Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Solaris dodá 40 autobusů pro Prahu

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 7. 1. 2013 • 22:52
23
Polský výrobce autobusů Solaris zvítězil ve výběrovém řízení na dodávku 40 autobusů Urbino 8,9 LE pro Dopravní podnik hlavního města Prahy.

Prvních deset autobusů Solaris má Dopravní podnik hlavního města Prahy převzít do konce roku 2013. dodávky dalších třiceti autobusů proběhnou postupně v následujících třech letech.

Celkový objem kontraktu podepsaného s Dopravním podnikem hlavního města Prahy je 162 milionů korun.

Autobusy modelové řady Urbino jsou nabízeny v řadě provedení a pro Prahu bude připravena verze 8,9 LE. Skelet těchto autobusů tvoří samonosná svařována konstrukce, která je vyrobená z nerezové oceli. Samonosná konstrukce skeletu o hmotnosti 10.500 až 10.800 kg, v závislosti na vybavení, patři mezi nejlehčí ve své kategorii.

Nerezový plech je použit i na bočnice, zatímco spodní části boků autobusu jsou z hliníku. K výrobě přední i zadní části karoserie jsou použity umělohmotné materiály vyztužené skelnými vlákny.

Společnost Solaris k jízdním testům svých autobusů využívá mimo jiné i polygon automobilky Tatra v Kopřivnici, kde jsou podrobovány například jízdě po různých typech dlažby až do rychlosti 50 km/h a jízdě na vozovce s 18-ti stupňovým úhlem sklonu.

Autobusy a trolejbusy značky Solaris jsou do České republiky exportovány od roku 2000 a v současnosti je u jednadvaceti zákazníků provozováno téměř pět stovek vozidel.

V Praze jsou autobusy polského výrobce doposud provozovány pouze soukromými firmami. Nyní je to poprvé, kdy polský výrobce zvítězil ve výběrovém řízení pro veřejný subjekt, který má ve svém vozovém parku kolem 1.200 vozidel.

Společnost Solaris Bus & Coach S.A. zahájila výrobu vozidel pro veřejnou dopravu v roce 1996 a do dnešních dnů vyrobila více než 10.000 autobusů. Ty jsou využívány v šestadvaceti zemích a k městské dopravě slouží ve více než čtyřech stovkách měst.

Témata
Avatar - DidierA
8. 1. 2013 13:55
Re: Demagogie
Tak myslím, že takovej přístup je normální skoro všude, bohužel ;-\
Tak tím, že v něm jenom stávám, tak jsem to nijak nepozoroval, ale nelíbí se mi to. Stejně jako má Crossway tříúrovnovou podlahu...
Avatar - Pekelná Micinka
8. 1. 2013 12:57
Re: Demagogie
Vzadu nebo veprostřed, ono to je fuk, prostě mezi sedadly je podle mě méně místa a za to může hlavně zadavatel, resp. ten, kdo ty busy vybral, samozřejmě, takový člověk velmi pravděpodobně tím busem jel jen při nějaký prezentační jízdě, jinak denně jezdí do práce/pracovně autem, takže mu to je šumák.
Lepší fotku jsem nenašel - SOR. Ta krabice, resp. to, že autobus se snaží být za každou cenu nízkopodlažní v celé délce má za následek, že sedadla jsou nad nápravami uložena takto. To je naprosto špatně z hlediska pohodlí i možnosti pohybu cestujících. [odkaz]
Naopak Citelis a stejně tak i Irisy, ty už jsou ale více opotřebované, mají takto pěkně řešené prostory pro nohy. [odkaz]
Avatar - Pekelná Micinka
8. 1. 2013 12:55
Re: Demagogie
Pražský Irisy jsou vpohodě, aspoň z hlediska cestujícího. Právě novější SORry, co je nahradí/doplní, jsou hrozně nepohodlné. Už jen ta orientace sedadel a upevnění některých na piedestál, takže když sedíš naproti nebo i na, tak si můžeš strčit nohy tak akorát... Takže za mě ne. A ten zadní prostor bez velkého okna se mi docela líbí, je takový útulný a svým způsobem zajímavý, když je tím okénkem vidět jen na oblohu.
Avatar - DidierA
8. 1. 2013 09:39
Re: Demagogie
Crossway je podle mě úplně blbě vymyšlenej bus - tady v okolí Prahy se používá jako příměstskej a lidi se mačkaj, starý lidi jsou nadšený, že se musel šplhat po těch schůdkách dozadu, ten kdo sedí vzadu pak nesmí bejt žádná citlivka, protože zadek se na nerovnejch silnicích pěkně houpe. Mimo to je pěkně naprd umístění hodin (to se ale podle DP může lišit), takže lidi zezadu, co sedí výš, je nevidí.
8. 1. 2013 01:10
Re: Demagogie
Ikarusy byly ale zase nejúspornější autobusy co u nás jezdily v této velikosti - žraly zhruba o 10 litrů na 100 míň než ty dnešní moderní.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku