Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Audi Q5 55 TFSIe – Když ekolog šlape na paty i SQ5

Ondřej Mára
Diskuze (45)

Nikdy jsem se netajil svou averzí k autům, která bez přístupu k zásuvce ztrácí na významu. Plug-in hybridní Audi Q5 55 TFSI e quattro však představuje celkem příjemný kompromis, který je nejtěžší obhájit snad jedině po finanční stránce.

Design, interiér


Audi představilo druhou generace modelu Q5 již v roce 2016, na plug-in hybridní model jsme si však museli počkat až do loňského ženevského autosalonu, kde automobilka odhalila rovnou čtyři nové plug-in hybridy. Pak ovšem nastalo další čekání – tentokrát na odhalení technických parametrů. Ty automobilka zveřejnila v květnu a začátkem listopadu se napůl elektrická Q5 konečně dostala i na český trh. Jak už to ale bývá u elektrifikovaných modelů zvykem, rozhodně nejde o žádnou láci.

Drahá ekologie ve sportovním hávu

Zatímco nejobyčejnější Q5 vyjde na 1.271.900 Kč (Q5 35 TDI 120 kW), zájemci o plug-in hybridní model budou muset sáhnout do kasičky minimálně pro 1.599.900 Kč. Jedná se tak o druhou nejdražší motorizaci, hned pod vrcholnou SQ5. Kromě vysoké ceny však hybridní a sportovní deriváty Q5 spojuje ještě výkon, ovšem k tomu se dostaneme o kapitolu dál.

Na první pohled přitom plug-in hybrid nijak zásadně nevyčnívá. Audi mu sice již ve standardní výbavě nadělilo většinu prvků z designového paketu S line pro exteriér, mezi které patří například maska chladiče S line vpředu a difuzor S line vzadu, ovšem ty se dají připlatit i u běžných Q5. Jedinou unikátností je tak víčko nabíjecího konektoru na levém zadním blatníku, zatímco na pravé straně najdeme víčko zmenšené palivové nádrže o objemu 54 litrů (standardní objem u motorizací TFSI je 70 litrů).

Standardně je Q5 55 TFSI e dodávána na 18“ litých ráfcích s turbínovým designem, náš testovací vůz však dostal příplatkový S line sportovní paket (+56.900 Kč), díky němuž se do podběhů nastěhovala 19“ kola.  Z příplatkové výbavy exteriéru pak stojí za zmínku LED světlomety Audi Matrix (+20.300 Kč), které nádherně svítí a bleskově reagují na okolní provoz.

Přehlídka příplatkové výbavy

Audi Q5 se v našich testech objevila již několikrát, proto nejspíš nemá smysl její interiér více komentovat. V našem případě však stojí za pozornost digitální přístrojový štít s unikátní grafikou, tlačítko EV ve středovém panelu, bateriemi zmenšený zavazadlový prostor a v neposlední řadě také obrovský seznam příplatkové výbavy.

Začněme ale u upravené grafiky příplatkového plně digitálního přístrojového štítu Audi Virtual Cockpit (+14.300 Kč), který byl uzpůsobený částečně elektrickému pohonu. V levé části kapličky přístrojů se tak nově zobrazuje stav nabití baterie a levý budík nabízí možnost volby mezi zobrazením procentuálního využití baterie/elektromotoru, otáčkoměr nebo kombinaci obojího. V jeho středu se pak objevuje průměrná spotřeba benzínu/elektrické energie v závislosti na tom, co vás právě pohání kupředu. Tradiční ukazatel dojezdu pak v oranžovém poli zobrazuje dojezd na benzín a v zeleném poli dojezd na elektrickou energii.

Další specialitou hybridní Audi Q5 je tlačítko EV, umístěné ve středovém panelu, které slouží k přepínání jízdních režimů. Automobil standardně startuje v čistě elektrickém režimu, po zmáčknutí tlačítka lze však vůz přepnout do režimu hybrid a spoření baterie.

Audi Q5 55 TFSIe Audi Q5 55 TFSIe

Prostor téměř nedotčen

Pokud se přestaneme věnovat prémiové výbavě a rozhlédneme se po prostoru, pak můžeme s čistým svědomím konstatovat, že pohodlí posádky se plug-in hybridní pohonná soustava nijak nedotkne. Ostatně i hodnoty naměřené v interiéru odpovídají hodnotám naměřeným u dříve testovaných modelů Audi Q5 s jinými motorizacemi.

