Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Šéfinženýr Toyoty Prius: Populární hybrid se stal dospělým

David Bureš David Bureš 15. 9. 2015 • 20:33
25
Toyota Prius je na trhu již 18 let, proto přišel čas na to, aby dospěla. Podle japonského výrobce to znamená být víc sexy.

Automobilka Toyota na letošním frankfurtském autosalonu prezentuje novou, již čtvrtou generaci hybridního modelu Prius. Při této příležitosti jsme v exkluzivním rozhovoru vyzpovídali pana Kodžiho Tojošimu, vedoucího inženýra modelu.

Prius čtvrté generace mnohé překvapil svým netradičním designem, který vyvolává rozporuplné reakce. Tojošima tvrdí, že záměr designérů bylo udělat auto více sexy. Tvary Priusu bylo prý nutné radikálně změnit.

Nový Prius je nový nejen zvenku, ale také i zevnitř, jeho základem je nová modulární platforma TNGA. Její součástí je nové zadní zavěšení tvořené dvojitým lichoběžníkem, který nahradil dřívější torzní příčku. S novou verzí Priusem tak má být větší zábava jezdit.

Konstruktéři díky nové platformě snížili také těžiště auta, což rovněž napomáhá jeho jízdním vlastnostem. Řidič má pak sedět dokonce o 60 milimetrů níže než v předchůdci.

Nová modulární platforma je určena pro vozy segmentu C. Mimo jiné ji použije chystané SUV, jehož sériová verze se představí na jaře v Ženevě. Novinka bude vycházet z konceptu C-HR a v nabídce Toyoty se zařadí pod RAV4.

Zeptat jsme se museli také na nové pohonné ústrojí, které Toyota dosud neodhalila. Tojošima nám bohužel sdělil, že o motorech zatím nemůže mluvit, k jejich oficiální prezentaci dojde až v říjnu na tokijském autosalonu. Můžeme se však těšit na zcela novou techniku, která přispěje ke 14% mezigeneračnímu snížení spotřeby Priusu. V tuto chvíli je pohon určen speciálně pro Prius, může se však objevit i v dalších vozech.

Na kompletní přepis rozhovoru s panem Tojošimou se můžete těšit v následujících dnech. S šéfinženýrem Priusu jsme si popovídali hlavně o technice auta (našli jsme více témat než jen motor), řeč ale došla i na další karosářské verze tohoto modelu.

Související články

Témata
15. 9. 2015 21:55
Re: Hodně špatný vtip!
Tesat do kamene pred centralou v Toyota City.
Avatar - _Karel_
15. 9. 2015 21:31
Re: Nový Prius
To nezní vůbec špatně, škoda, že nemůžu přestat pracovat... ;-\ ;-)
Jinak, ta Dylanova cesta je opravdu zajímavá >:D z 911 do Priusu si těžko představuji.
Ale o to víc je to sympatické, že někdo, kdo si může dovolit Porsche se dokáže takhle uskromnit.
15. 9. 2015 18:30
Re: Nový Prius
Tak samozřejmě první je technika, ale speciálně na Dylanovi je ta cesta docela zajímavá - přes velká benzínová SUV a odbočkou k 911 až zakotvil u Priusů a to tak, že si jich musel koupit víc ... Já co jsem přestal pracovat, tak taky tak nějak přehodnocuju .... jezdím hodně na kole, chodím pěšky, starám se o studánku, už jen to ekoauto mi chybí ;-)
Avatar - _Karel_
15. 9. 2015 18:18
Re: Nový Prius
Jo, to druhý chápu. Mám pocit, že Dylan a ostatní, co ji chtějí, spíš říkají- líbí se mi vlastnosti, vzhled je druhotný.
No, ještě že nemáme všichni stejný vkus, byla by to na silnicích nuda.
15. 9. 2015 18:14
Re: Nový Prius
Určitě je to vzhled a nezastírám, že tak trochu patřím k ekologicky zaměřeným lidem, takže taková švihákovská osvěta ...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku