Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tak to prošlo! V Česku na dálnici nově až 150 km/h

ČTK
Diskuze (120)

Do dvou let se na vybraných úsecích dálnic dočkáme rychlosti až 150 km/h. O jaké úseky půjde?

Poslanci dnes schválili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, o které jsme informovali již dnes ráno. Jedním z hlavních bodů je možnost zvýšení nejvyšší povolené rychlosti na dálnicích až na 150 km/h, kromě toho ale upravuje také bodový systém a řeší i možnost řízení pod dozorem od 17 let.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) předpokládá, že první úseky, na kterých bude možné zvýšit rychlost z nynějšího maxima 130 až na 150 kilometrů v hodině, se na českých dálnicích objeví do dvou let. Do legislativy možnost zrychlení na nejmodernějších částech dálnic přináší novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes schválili poslanci.

Pokud normu podpoří i Senát a prezident, měla by vejít v platnost 1. ledna příštího roku. Kupka novinářům řekl, že zavedení změny i na nejmodernějších částech dálnic bude podmíněno připraveností telematiky snižovat povolenou maximální rychlost v závislosti na počasí, zhoršení viditelnosti či jiném ztížení jízdy.

Uvedl, že se bude snažit, aby alespoň na jednom z doporučených úseků bylo k začátku příštího roku zajištěno vše tak, aby "to mohlo fungovat".

Video se připravuje ...

Podle ministerstva dopravy se zvýšení rychlostního limitu bude týkat pouze rovných a přehledných dálničních úseků. "Podmínkou navýšení limitu navíc je, že vybrané úseky budou osazeny telematikou a proměnnými značkami, které umožní snížit rychlost i pod 100 kilometrů v hodině v případě nepříznivého počasí, snížené viditelnosti a podobně," uvedl úřad.

Novela má také zjednodušit a zpřehlednit systém trestných bodů pro řidiče. Místo nynějších pěti skupin trestných bodů budou jen tři kategorie. Některé pokuty se zvýší. Od změn si Kupka slibuje zajištění větší bezpečnosti na silnicích. S novinkami chce během půl roku seznámit veřejnost co nejpodrobněji, počítá například s jednáním s autoškolami.

  • Řidiči budou za přestupky dostávat jen dva, čtyři nebo šest trestných bodů
  • Novela také zpřísňuje tresty například za blokování průjezdu tramvají
  • Zavádí možnost řídit osobní auto pod dohledem mentora od 17 let

Tato novinka má podle vlády přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností pod dohledem zkušeného bezúhonného řidiče. Poslanci dnes také rozhodli, že řidiči u sebe nebudou muset mít řidičský průkaz a osvědčení vozidla zřejmě od roku 2024.

Kupka uvedl, že změny projednával s příslušným senátním výborem tak, aby případné návrhy z horní parlamentní komory zahrnul už do sněmovní debaty.

Video se připravuje ...

Poslanci dnes nepřijali návrh poslance ODS Stanislava Blahy na zavedení nové výjimky z víkendového zákazu jízd kamionů. Směly by podle něj jet například do místa vykládky zboží, pokud by bylo v tuzemsku. Výjimka se nelíbila Svazu měst a obcí. Blaha neuspěl ani s návrhem, aby řídit autobus mohli řidiči již od 18 let, ale pouze v případě, že půjde o vozidlo linkové osobní dopravy a trasa linky nebude delší než 50 km. Zdůvodnil to hlavně současným nedostatkem řidičů ve veřejné dopravě.

Řidiči po dnešku také budou muset při předjíždění cyklistů dál dodržovat minimální odstup 1,5 metru. Sněmovna odmítla návrhy poslankyně ANO Zuzany Ožanové, která chtěla tuto povinnost v jedné verzi zrušit na lesních komunikacích a v druhé verzi zrušit zcela. Sněmovna odmítla i její další návrh, aby přilbu museli nosit za jízdy všichni cyklisté bez ohledu na věk. Nyní je povinná do 18 let.

ČTK
Diskuze (120)

Doporučujeme

Avatar - twistedTSD
5. 7. 2023 21:05
Re: Re: Tak tady pětikolka pos*ala další věc
Tak jezdi jako člověk a přizpůsobuj rychlost okolnostem. Pak to může být klidně 150.
Avatar - rohYpnol
2. 7. 2023 17:56
Re: Tak tady pětikolka pos*ala další věc
Překrucuješ. Nikomu nejde o nějaký bič. Jde mi o dodržování pravidel. To, že jsme tupý národ na které bohužel platí jen ten bič, to je bohužel fakt.
Avatar - rohYpnol
2. 7. 2023 17:54
Re: Re: Tak tady pětikolka pos*ala další věc
Na co zas potřebuješ studii?!? Potřebuješ studii na to, aby jsi pochopil že zákony fyziky platí?!?
Navíc mi zas podsouváš něco o co jsem nenapsal. Já říkám že ve 130 máš výrazně vyšší šanci se bezpečně vyhnout nenadálým věcem.
A ano, i na základě své nedávné zkušenosti moc dobře vím, že kdybych jel 150 a ne 130 tak už řeším škodní událost. Protože nejsem über řidič a fakt pro mě zákony fyziky a reakční doba platí :-!
Avatar - rohYpnol
2. 7. 2023 17:49
Re: Tak tady pětikolka pos*ala další věc
Důkazem je česká povaha.
Avatar - twistedTSD
1. 7. 2023 17:18
Re: Dejte si tam třeba 300 nebo 40
Tak když máš času na zbyt, nejezdíš často a nevadí ti modlit se, aby do tebe nevjel borec po noční, tak budiž, já teď taky známku nemám. Absolvovat to týden co týden je ale opruz.