michek, kterého dělilo v šesté etapě od nejlepšího pouze deset minut. Jak je možné, že malý soukromý český tým prohání tovární sestavy s prakticky neomezenými rozpočty? Tajemství je v komponentech, které si ORION – Moto Racing Group vyvíjí ve spolupráci s českými dodavateli. Jde například o sedačku, řetězy nebo výfuk. 

V bivaku už poutají pozornost a soupeři je přezdívají „blue army“. Jejich svítivě modrožluté motorky a kombinézy budí respekt, vždyť v letošním ročníku se Michek drží pravidelně mezi dvaceti nejlepšími jezdci. Jeho kolega Milan Engel je na 26. příčce. Přitom na startu je více než patnáct jezdců na továrních motorkách a z týmů, které na Dakaru fungují ve zcela profesionálním režimu. „V detailním pohledu jsou před Martinem pouze čtyři jezdci, které nemají fabrickou techniku. Z toho dva jsou v satelitním týmu a dostávají tovární podporu,“ popsal reálný pohled Ervín Krajčovič, šéf týmu ORION – Moto Racing Group. 

Potvrdil fakt, že se dlouhodobě nejlepšímu českému motocyklovému týmu na Dakaru v letošním roce velmi daří. A to navzdory rychlejšímu profilu tratí, které vyhovují Hondám, Yamahám a dalším se silnějším motorem. „V minulých ročnících se nám nestalo, abychom v každé etapě byli v nejlepší dvacítce. Předtím došlo pokaždé k nějakému výsledkovému výkyvu, nyní jsme ve špičce pravidelně,“ dodal Krajčovič. Úspěch je o to větší, protože kategorie motocyklů je na Dakaru suverénně nejsilnější. Nikde jinde není tolik továrních týmů, pouze v kamionech se maratonské soutěži věnuje naplno ruský Kamaz. 

V čem tedy spočívá kouzlo českých motorek? V technických detailech, přesněji komponentech. Český tým využívá motory od KTM, další materiál si ale vyvíjí a připravuje ve vlastní režii a s domácími výrobci. „Například naše sedačka od firmy MXS je dělaná pro jezdce na míru a z vodě odolných materiálů. Řetězy máme od společnosti ČZ, která má stoletou tradici a brzdy od GOLDfrenu. Firma nám dodává brzdové destičky přímo na míru, abychom měli jistotu, že budou odolné teplotě a dalším oděrům,“ vysvětloval šéf týmu Krajčovič.

„V neposlední řadě využíváme výfuky od Roberta Pokorného. Vyvíjíme ho už šest let souběžně s nastavením našeho motoru. To je pro nás obrovský přínos. Spojíme tak daleko lépe výkon motorů s výfukem, což je jedna z nejdůležitějších věcí. Například od KTM dostanete sice kvalitní výfuk, ale stále je to sériová technika. A my jdeme zkrátka svojí cestu,“ dodává šéf týmu ORION – Moto Racing Group Ervin Krajčovič. 

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud