Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Seat Tarraco se blíží. Oproti Kodiaqu a Tiguanu Allspace chce zaujmout sportovností

David Bureš David Bureš 2. 8. 2018
12
Zobrazit náhledy (12)
Seat Tarraco Seat Tarraco Seat Tarraco Seat Tarraco Seat Tarraco Seat Tarraco Seat Tarraco
Novinka španělské značky se stane sourozencem Škody Kodiaq a Volkswagenu Tiguan Allspace. Ve srovnání s nimi však bude chtít být sportovnější.

Ještě na začátku roku 2016 neměl Seat v nabídce ani jedno SUV. Pak přišla Ateca následovaná Aronou, které již brzy doplní třetí takový model, Tarraco. Ještě před premiérou naplánovanou na 18. září automobilka o novince uvolnila množství informací, a tak už máme dobrou představu, co od největšího SUV Seatu čekat.

Až sedmimístný automobil pojmenovaný podle latinského označení španělského města Tarragona se chce stát jakousi vlajkovou lodí Seatu, a to nejen z hlediska velikosti, ale také co do výbavy. K dispozici má být širší základní výbava i bohatá paleta příplatkových prvků. Potvrzen je třeba příchod adaptivních tlumičů, digitální přístrojový štít, hlasový pomocník Alexa pro multimediální systém nebo přepínač jízdních režimů s hned šesti typy nastavení.

Seat Tarraco míří do stejného segmentu sedmimístných SUV jako Škoda Kodiaq a Volkswagen Tiguan Allspace, s nimiž bude sdílet svoji platformu MQB, včetně rozvoru dlouhého 2,79 metru. Vpředu najdeme vzpěry McPherson, vzadu bude standardem zavěšení multilink.

Obdobná bude i silueta, poznávacím znakem však bude mimo jiné menší zadní boční okno, podobně jako u menší Atecy. Ve srovnání s Kodiaqem pak bude o 38 mm delší, ale o 18 mm nižší. Objem zavazadelníku pak má v pětimístné konfiguraci činit 760 litrů, o 40 litrů více než u Kodiaqu.

Seat Tarraco – srovnání rozměrů s dalšími koncernovými SUV
ModelSeat TarracoŠkoda KodiaqVW Tiguan Allspace
Délka (mm)473546974701
Šířka (mm)?18821839
Výška (mm)165816551674
Rozvor (mm)279027912787
Objem zavazadelníku (l)760*720*760*
*U pětimístné verze

Ve srovnání s koncernovými sourozenci pak bude chtít být Tarraco sportovněji laděn, jak je u Seatů zvykem. To bude znamenat nejen výraznější styl, ale také sportovněji naladěný podvozek. Co se týče samotného vzhledu, dojde k evoluci dnešního designérského jazyka s nově pojatou maskou chladiče. Vzadu se zase prý dočkáme vodorovného LED pásu propojujícího koncová světla, zatímco interiér bude podobný menší Atece.

Z hlediska motorů pak nečekejme žádnou revoluci, půjde o novou generaci koncernových čtyřválců, které se objevují napříč nabídkou VW Group. Základem bude zážehový 1.5 TSI se 110 kW, doplněný o 2.0 TSI se 140 kW. Turbodiesely zastoupí 2.0 TDI ve dvou výkonových verzích se 110 kW a 140 kW.

Jestliže patnáctistovka bude dostupná s šestistupňovým manuálem a pohonem předních kol, zážehový dvoulitr bude standardně spárován se čtyřkolkou a převodovkou DSG. Oba vznětové čtyřválce pak mají být dostupné i s pohonem všech kol. Do budoucna pak není vyloučení příchod silnějších jednotek (přece jen je Seat sportovní značka) nebo plug-in hybridu.

To je zatím vše, více se o Tarragoně dozvíme nejpozději 18. září, kdy se auto odhalí na speciální prezentaci ve španělské Tarragoně. Zřejmě o dva týdny později bude k vidění na pařížském autosalonu, na kterém však má Seat vystavovat jen prostřednictvím svého francouzského zastoupení. Do prodeje má novinka vstoupit na přelomu letošního a příštího roku, o výrobu se postará německý závod Volkswagenu ve Wolfsburgu.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor