Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Šéf Volkswagenu je proti poskytnutí státní pomoci Opelu

Dan Vořechovský Dan Vořechovský 4. 3. 2009 • 22:06
29
Státní pomoc pro Opel? Šéf koncernu Volkswagen Martin Winterkorn je zásadně proti.

Výkonný ředitel automobilky Volkswagen Martin Winterkorn se nechal slyšet, že nesouhlasí s poskytnutím státní pomoci německé automobilce Opel, která je součástí amerického koncernu General Motors. Podle Winterkorna poškozují státní záchranné balíčky principy volného trhu. Podle Winterkorna spustila globální recese a omezení nabídky úvěrů v automobilovém průmyslu korekce, které budou znamenat konec pro několik automobilek.

Stát podle Winterkorna nesmí fungovat jako instituce, která zachrání firmy ohrožené bankrotem. „Nevidíme rádi, když je konkurence pokřivována státními podporami“, dodal Winterkorn.

Šéf evropské divize koncernu GM Carl-Peter Forster v pátek po představení plánu na záchranu Opelu dozorčí radě uvedl, že německá automobilka potřebuje finanční pomoc ve výši 3,3 miliardy eur. Záchranný plán si vyžádaly německé státní instituce jako předpoklad případné státní pomoci. Opel by podle Forstera případnou státní pomoc splatil do roku 2014 až 2015. General Motors jedná s vládami Velké Británie, Španělska a Německa o státní pomoci pro značky Opel a Vauxhall.

Představitelé čtyř německých států, v nichž má Opel továrny, volají po oddělení Opelu od General Motors. Podle nich by tím došlo k záchraně 26 tisíc pracovních míst a navíc by bylo jisté, že peníze pro Opel nevyužije General Motors k úhradě vlastních závazků. Opel je přitom součástí General Motors již od roku 1929.

Další informace o problémech Opelu a možném řešení naleznete v našem článku Opel doufá v budoucnost bez GM.

Související články

Témata
4. 3. 2009 13:07
VW jen dělá to,
co v jeho pozici každá mocná entita - využívá moc a zapomíná na vlastní genezi.... Být chráněncem státu je přece tak báječné - Opel měl to historické "štěstí", že se dostal pod GM a teď za to zaplatí. VW vidí šanci ukoustnout další koláček z trhu - samozřejmě se opel neprodává tak dobře jako VW - to by byla iluze, ale část trhu penetruje - a němci nevnímají opel jako us značku, ale jako alternativu k jiné německé značce ;-) . A zmizí-li opel, kdopak asi v mysli echtdojč kupce zasvítí jako echtdojč značka? VW se Opelu nebojí - jen chce zkrátka jeho zákazníky. A proč k tomu nevyužít svůj vliv...... Určitě stejně tvrdě VW loboval pro zrušení abwrckprm - nebo, že by ne?
4. 3. 2009 12:19
Re: Vedi co delaji od VW
riadenie a vývoj sú dve rozličné veci....môžeš mať sebelepších odborníkocv a pracantov, pokiaľ sú medzery vo vedení, veľa s nimi nedokážeš...
4. 3. 2009 12:09
Re: VW vs Opel
A jéje. Dražší a méně kvalitní... Děláš, jako by měla existovat jen jedna automobilka. >:D
4. 3. 2009 11:50
VW vs Opel
Nicim ma vyrok sefstva VW neprekvapil, nechat Opel umriet a zaroven poberat rozlicnu statnu pomoc pricom padom Opelu sa uvolni znacna cast trhu kde tieto dve znacky superia ... Ak Opel padne, bude to mat len ten vysledok ze budeme kupovat drahsie a menej kvalitne auta, ziadny iny ... Ale co uz, dej sa vola Nemecka a unie ...

A mozno VW necha Opel padnut, kupi ho a bude poberat este vacsie statne prispevky kedze zachranuje bankrotujuci subjekt :-)
4. 3. 2009 11:16
Re: Vedi co delaji od VW
nevím do jaké míry je Opel nezávislý v rámci GM, ale myslím, že má značné vlastní vývojové kapacity. Krom toho taky kooperuji s evropskými výrobci (Fiat), takže by se snad bez GM nestratil.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud