Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Saab zanikne, GM nenašel kupce

18. 12. 2009 • 03:22
85
Koncern General Motors, majitel švédské automobilky Saab, dnes vpodvečer ukončil spekulace ohledně další budoucnosti této značky. Automobilka ukončí svoji výrobu a postupně zanikne.

Americký GM oznámil, že pro výrobce osobních aut Saab nenašel kupce. Jednání se společností Koenigsegg Group AB zkrachovala v listopadu, s dalším zájemcem, nizozemským Spyker Cars NV, se Američanům nepodařilo dohodnout v některých důležitých otázkách. Jediným řešením tak zůstává ukončení činnosti Saabu.

Prezident GM Europe Nick Reilly prohlásil, že žádná jiná cesta se v dohledné době nenabízela. Pro udržení výroby by podle něj Saab potřeboval rychlé řešení a takové momentálně neexistuje. Reilly však současně ujistil, že zánik automobilky bude postupný a řízený. „Nejedná se o bankrot ani nucenou likvidaci. Očekáváme, že Saab bude schopen uspokojit všechny pohledávky, včetně plateb subdodavatelům, a produkce i distribuční síť budou utlumeny postupně,“ dodal.

Saab bude i nadále vyřizovat reklamace v rámci záruky, poskytovat podporu servisní síti a dodávat náhradní díly.

Doporučujeme
Frankfurt živě: Saab 9-5 – První dojmy
Saab 9-4X: První technické údaje švédského SUV

Proces hledání nového majitele Saabu byl zahájen v lednu, kdy se švédská automobilka dostala do finančních potíží neslučitelných s existenčními problémy mateřského GM. Mezi zájemci byli kromě Koenigseggu a Spyker čínská BAIC a podle neoficiálních informací i Fiat. Prodej celé automobilky se nezdařil, GM nalezl jen částečné řešení ve formě odprodeje výrobních zařízení a práv na některé modely BAIC.

Samotný General Motors se rozhodl pro radikální zeštíhlení. Koncern bude tvořit čtveřice hlavních značek Buick, Cadillac, GMC a Chevrolet, které doplní, slovy oficiální tiskové zprávy, „několik regionálních značek, včetně Opelu a Vauxhallu v Evropě“ (dále např. Holden nebo Daewoo). GM už dříve odepsal Pontiac, Saturn a také ještě nedávno populární Hummer.

Saab zanikne v době, kdy uplyne 20 let od vstupu GM do firmy. Američané nejprve zakoupili 50% podíl, v roce 2000 se stali jediným vlastníkem automobilky. Saab před několika týdny zahájil výrobu nové generace modelu 9-5, který měl premiéru na frankfurtském autosalonu, připravovaný a s nadějí očekávaný crossover 9-4X se nakonec do produkční fáze vůbec nedostane.

Témata
Avatar - MAP2009
23. 12. 2009 13:27
Proč tolik povyku
Dle mého názoru běžného uživatele mi SAAB nemá už řadu let co nabídnout, i když dříve dělal jistě kvalitní a pokroková auta. Myslím že nad vodou ho drželi jen opravdoví fanoušci této značky. Tím že zanikne se uvolní část trhu pro jiné automobilky a zas bude lépe. Umělé udržování značek bez ohledu na to jaké mají hospodářské výsledky není dobrá strategie a pocházejí z ní hospodářské krize jako je ta dnešní.
20. 12. 2009 17:23
Re: Elégia za Saabom
Kuko už slavil vánoce a u těch přípitků tajně myslel na Saaba :-(

Asi se raději nebudu do téhle diskuze zapojovat, je to tady samý "odborník" na přebouchané Vectry a supermanažeři kteří už 20let vědí jak se to mělo dělat...

Dnes jsem se vracel z Bratislavy do Prahy a cestou jsem teda potkal tolik Saabů co jindy za týden. Asi smutní fandové truchlí tím nejlepším spůsobem - projížďkou SAABem :yes: :-)
20. 12. 2009 15:49
Re: SAAB již dávno není SAAB
hmmm, pomlcim :-|
Avatar - del42sa
20. 12. 2009 15:02
Re: Saab má místo na planetě
no kdyby fakt chtěli, tak to už dávno někdo koupil.............Dost možná že GM schválně udělala takové podmínky, za kterých to nikdo nemůže koupit......
navíc si myslím, že tak jako Americká vláda koupila(zestátnila) GM tak stejně tak mohla Švédská vláda koupit Saab a pak nechat jednat o dalším strategickém spojenectví.
20. 12. 2009 13:58
Re: mozno...
a ete dalsia sprava [odkaz]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud