Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

SEMA Show 2021: Podívejte se na zásadní novinky populární tuningové výstavy

David Bureš
Diskuze (0)

Nový Nissan Z, upravené elektromobily Ford Mustang Mach-E nebo řada speciálních Jeepů, to i mnohem více je k vidění na letošním veletrhu tuningových úpravců SEMA Show 2021.

Poslední dva roky automobilovým výstavám moc nepřejí. Zrušena byla řada autosalonů, a to nejen v Evropě, ale také třeba v USA, kde se ani letos nekoná newyorský autoshow nebo detroitský autosalon. Jedna klíčová výstava ale přesto probíhá, jde o tuningovou akci SEMA Show, která se tradičně koná v Las Vegas.

SEMA Show 2021 se tak vrací po roční pauze. Loni se akce kvůli pandemii koronaviru nemohla konat, přestože organizátoři byli do poslední chvíli optimističtí a doufali, že zdravotní situace v kombinaci s rozsáhlými výstavními plochami akci umožní uskutečnit. Nestalo se tak, a tak milovníci tuningu nakonec museli na akci počkat až do letošního roku. Loni se SEMA Show nakonec konala jen online.

Letos se však už akce konat může naživo, byť logicky za přísných hygienických opatření, pandemie onemocnění covid-19 totiž stále neustává, a tak se na tak velké hromadné akci musí myslet na bezpečnost. Uskutečnění akce však umožňuje i fakt, že SEMA Show 2021 není typickou výstavou, ale veletrhem, který není otevřený pro širokou veřejnost.

Konkrétně se na letošním ročníku konaném od úterý 2. listopadu do pátku 5. listopadu prezentuje na 1.300 subjektů, které vystavují jak nové produkty, tak zakázková vozidla. Pořádá se tu i více než 70 školení, díky nimž návštěvníci mohou zlepšit své profesní dovednosti nebo navázat kontakty s novými pracovníky.

Mezi vystavovateli přitom opět nechybí ani řada automobilek. Chevrolet ukazuje „Chevy Beast“, bestii Chevy, alias koncept čtyřmístného offroadu postaveného na upraveném šasi pick-upu Silverado. Auto upravené pro vysokorychlostní jízdu v poušti chce využít popularitu vysokovýkonných trucků. Vedle zajímavého, drsného vzezření chce oslovit také silným pohonným ústrojím, v útrobách totiž pracuje kompresorem přeplňovaný vidlicový osmiválec o objemu 6,2 litru naladěný na 478 kW.

Z dílny Fordu zase budou k vidění jeho nejnovější modely, elektrický crossover Mustang Mach-E a pick-up Maverick. Tucci Maverick chce připomenout svým stylem slavné hot rody, Air Deisgn Maverick zase dokazuje, že nový pick-up lze díky nástavbě na korbě proměnit ve stylové SUV. Podobně koncipovaný je i D.R.A.G.G. Maverick, v tomto případě jde ale o praktika, jeho nástavba totiž ukrývá potřebnou výzbroj pro pobřežní hlídky.

Mustang Mach-E se zase představuje ve speciální úpravě od Nadace Austina Hatchera pomáhající rodinám s dětmi bojujícími s rakovinou. Vůz doplněný mimo jiné o karbonové díly od Archetype Racing se v příštím roce zúčastní Festivalu rychlosti v Bonneville, kde bude mít ambici překonat hranici 321 km/h (200 mph). V roce 2023 pak bude vydražen s tím, že výtěžek z aukce půjde na rozvoj nadace.

Nechybí ani Shelby Mustang Mach-E GT, který dokazuje, že i tento americký specialista se do budoucna nevyhne pracím na elektromobilech. Jde ale zatím jen spíše o stylovku, z technických úprav je tu pouze speciálně nastavený podvozek MagneRide. Mustang Mach-E California Route One od Neila Tjina zase se svojí oranžovou karoserií nebo bílým koly sází na „kalifornský duch“.

Logicky se na výstavě SEMA Show 2021 prezentuje také Mopar, divize Stellantisu zaměřená na příslušenství. Konkrétně ukazuje několik konceptů na bázi modelů Jeep, Ram nebo Dodge.

Jeep Wrangler 4xe koncept dokazuje, že i z plug-in hybridu lze vytvořit nesmírně schopný terénní speciál. Koncept Jeep Wrangler Overlook zase z legendárního offroadu dělá velký vůz s luxusní kabinou, se třemi řadami sedadel. Dodge Challenger Holy Guacamole  je pak milým návratem do sedmdesátých let.

Vedle domácích výrobců ale nechybějí ani třeba ti japonští. Toyota konečně ukáže vozy, které před rokem představovala jen na online SEMA Show. Konkrétně se chlubí třeba legendární Suprou, někdejším snem mnoha tuningových nadšenců, a to v otevřené formě. Supra Sport Top využívá dvou střešních panelů z kompozitů, vyrobených na 3D tiskárně.

TRD Sport Trailer je zase kempinkový přívěs do náročných podmínek, firma o něm mluví jako o „základním táboře“. V nenápadném vozíku se totiž skrývá nejen stan pro čtyři osoby, ale také toaleta, lednička, vařič i sprcha, stejně jako rozměrné nádrže na čistou a špinavou vodu.

Nissan pak láká na horkou novinku, v podobě nejnovější generace kupé řady Z, modelu s dvakrát přeplňovaným vidlicovým šestiválcem o objemu tří litrů a výkonem 294 kW (400 koní). Doprovod mu bude mimo jiné dělat i Nissan "Altimaniac", speciálně upravený model Altima pro driftování od šampiona této disciplíny, Chrise Forsberga, trojnásobného mistra světa Formule Drift. Pohání ho upravený šestiválec z Nissanu GT-R vyladěný však na neskutečných 2000 koní (1.471 kW)! Specialitou je pak fakt, že jde o čtyřmístné auto, a tak si driftování s ním mohou užít i pasažéři.

David Bureš
Diskuze (0)

Doporučujeme