Řidič i spolujezdec mají prostoru víc než dost, stejně jako zadní spolucestující. Marné to není ani s odkládacími prostory a přihrádkami, ať už se budeme bavit o kapsách ve dveřích, středovém tunelu nebo schránce před spolujezdcem.

Jediné změny se projevily v kufru, pod jehož podlahou je instalována lithium-iontová baterie. Rovnou tak zapomeňte na rezervu či komfort dvojitého dna. Výška po roletu zavazadlového prostoru se zastavila na hodnotě 430 milimetrů, což není moc.

Další prostor navíc zabírá taška s nabíjecími kabely, která má rozměry asi 50 x 40 cm. Uvnitř najdete kabel s konektory Mennekes/Type 2, nezbytný pro nabíjení u většiny veřejných nabíječek, a speciální kabel pro domácí nabíjení od Audi. Ten je na jedné straně vybaven konektorem Mennekes/Type2, zatímco na druhé straně můžete volit z klasické zástrčky pro zásuvku s napětím 220V, nebo zástrčky pro průmyslové zásuvky s vyšším napětím a tím pádem rychlejším nabíjením.

Pokud tedy patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, pak rovnou počítejte s nutností přikoupit příčníky a střešní úložný box. Samozřejmě jak jinak, než z katalogu originálního příslušenství Audi. Bez něj si však cestu k moři nebo na lyže ve více lidech neumím představit.

Motor, jízdní vlastnosti


Výkonnější než naftový šestiválec

Největší zajímavost modelu Q5 55 TFSI e quattro je podle očekávání ukryta pod kapotou a částečně i podlahou zavazadlového prostoru. Řeč je samozřejmě o plug-in hybridním pohonném ústrojí, které najdeme i pod kapotou plug-in hybridních modelů A6 nebo A7.

To se skládá z podélně uloženého 2,0litrového přeplňovaného zážehového čtyřválce, který nabízí maximální výkon 185 kW (252 k) v rozmezí 5000-6000 ot/min a maximální točivý moment 370 N.m v rozmezí 1600 až 4500 ot/min. Tradičnímu spalovacímu motoru pak sekunduje elektromotor o výkonu 105 kW (143 k), který je schopen okamžitě nabídnout 350 N.m točivého momentu.

Audi Q5 55 TFSIe Audi Q5 55 TFSIe

Pokud oba motory pracují v součinnosti, dosahuje jejich kombinovaný maximální výkon zhruba 270 kW (367 k) a maximální točivý moment až 500 N.m. Hybridní Q5 je tak dokonce o asi 20 koní výkonnější, než vrcholná Audi SQ5 s 3,0litrovým vidlicovým šestiválcem. Ten však proti hybridu nabídne o 200 N.m vyšší točivý moment.

Akceleraci z 0 na 100 km/h přitom hybridní Q5 zvládá za 5,3 sekundy, což je o pouhé 0,2 sekundy pomaleji, než ostrá SQ5. Tu jsme měli celkem nedávno v testu a je jen škoda, že jsme proti sobě tuto dvojici SUV nemohli postavit a ověřit si tak pokus publikovaný na YouTube kanálu Audi Deutschland.

V něm totiž můžeme vidět přímé srovnání akcelerace Q5 a SQ5, kdy hybridní SUV předvádí výrazně lepší nástup, než jeho naftový soupeř. Q5 55 TFSI e má totiž již od nulových otáček k dispozici plných 350 N.m točivého momentu a od 1250 ot/min kombinovaných 500 N.m. Motor dieselové SQ5 se však musí roztočit na 2500 ot/min., než na kola pošle plných 700 N.m.

Schopný ekolog

U plug-in hybridního SUV se však výborná dynamika počítá spíš za sekundární přínos. Tím primárním je především ekonomický a ekologický provoz, který zajišťuje lithium-iontová baterie pod podlahou zavazadlového prostoru. Ta je složena ze 104 prizmatických článků, poskytuje napětí 381 V a nabídne kapacitu 14,1 kWh. Z wallboxu o výkonu 22 kW nebo průmyslové zásuvky CEEE s třífázovým proudem 400 V/16 A by mělo nabíjení trvat okolo 2,5 hodiny. Při nabíjení z běžné domácí zásuvky s napětím 220V by mělo nabíjení trvat zhruba 6 hodin. V praxi se však ukázalo, že ani 6 hodin nemusí stačit k plnému dobití. Velkou roli totiž hrají i vaše domácí jističe a v neposlední řadě venkovní teplota.

