Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Renault nechce opustit ruský trh, obává se znárodnění AvtoVAZ

Ondřej Mára
Diskuze (78)

Francouzská společnost zůstává jednou z posledních automobilek, které udržují vztahy s Ruskem. Důvod je ovšem celkem pochopitelný.

V reakci na vpád ruských vojsk na Ukrajinu se celá řada automobilek rozhodla přerušit své obchodní vztahy s Ruskem. Ať už šlo o vývoz vozidel, dovoz komponent nebo provoz tamních výrobních zařízení. Jednou z posledních evropských automobilek, která má v Rusku stále své vazby, zůstává francouzský Renault, který má pádné důvody.

Společnost Renault totiž vlastní 68procentní podíl v ruské automobilce AvtoVAZ, která stojí za velmi populární ruskou značkou Lada. Díky svému kontrolnímu podílu v AvtoVAZ tak Renault pokrývá zhruba 30 procent ruského trhu a vytváří tak v zemi až 40.000 pracovních míst.

Celé provázání francouzské a ruské automobilky je ovšem mnohem komplexnější. Francouzská vláda totiž drží 15 procent automobilky Renault, dalších 10 procent ovšem drží také Rusko. Ruští státní představitelé ovšem v reakci na odchod západních společností stále častěji hovoří o zestátňování jejich majetku.

A právě zestátnění automobilky AvtoVAZ chce prý společnost Renault podle informací Auto News zabránit, jak upozornili kolegové z Carscoops. Zestátnění automobilky by totiž pro Renault nejspíš znamenalo výrazné ztráty, které si nejspíš s ohledem na nedávnou finanční minulost nechce příliš připouštět.

Samotná francouzská vláda se přitom ke vztahům mezi automobilkou Renault a Ruskem nevyjadřuje. Ostatně ministr Financí Bruno Le Maire měl podle Carscoops v minulosti vyjádřit názor, podle kterého se mají soukromé společnosti samostatně rozhodnout, co dělat s probíhajícími obchody s Ruskem. Mají však striktně dodržovat sankce.

Video se připravuje ...

Výroba v závodu AvtoVAZ poblíž Moskvy se přitom zastavila až do 18. března - z důvodu špatného zásobování. Závody AvtoVAZ poblíž měst Togliatti a Iževsk ovšem zaznamenaly výpadky ve výrobě již dříve – kvůli nedostatku čipů.

Renault tak momentálně není v nejlehčí situaci, podle výzkumné společnosti Alphavaluje je však jen velmi nízká pravděpodobnost, že by se francouzská společnost vzdala svého podílu v AvtoVAZ.

Ondřej Mára
Diskuze (78)

Doporučujeme

17. 3. 2022 11:43
Re: mrzí ma
Práve naopak. Ak ostatný svet bude padať na hubu, Rus bude na ňom ďalej profitovať.
17. 3. 2022 10:30
Re: Kolaborácia
OK
a tak nový zas nie som :-[]
Pri novej registrácii som zmenil nick, ale z dávnych dôb si ešte pamätám Pekelnú Micinku, Klaudiusa, WhiteLabel... a näjmä síce brutálne fantazmagorické, ale brilantne napísané "apasionátne" ódy od GTI (Zvedám palec, BRAVWO, BRAVWO)...
Avatar - twistedTSD
17. 3. 2022 00:52
Re: Kolaborácia
Povídej, kde je ta jediná pravda?
Avatar - twistedTSD
17. 3. 2022 00:52
Re: Kolaborácia
Není mnoho zemí, kde to platí tak, jako v Rusku.
Avatar - Ji/Ri
16. 3. 2022 20:55
Re: Renaulta si koupí jen vylízanec.
myslíš od přirození? :D