Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tatra chce letos prodat přes 1000 aut, přijme 80 zaměstnanců

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 5. 6. 2015 • 23:02
14
Kopřivnická automobilka Tatra chce letos prodat přes tisíc aut, nejvíce za posledních pět let. Nabírá proto nové zaměstnance, ke svým současným 850 jich potřebuje najít dalších osmdesát.

Tržby automobilky loni dosáhly přes 3,7 miliardy korun, o 24 procent více než v roce 2013. Předseda představenstva společnosti Tatra Trucks Petr Rusek řekl, že zisk firmy za loňský rok se blíží 500 milionům korun před zdaněním. Tatra vyrobila 821 vozů, o 58 více než v roce 2013, a prodala jich 850 (v předchozím roce 722).

„Tatra roste, roste poměrně rychle. Víme, co bychom měli dělat zhruba do března příštího roku," řekl Rusek. Všechny kontrakty do konce března ale ještě podnik nemá podepsané. „Máme nějaké dodací termíny dohodnuté se zákazníky, tak někdy třeba ještě trošku otálíme s podpisem těch kontraktů, abychom se nedostali potom do zpoždění s dodávkami. Nicméně hlavní starostí Tatry jako podniku je, jak zorganizovat výrobu a zejména, kde nabrat další zaměstnance, abychom dokázali plnit požadavky, které se na nás hrnou," řekl Rusek.

Tatra podle něj urgentně potřebuje přijmout do výroby 60 až 80 lidí. Shání zejména obráběče. Kvalifikovaných schopných pracovníků je ale podle Ruska nedostatek. „Nutně potřebujeme sehnat lidi k obráběcím strojům, abychom dokázali vyrobit víc náprav, víc centrálních rour, víc podvozků. Nabízíme jim řádově 20.000 měsíčně," řekl Rusek.

Poptávka po vojenských speciálech, které zatím tvoří méně než 50 procent exportu Tatry. Nejde podle něj o „smrtonosná" vozidla, ale většinou o logistické vozy, které mají za úkol například zásobovat armádu nebo přemisťovat vojáky.

„Bezpečnostní situace ve světě není dobrá a ti rozhodující činitelé to vidí, a proto spousta států investuje větší a větší prostředky do zajištění obranyschopnosti," řekl. Vozidla od automobilky nakupuje i řada ministerstev obrany. „Ministerstva obrany platí a poptávají větší a větší objemy vozidel. Státy ve spoustě zemí světa přišly na to, že tatrovka je skutečně nejlepší vozidlo na světě," řekl Rusek.

Vozem, od kterého si Tatra hodně slibuje, je obrněné vozidlo Titus oceněné na veletrhu IDET. Tatra ho vyvinula ve spolupráci s francouzskou společností Nexter Systems. Má vyrobeno několik prototypů, které nyní ve světě absolvují zkoušky.

Ředitel Tatry pro obranné programy Karel Ritschel řekl, že by společnost byla ráda, kdyby vozidla využívala česká a slovenská armáda. „Je to vozidlo kategorie opancéřovaných vozidel na ochranu posádky. Je v provedení 6x6 na speciálním Tatra podvozku, kdy rozvor je stejný mezi první a druhou a druhou a třetí nápravou a první a poslední náprava jsou řiditelné," popsal Ritschel.

Díky vlastnostem podvozku má podle něj vozidlo bezkonkurenční pohyblivost na silnici a obzvláště v terénních podmínkách. „Dá se říct, že tou mobilitou se vyrovnává pásovým vozidlům. S průměrem zatáčení pouhých 13 metrů se dokáže bez problémů pohybovat v městské zástavbě, kde dnes probíhají konflikty," řekl Ritschel. Jde podle něj o jediné vozidlo těchto vlastností ve své kategorii. Nástavby mohou být různé, od ambulance, přes velitelské vozidlo až po ozbrojené nástavby, jako je minomet.

Související články

Témata
15. 6. 2015 18:11
20000 kč .........
Tatře fandím co žiju a vůbec jim nezávidím v jaké jsou situaci ,ale když nezaplatí tak lidi neseženou . Nevím kde diskutéři přečetli ,že se shání operátoři k CNC strojům /asi jsem četl jiný článek/ ale za ty peníze neseženou opravdu kvalitního řemeslníka . Když jsou na vzestupu tak mají hned nalákat mladý kluky a za pár let by byli už v poho .
7. 6. 2015 00:29
Re: Potřebujeme 60-80 zaměstnanců
Ono je dosti lidí co umějí, ale ti znají svoji cenu.
Ale jednou bude i dost těch co si spočítají návratnost a za dobrou práci rádi zaplatí.
6. 6. 2015 23:00
Re: 20 000 měsičně
Každé ráno vstaváte v pět a nebo točíte směny jak na kolotočí.V práci trávite více času, než s vlastní rodinou. Dělate přesčasy, protože se to musí, nestíhá se.Děláte za dva, protože dle zaměstnavatele máte pořád přeci nějaké rezervy. Ždíme Vás, protože snižuje předražené náklady na výrobu. Děláme kvalitní auta, vlaky,autobusy, traktory, stroje no vše co dělá vyspělá průmyslová země.Ale asi to tak není....Jsme dozajista flákači, pozerové ,kuřáci, ochlastové a hlavně nemakačenkové.A naše výrobky jsou Čechšmejd.Protože jenom tak můžou mít naši sousedi v Německu , Rakousku třikrát takové mzdy. O kolik jsou v Holandsku lepší, že mají čtyřikrát větší hodinovou mzdu? Asi máme co si zasloužíme. Asi zapálím páva a sednu si na perón a zajedu si do Anglie pro sociální dávku.To bude rozumnější, než tady dva měsíce otročit.:-))))Možná kvůli Vám se to už dvacetšest let nikam nepohlo.
Avatar - JirkaV8
6. 6. 2015 20:47
mzdy
Tatra nabírá i kvůli vojenskému speciálu TITUS. Problém je, že v Tatře jsou malé mzdy. 20 hrubého je tak 15 čistého. Vzhledem k tomu že zkušených fachmanů na CNC je nedostatek, tím tuplem nemůžou brát stejně jako 18 leté holky nasazující nějaké plastové mřížky. Těch 30 musí dát, jinak to budou absolventi (kteří po získání praxe stejně pláchnou) nebo pár místních předdůchodových, kteří stejně víc kamarádí s klasickým soustruhem než CNC.
6. 6. 2015 15:42
Re: 20 000 měsičně
Je to tak. Přeplacení manažeři si prostě myslí že oni budou brát půl milionu měsíčně a dělník na ně bude makat za minimální nebo jí podobnou mzdu. 20 tisíc hrubého pro kvalitního obráběče? Mají půl miliardy zisk a nemůžou nabídnout aspoň 30? No ale to je dneska trend - v jedné nejmenované firmě nabízel pan podnikatel práci za minimální mzdu - výroba textilních a kožených dílů do aut, takže nic triviálního. Nikoho nesehnal, tak si dovezl mongolce. Po měsíci zjistil, že sice pracují za minimální mzdu, ale jsou zcela neschopní. Tak je všecky vyhodil a od té chvíle je živíme na sociálce, domů se odmítají vrátit. Nebo jiný platil skladníkům tak málo, že sehnal akorát brigádníky a ti se taky pořád střídali. Díky tomu obchodníci nebyli schopní včas expedovat z přetíženého skladu zboží a zisk šel do kopru. Potom to naštěstí pochopil, přidal jim a zisky se mu najednou "zázračně" zvedly.
Články odjinud