S plně nabitou baterií však Audi slibuje dojezd okolo 40 kilometrů (měřeno dle normy WLTP), což rozhodně není příliš vzdálené od reality. Během mého každodenního dojíždění z domova do redakce, které vydá zhruba na 23 kilometrů, mi z dojezdu vždy zmizelo nějakých 26 až 29 kilometrů. Sluší se však zmínit, že na trase zdolávám několik prudkých stoupání, na křižovatkách musím často prudce akcelerovat a můj styl jízdy je spíše dynamický. K tomu ještě přičtěte teploty pod nulou, kdy po zapnutí topení zmizí z dojezdu okolo 4 kilometrů.

Audi Q5 55 TFSIe Audi Q5 55 TFSIe

Na vině je přitom elektrické topení, které pracuje zcela nezávisle na motoru/palivu z nádrže. Drobnou ztrátu dojezdu se však koncernová technologie snaží vykompenzovat například standardní možností načasovaného vytápění při připojení na nabíječce, takže ráno usedáte do vyhřátého automobilu. A pokud byste nechtěli vytápět celý interiér, pak si můžete pouze zapnout vyhřívání volantu a sedadel, které se na zobrazovaném dojezdu podepisuje výrazně méně.

Spotřeba elektřiny okolo 29,5 kWh sice není nijak oslnivá, to vám ale vynahradí pohled na ukazatel spotřeby paliva, který se během mých elektrických cesta za prací zastavil na hodnotě 0,4 l/100 km. Hybridní Q5 sice nabízí maximální „elektrickou“ jízdu až do rychlosti 135 km/h, při prudké akceleraci se však spalovací motor stejně probere, takže vás popostrčí například při předjíždění.

Po vybití baterie se audi automaticky přepne na spalovací motor, což obvykle zvládá plynule a neznatelně. Několikrát se mi však stalo, že při prudké akceleraci doprovázelo přechod na spalovací motor drobné škubnutí. To se ale naštěstí neobjevovalo pravidelně a navíc bylo skutečně jen decentní.

Při jízdě čistě na benzínový motor, s občasnou asistencí elektromotoru, jehož baterie se dobily během jízdy, jsem pak byl schopný zdolávat krátké tratě zhruba se spotřebou okolo 8 l/100 km. Při svižnějším tempu nebo jízdě po městě však ukazatel spotřeby snadno překonal devítku.

Bez zásuvky ani ránu

Pokud tedy chcete jezdit s plug-inem za málo, pak zkrátka potřebujete přístup k zásuvce. Ideálně jak doma, tak v zaměstnání. V obou případech vám přitom stačí i obyčejná zásuvka na 220V, která vám k plnému nabití postačí jak během pracovního dne, tak přes noc.

Na cestách jsem však vyzkoušel i nabíjení z rychlonabíječek společnosti ČEZ, k nimž jsem musel audi připojit vlastním konektorem Mennekes (Type 2). Ten se totiž běžně u rychlonabíječek příliš nevyskytuje.

Po připojení k zásuvce se střídavým proudem (AC) a výkonem 22 kW jsem pak do audi dostal 11,825 kWh za 2 hodiny 29 minuty. V podstatě se tak jednalo o plné nabití vozu.

Audi Q5 55 TFSIe Audi Q5 55 TFSIe

Podvozek? Univerzální společník

Testovaný vůz byl vybaven adaptivním dynamickým podvozkem (+55.800 Kč), který opět výrazně zvyšuje jeho použitelnost. Proti standardnímu podvozku je Q5 na vzduchových měších o 22 milimetrů níž, pro jízdu v terénu je však vybavena režimy Allroad a Offroad. V prvním jmenovaném se podvozek zvýší o 25 mm a tuto výšku si udržuje do rychlosti 80 km/h. Pro extrémnější situace je připraven režim off-road, který udrží Q5 o 45 mm výš, tentokrát už ale jen do rychlosti 35 km/h.

Při překročení rychlosti 120 km/h se vůz přepne do Dynamického režimu, který lze navolit i ručně, a sníží svou světlou výšku o 15 mm, což by mělo zlepšit aerodynamiku i stabilitu vozu při vyšších rychlostech. Pro nakládání objemnějších břemen pak lze využít snížení záďe vozu o 55 mm, což se provádí tlačítkem v zavazadlovém prostoru.

Navolení režimů Off-road i Dynamic ovšem ovlivňuje i charakteristiku vozu, především tedy reakce na plynový pedál a odezvu řízení. Pokud ale nechcete nic řešit a vůz necháte v režimu Auto, pak se vám plug-in hybridní Audi Q5 odmění skvělým komfortem i na příplatkových osmnáctipalcových kolech.

Ať už se vydáte do města, na dálnici či rozbité okresky, hybridní Q5 dokáže být jistá, tichá a pohodlná. Její pohotovostní hmotnost 2,1 tuny pocítíte vlastně až v utažených zatáčkách, kde se tenhle drobek necítí dvakrát dobře. Jinak jsem si ale cestování s autem překvapivě užíval.

Závěr


Závěr

Audi Q5 55 TFSi e quattro je příjemným a překvapivě univerzálním společníkem, který dokáže slušně fungovat pouze na elektřinu i čistě se spalovacím motorem. Ano, stále se jedná jen o kompromis, který nebude bez zásuvky fungovat správně. Přesto se Audi podařilo postavit auto, které by mi navzdory mým elektromobilitu odsuzujícím názorům vůbec nevadilo.

Je totiž pohodlné, dostatečně prostorné, svižné i reprezentativní. Při krátkém dojíždění za prací by se navíc mohla poměrně rychle projevit úspora na palivu, tedy pokud máte kde nabíjet. Pokud ne, pak klidně uberte z hodnocení jednu hvězdu, protože muset v práci neustále myslet na cestu k nabíječce, stopovat čas (abyste neplatili penále), trajdat sem a tam je zkrátka po určité době celkem unavující. A pokud byste se na nabíjení úplně vykašlali, pak vozíte baterie jen jako zbytečnou zátěž, která vám jen zvyšuje spotřebu paliva.

Další slabou stránku pak představuje cena. Rozdíl mezi základní motorizací Q5 (35 TDI 120 kW) a plug-in hybridem (55 TFSI e quattro) činí 328.000 Kč. Na vrcholnou SQ5 je pak nutné si připravit minimálně 1.879.900 Kč, tedy o 280.000 Kč víc. To skoro nezní špatně, jenže…

Mnohem horší je to s příplatkovou výbavou. Pokud totiž toužíte po plném komfortu, který dokáže Q5 nabídnout, bude vás to stát naprosto nesmyslnou částku. To je ostatně vidět i při pohledu na cenu testovaného vozu.

Nejlevnější verze modelu 1.271.900 Kč (Audi Q5 35 TDI 120 kW, S tronic 7st., quattro)
Základ s testovaným motorem 1.599.900 Kč (Audi Q5 55 TFSI e 270 kW, S tronic 7 st., quattro)
Testovaný vůz bez příplatků 1.599.900 Kč (Audi Q5 55 TFSI e 270 kW, S tronic 7 st., quattro)
Testovaný vůz s výbavou  2.204.500 Kč (Audi Q5 55 TFSI e 270 kW, S tronic 7 st., quattro)

Plusy

 • Reálný elektrický dojezd přes 40 km
 • Výkon srovnatelný s SQ5
 • Spotřeba
 • Odhlučnění
 • Jízdní vlastnosti
 • Design
 • Možnost parkovat téměř kdekoliv  

Minusy

 • Menší zavazadlový prostor
 • Nutnost vozit nabíjecí kabely
 • Bez možnosti nabíjení nemá smysl
 • Občasné cukání při přechodu EV/ICE
 • Vysoká cena
Zobrazit celý článek
Ondřej Mára
Diskuze (45)

Doporučujeme

Audi Q5 55 TFSIe
Cena základní sestavy 1 599 900 Kč
Výbava základní sestavy LED světlomety, zesílený náraznk pro linii sport, 3zónová klimatizace, Nezávislá klimatizace, Informační systém řidiče – barevný, paket MMI rádio plus (7“ barevný displej, 5“ monochromatický displej, CD, USB, BT),rozhraní BlueTooth, 18“ litá kola s pneumatikami 235/60 R 18, Nabíjecí kabel Mode-3 pro veřejné nabíječky (Typ 2 - Mennekes),Audi drive sellect efficiency, Audi pre sense city, Dynamický podvozek, Komfortní klíček, Sada na opravu pneu, Zadní sedadla plus (posuvná lavice, nastavitelný sklon opěradel), Multifunkční kožený volant, Bezrámové vnitřní zrcátko, 7st. převodovka S tronic, Akustické čelní sklo, Sportovní sedadla s potahem Impressum. Kč
Cena testované sestavy 2 204 500 Kč
Výbava testované sestavy Lakování modrá Navarra (+30.600 Kč), Adaptivní pneumatický podvozek (+55.800 Kč), Příprava pro tažné zařízení (5.500 Kč), Multifunkční kožený volant plus (4.300 Kč), Elektricky nastavitelná přední sedadla (21.900 Kč), Vyhřívání sedadel vpředu (10.300 Kč), Klimakomfortní akustické čelní sklo (12.000 Kč), Bederní opěrka elektricky nastavitelná (7.600 Kč), Kuřácké provedení (1.500 Kč), Audi virtual cockpit (14.300 Kč), Bang & Olufsen Soundsystem s 3D zvukem (32.600 Kč), Audi Phone Box s bezdrátovým nabíjením (10.000 Kč), Head-up displej (28.000 Kč), Potah z kůže jemná Nappa s (40.000 Kč), Asistenční paket City (42.600 Kč), Asistenční paket Tour (42.600 Kč), Komfortní klíček + alarm (44.000 Kč), Ukotvení dětské sedačky ISOFIX s deaktivací airbagu spolujezdce (+2.800 Kč), Navigace MMI plus včetně MMI Touch (8,3“ barevný displej, pevný disk 10GB, 2 roky Audi Conner bez příplatku)(73.500 Kč), LED světla Audi Matrix (20.300 Kč), Paket odkládacích prostor (5.500 Kč), Paket osvětlení (7.200 Kč), Digitální příjem rádia (DAB) (9.600 Kč), Audi Hold assist (2.300 Kč), Audi smartphone interface (11.500 Kč), Akustická přední skla (4.300 Kč), S line sportovní paket (19“ kola, sportovní sedadla, potahy S line, emblémy, doplňky z kůže, atd.) (+56.900 Kč). Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1984
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 185 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 370 / 1600 - 4500
Nejvyšší toč. moment elektromotoru (Nm / ot/min): 350 / 0 - 0
Nejvyšší výkon elektromotoru (kW / ot/min): 105 / 0
Nejvyšší výkon soustavy (kW / ot/min): 270
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 239
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 5.3
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): - / - / 2.1
Emise CO2: 53
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 465 / 0
Objem nádrže (l): 54
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 2105 / 515
Rozměr pneu: 235/55 R19
Audi Q5 55 TFSIe
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4663
b) šířka (mm): 1893
c) výška (mm): 1659
d) rozvor (mm): 2819
e) rozchod vpředu (mm): 1616
f) rozchod vzadu (mm): 1609
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 830 / 1110
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 560 / 850
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1040
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 980
k) šířka vpředu (mm): 1490
l) šířka vzadu (mm): 1470
délka sedáku vpředu (mm): 535
délka sedáku vzadu (mm): 475
výška opěradla vpředu (mm): 680
výška opěradla vzadu (mm): 640
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
27. 6. 2020 06:40
Re: cena
Jen abychom si to shrnuli jak moc jsem mimo (ja vim, ze se Flajzi omluvil to se bere).

GLE 350de (porovnejte s touto Q5);
- cena 1 855 000,- Kc (tj +250 tis oproti hybridnimu Q5)
- o tridu vetsi auto nez Q5
- EV dojezd nekde 100km (oproti 40km u Q5)
- nabijeni az 60kW (realne ma Q5 7,4kW)
- z kufru ubude 140l a zustava tedy
490l, to je nevyhoda a skoda, ale podle me prijatelny.

Takze to bych s prominutim musel byt padly na hlavu, abych si koupil Q5 a ne GLE :-)
Avatar - poterienko
26. 6. 2020 08:16
Re: Hybridné kone
Do je dost jednoduchý názor. Dám příklad - Honda Civic Type R zrychlí na 100 za 5.8s s 320 koňmi, Audi A4 na to stačí 245 koní. Takže typické benzínové koně? Nebo typické předokolkové koně? 😃
25. 6. 2020 18:17
Re: cena
Tak zly to nebude.

https://www.driveto.cz/…ka-robotizovana/

Tezko to pojede hur nez tohle.
Baterie neni uplne vybita temer nikdy.
Jinymi slovy na kratky sprint je energie z baterky (temer) vzdy.
Avatar - Hammunasakra
25. 6. 2020 10:48
Re: cena
Ta jízda jen na elektřinu https://autobible.euro.cz/…-jen-v-japonsku/ do sebe něco má = ve městě s milým bonusem emise nula
Avatar - Emel
25. 6. 2020 10:34
Re: cena
Mně moc neberou SUVka... a Ravka už vůbec ne. Ale na druhou stranu, já se snažím nejezdit autem do města a ani s pluginem bych asi moc nejezdil.