Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2022: Tři české šance ve čtyřkolkách a bugině

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 31. 12. 2021 • 14:05
25
Zobrazit náhledy (25)
Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar Rallye Dakar

Čeští jezdci na čtyřkolkách (quadech) Tomáš Kubiena i Zdeněk Tůma, a Josef Macháček v kategorii Light Prototype mohou pomýšlet na špičkové umístění v ročníku Rallye Dakar 2022, který startuje v sobotu 1. ledna.

Zajímavostí nadcházejícího Dakaru je skutečnost, že byl zařazen do oficiálního kalendáře mezinárodní automobilové (FIA) a motocyklové federace (FIM). Stal se součástí pětidílného mistrovství světa Rally Raid.

Trumfy Tůmy: navigace a vůle

Jezdce na čtyřkolce Zdeňka Tůmu z týmu Barth Racing čeká čtvrtá účast na dakarské rallye. Před dvěma roky mu v Saudské Arábii v jedné etapě pětkrát praskla pneumatika a ve tmě bloudil pustinou. Z ní mu pomohl dostat jeho skvělý orientační smysl, na který bude český jezdec na čtyřkolce opět sázet. „Potkával jsem tehdy pastevce a ptal se jich na cestu, bloudil jsem ve tmě. Naštěstí byl zvláštní úplněk měsíce, bylo celkem vidět,“ popisoval Tůma asi nejintenzivnější zážitek. 

Dokonce u něj přistál vrtulník od organizátorů a nabídl mu pomoct. Tu však český závodník odmítl, protože by to znamenalo konec v soutěži. „Byla to jedna z nejtěžších zkoušek mé závodní kariéry. Snad něco podobného neprožiju také v nadcházejícím ročníku,“ přál si Tůma, který letos na čtyřkolce Yamaha Raptor natrénoval asi 100 hodin a zúčastnil se několika závodů. V domácím šampionátu off-road maratonů vždy skončil ve své kategorii na stupních vítězů, zvládl ujet nejvíce kilometrů. Patřil ke špičce. Byl také ve Španělsku, kde si vyzkoušel airbagovou vestu. V závodě v Andalusii dojel pátý. 

Pokud jde o terén, tak se českokrumlovský rodák těší nejvíce na písčité rovinaté cesty. „Duny moc nemusím, nemůžu na nich tolik trénovat,“ popsal Tůma, který však má při jejich zdolávání svoji strategii. „Záleží na velikosti dun. Mírné se dají najíždět bokem a pak se na vrcholu podívat, co za nimi je. Tím člověk neztrácí tolik rychlost. Když je duna ohromná, nevyhnu se tomu, že je potřeba jí najet trochu rovně a vrchol přeskočit. I když se trochu riskuje,“ dodal Tůma.

Kubiena cílí na pódium

Pětačtyřicetiletý český závodník Tomáš Kubiena debutoval na Dakaru v roce 2017, ale až do loňského roku měl na čtyřkolce na nejtěžší rallye světa smůlu. Řada mechanických problémů způsobila, že v letech 2017 až 2020 nedokončil čtyři ročníky po sobě a vždy musel odstoupit ještě před dnem odpočinku. 

Vše se změnilo na Dakaru 2021, když dal Tomáš dohromady tým Story Racing, aby si zajistil hladší koordinaci a přípravu. Působivým pátým místem dokázal, že je jedním z nejlepších závodníků této kategorie. Současně jeho nový litevský týmový kolega Laisvydas Kancius skončil jako nejlepší nováček ve čtyřkolkách sedmý. V jednom týmu pojedou společně i tentokrát.

Poté, co konečně prolomil své dakarské „prokletí“, je Tomáš odhodlán zlepšit výsledek z předchozího ročníku. S Josefem Žáčkem z Peak Performance Training tvrdě pracoval na kondici a plánuje cílit na pódium v konečné klasifikaci čtyřkolek.

Beduín je jako olympijská medaile

Na Dakaru se říká, že věk je jen číslo a před rokem to dokázal Josef Macháček. Český veterán získal v třiašedesáti letech prvenství ve skupině T3 lehkých prototypů. V letech 2000 až 2007 se čtyřikrát umístil na prvním místě v hodnocení čtyřkolek, když byly ještě zařazeny mezi motocykly. Oficiálně byl titul čtyřkolek udělován až od roku 2009. Macháček má proto v oficiálních statistikách Rallye Dakar zapsáno jediné prvenství a to právě z roku 2009, kdy se jela soutěž poprvé v Jižní Americe.

„Zvedat beduínskou trofej je jako držet olympijskou medaili. Vždycky jsem závodil sám, teď mám ovšem za sebou skvělý tým. Osobně čerpám z fyzičky, kterou jsem získal na čtyřkolce, i když Can-Am je pohodlnější. Máme na něm nové funkce, nižší hmotnost a prodloužili jsme životnost klíčových komponentů. Je tu nové odpružení s větší stabilitou v zatáčkách. A co je nejdůležitější, elektronický navigační systém pro nás bude nový,“ shrnuje Josef Macháček.

Doporučujeme

Témata

Dakar 2022

Dakar Classic  Trasa  Češi  Historie rallye  Průběžné výsledky  Macík  Martin Prokop 

44. ročník Rallye Dakar se koná od 2. ledna do 14. ledna 2022. Závod se potřetí za sebou pojede výhradně v Saúdské Arábii, opět se na něj chystají i české posádky.