Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra 815 pro expedici Tatra kolem světa 2 získává svou finální podobu

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 14. 8. 2019 • 00:16
11
1
Zobrazit náhledy (11)
Tatra kolem světa 2 Petr Holeček Petr Holeček Petr Holeček a Marek Havlíček Petr Holeček, Stanislav Synek a Marek Havlíček Marek Havlíček

Stavba speciálního vozidla Tatra 815 pro expedici Tatra kolem světa 2 významně pokročila, a jeho podoba tak začala nabývat konkrétních rysů.

Tatra kolem světa 2 je cestovatelský projekt Marka Havlíčka a Ing. Petra Holečka. Rozsáhlá výprava navazuje na projekt Tatra kolem světa z let 1987 až 1990. Nová expedice má odstartovat v únoru 2020 z Prahy a má trvat tři roky. Cestovatelé plánují s novým speciálem na základech vozu Tatra 815 absolvovat 270.000 km okolo celého světa.

Pro expedici je připravován speciální vůz Tatra 815 v provedení 4x4, který bude vyveden v originálním moderním designu a opatřen logem odkazujícím na první výpravu, kterou absolvoval automobil Tatra 815 GTC. Vůz pro připravovanou expedici začal získávat svou konečnou podobu 26. července 2019, kdy technici na podvozek tatrovky instalovali speciální na zakázku vyrobenou nástavbu.

Nástavba, v níž budou umístěny sedačky účastníků expedice i její zázemí, je vyrobena z hliníku za pomocí nýtů a speciálních lepidel, přičemž konstrukční práce na ní trvaly několik měsíců. Nosný rám je pozinkovaný a díky použitému materiálu je celý skelet velmi lehký, váží pouze 1380 kg. Po instalaci skeletu nástavby na vozidlo bude následovat zabudování interiéru i vybavení a také úprava exteriéru pod taktovkou světově uznávaného grafického designéra Pavla Fuxy.

Současně budou technici pracovat i na úpravách tatrováckého podvozku, a to za použití dílů dodaných společností Tatra Trucks, která expedici oficiálně podporuje po technické, ale i marketingové a mediální stránce. Automobilka dodá především komponenty pro odpružení a stabilizaci podvozku, speciální nádrže a také systém centrálního huštění pneumatik.

Během instalace skeletu nástavby na podvozek Marek Havlíček řekl: „Chtěl bych, aby naše expediční tatra vstoupila do cestovatelských dějin a tento okamžik je jedním z důležitých milníků jejího zrodu. Jsem rád, že jsem byl u toho. Všechno jde dle plánu. Nástavba, která vznikla podle našich návrhů, už je na podvozku naší tatry a je to neuvěřitelný pocit. Tímto aktem se začalo rodit něco velkého, něco, čím budeme žít, a nejen my, několik příštích let.“

Tatrovka s účastníky expedice Tatra kolem světa 2 má postupně navštívit až 68 zemí, přičemž její trasa má být jedinečná, protože nikdo před tím ji v této podobě neabsolvoval. Zároveň však bude mít společné průsečíky s původní trasou expedice Tatra kolem světa z konce 80. let, a i tímto způsobem na ni bude odkazovat.

Zdroj: Tatra Trucks a.s., Tatra kolem světa 2

Související články

Témata
14. 8. 2019 21:46
Ako je to možné?
Uplynulo 30 rokov a to nové auto nevyzerá o nič lepšie ako jeho prastarý predchodca. Ba skôr naopak, je o triedu hnusnejšie...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku