Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda spouští v Praze novou službu. Sdílení elektrických skútrů

ČTK ČTK 3. 9. 2019 • 09:18
4
6

Nabídku sdílených služeb v Praze rozšíří další elektrické skútry. Pod značkou BeRider je bude provozovat společnost Škoda Auto DigiLab, která o tom dnes informovala novináře.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy nyní mohou pro přesuny po městě nebo do jeho blízkého okolí využívat také sdílené automobily, motocykly, elektrokoleběžky či jízdní kola.

Dceřiná firma automobilky Škoda se na provozu z počátku zhruba 50 skútrů dohodla s úřady městských částí v širším centru Prahy. "Služby sdílené bezemisní mobility, které respektují lokální specifika Prahy, považujeme za velmi pozitivní příspěvek pro naše město," uvedl primátor hlavního města Zdeněk Hřib. Uživatelé budou moci skútry odstavit na libovolném legálním místě. Jejich parkovací pozici nebo i nabití bude kontrolovat pomocí přenosu dat ze stroje dispečink.

Firma neuvedla, kdo je výrobcem skútrů, jen sdělila, že jde o společnost z východoevropské země EU. Servis si bude podnik zajišťovat v ČR. Stroje budou mít dojezd až 70 kilometrů a maximální možnou rychlost až 66 km/h. Pojedou na elektrický pohon, který budou zajišťovat dvě lithium-iontové baterie. Skútry budou také opatřeny světlomety a kotoučovými brzdami.

Využívání služby bude možné pouze prostřednictvím aplikace "BeRider", kterou si musí každý uživatel před jízdou nainstalovat a zaregistrovat se v ní. V aplikaci bude možné najít nejbližší volný skútr, odemykat a zamykat se bude telefonem. Řidičům, kteří musí být držiteli řidičského průkazu skupiny B, bude k dispozici také přilba. Cena za jízdu se bude účtovat po minutách, přičemž jedna vyjde na pět korun. Služba doplní další aktivity Škody DigiLab, která poskytuje také službu sdílených aut HoppyGo.

Nabídka sdílených služeb pro přepravu zažívá v posledních letech boom. Zhruba 50 elektrických skútrů uvedl v minulých týdnech do pražského provozu například startup re.volt. Přes 1500 elektrokoloběžek v Praze provozuje firma Lime. V metropoli funguje také služba sdílených kol Rekola či carsharingové služby Car4way, re.volt či Anytime. Koloběžky, automobily či kola je možné si půjčit i v dalších českých městech.

Škoda Auto DigiLab slouží české automobilce jako centrální dílna pro vývoj nových služeb souvisejících s mobilitou a novými technologiemi.

Související články

Témata
4. 9. 2019 12:58
Cena
To si autor tohoto PR článku nedal ani tu práci, aby napsal tak podstatný údaj, kolik ta sranda bude stát? A nebo je ta cena tak přestřelená, že se tím raději nechlubí
Avatar - Ozzman
4. 9. 2019 09:01
Re: Už jsem tomu nevěřil,
Další kravina pro opilé turisty..... Nejdřív kola, pak koloběžky, teď tohle.... válí se to tady všude po ulicích, jezdí po chodníku a měšťáci řeší zpropadené řidiče, kterým o 5 minut propadl parkovací lístek.... hnus
Avatar - Dinar
4. 9. 2019 08:32
Už jsem tomu nevěřil,
ale je možné, že se toho komunismu, o kterém mě soušky učily ve škole, nakonec ještě dočkám. Po dopravních prostředcích můžeme sdílet bydlení, pak ty výrobní prostředky, jak jsme se učili, potom třeba manželky, ať je nějaká inovace, no, a jsme tam - komunismus, oproti minule jen místo červené bude tou pravou barvou zelená...
Upřímně doufám, že tou dobou už budu rozsypanej někde po louce. :-!
4. 9. 2019 07:58
Další zahušťovadlo měst
Jestli si někdo myslí, že takovéto projekty (nebo třeba půjčovací kola) omezí dopravu ve městech, krutě se mýlí. Nebo snad někdo vymění pohodlí auta za jízdu na kole nebo skůtru? Spíše na tom lidi jezdí namísto hromadné dopravy, takže ve výsledku budou silnice budou plnější a MHD prázdnější. Navíc se mezi auty (a určitě i mezi lidmi na chodnících) budou motat hromady cyklistů, kteří by se jinak možná vůbec do přeplněného městského provozu na kole neodvážili.
3. 9. 2019 18:22
sdílená přilba=vši
kdo bude dezinfikovat přilby od vší a různých jiných breberek?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku