Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda zřejmě kvůli Ukrajině přeruší výrobu vozidel Scala a Kamiq

ČTK ČTK 10. 3. 2022 • 01:41
23
12
Zobrazit náhledy (23)
Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Scoutline Škoda Kamiq Škoda Scala Monte Carlo Škoda Scala Monte Carlo Škoda Scala Monte Carlo Škoda Scala Monte Carlo Škoda Scala Monte Carlo Škoda Scala Monte Carlo Škoda Scala Monte Carlo

Škodě Auto hrozí, že bude muset zastavit výrobu modelů Scala a Kamiq. Tak jako u elektromobilu Enyaq je důvodem výpadek dodávek elektrických svazků od dodavatele z válkou zmítané Ukrajiny. Řekl to vedoucí komunikace Škody Tomáš Kotera. Firma podle něj v současnosti hledá řešení, jak si kabelové svazky do aut zajistit.

Modely Scala i Kamiq se v Mladé Boleslavi stále vyrábějí, ale zastavení produkce je podle informací ČTK otázkou dnů, až dojdou již vyrobené díly. Loni automobilka vyrobila 48.200 vozů Scala a 120.700 vozů Kamiq. Zároveň dodala zákazníkům 44.700 elektromobilů Enyaq.

Video se připravuje ...

"Jedním ze scénářů je případná realokace postiženého ukrajinského dodavatele do ČR," řekl Kotera. To by podle něj v praxi znamenalo přestěhovat z Ukrajiny technologii i zaměstnance, kteří svazky vyrábějí. U nich by bylo potřeba zajistit pracovní povolení a další formality, včetně ubytování jejich rodin v České republice.

Ruská vojenská invaze na Ukrajinu dolehla na 13 dodavatelů Škody. Kvůli chybějícím svazkům automobilka musela v tuzemsku zastavit výrobu elektromobilu Enyaq, u kterého letos předpokládala produkci přes 80.000 vozů. Během roku jej měla doplnit karosářská verze Coupé, kterou Škoda v současnosti prezentuje novinářům.

Na Enyaq už dostala automobilka od představení vozu přes 115.000 objednávek. Auto se vyrábí na stejné lince jako Octavia, její produkci ale brzdí chybějící výplně dveří po požáru dodavatelské firmy v Mladé Boleslavi.

České zastoupení Škody letos plánuje prodej zhruba 1400 elektromobilů Enyaq, bude ale záležet na termínu obnovení výroby, který firma teď nezná. Coupé má tvořit asi třetinu prodeje a Coupé RS desetinu.

Do nových elektromobilů bude Škoda po znovuobnovení výroby montovat nový software pod označením ME3, který jim umožní být nepřetržitě on-line, průběžně získávat aktualizace a využívat i provozní data ostatních vozidel. Zároveň posune hranici nabíjecího výkonu na 135 kW, což sníží dobu nabíjení baterií z deseti na 80 procent o sedm minut na 29 minut. Od poloviny roku nový software nahraje i do dříve prodaných vozů.

Do roku 2030 plánuje Škoda nabídnout tři další elektrické modely menší než Enyaq. Vozy na elektřinu by v roce 2030 měly mít podíl 70 procent.

Stejně jako celý koncern Volkswagen, jehož je Škoda součástí, mladoboleslavská automobilka minulý týden kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu oznámila pozastavení všech aktivit v Rusku. Týká se to i výroby v tamních dvou závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu.

Doporučujeme

Témata
11. 3. 2022 14:53
Re: Škoda sklízí co zasela
Přesně tak. Automobilky a TIER1 budou ještě čumět jak se jim změní spousty věcí, který do teď brali jako standard. Jak píšeš JIT v podobě jak to probíhalo do teď končí. Celý logistický řetězec se bude muset zásadně přenastavit.
Avatar - WinDiesel
11. 3. 2022 14:20
Re: Škoda sklízí co zasela
JIT končí, sklady musí být. Pokud jim to po Covidu nedošlo, dojde jim to po ruském přepadení Ukrajiny.
11. 3. 2022 12:43
Re: Škoda sklízí co zasela
No řešit JIT dodávky v téhle době. To musí být fakt lahůdka :-D
Avatar - WinDiesel
11. 3. 2022 10:40
Re: Škoda sklízí co zasela
Všechno zkurwili systémem just in time. Začali s tímto systémem počítat jako se stálicí, místo jako s proměnnou. Sklady by fungovaly jako buffer. Nyní žádný buffer nemají. Zisky budou menší, tak ať se ve Vlkohradu těší.
Avatar - WinDiesel
11. 3. 2022 10:37
Re: Škoda sklízí co zasela
Ano, Rusko byl špatný výběr, ruskej švábe.