Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Stellantis má za pololetí zisk 5,9 miliardy eur, loni zaznamenala ztrátu

ČTK ČTK 4. 8. 2021 • 08:22
43
Zobrazit náhledy (43)
Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori Fiat Mirafiori

Automobilka Stellantis vykázala za prvních šest měsíců letošního roku čistý zisk 5,9 miliardy eur (126,6 miliardy Kč) po loňské ztrátě 813 milionů eur způsobené pandemií.

Skupina vznikla v lednu spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA. Skupina v dnešním sdělení také upozornila, že se jí podařilo za pololetí dosáhnout proti očekávání rychlejšího pokroku v úsporách. Měla i rekordní marži, přestože kvůli nedostatku polovodičů musela přerušit výrobu. Celkem tak vyrobila o 700.000 vozidel méně.

Tržby se zvýšily o 46 procent na 75 miliard eur. Odbyt aut se zvýšil o 44 procent na 3,2 milionu.

"Velmi nás těší ta rychlost, s jakou náš nový tým začal fungovat jako jedna společnost, jako Stellantis," uvedl finanční ředitel Richard Palmer. Fúze dala dohromady značky francouzské skupiny Peugeot, Citroën, Opel a DS se značkami Fiat, Chrysler, Jeep, Dodge, Maserati, Alfa Romeo či Ram.

Úspory automobilky v první polovině roku činily 1,3 miliardy eur. Způsobilo to především sdílení investic do nových technologií a platforem. Podle Palmera byly úspory vyšší, než automobilka původně očekávala. Celkem předpokládá, že úspory z dlouhodobého hlediska dosáhnout pěti miliard eur, z toho 80 procent do roku 2024.

Palmer také upozornil, že automobilka až do konce letošního roku nečeká zlepšení dodávek čipů. Za celý rok by celková ztráta výroby mohla dosáhnout asi 1,4 milionu vozů. Starosti firmě dělá i prudký růst cen surovin, jehož dopady se zřejmě projeví ve druhé polovině roku.

Skupina Stellantis je čtvrtým největším výrobcem aut na světě. Společnost současně na deset procent z předchozích 5,5 procenta až 7,5 procenta zvýšila odhad provozní ziskové marže, tedy podíl provozního zisku na tržbách.

Stellantis v červenci oznámil, že do roku 2025 investuje více než 30 miliard eur do elektrifikace vozidel. V příštích 24 měsících chce podle médií uvést na trh 11 nových bateriových elektromobilů a deset elektrických hybridních vozů.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud