TEST Volkswagen Golf 2.0 TDI 4Motion – Wolfsburské top-kombi
Kdo chce kompaktní kombi s pohonem všech kol, má výběr až nečekaně usnadněný – může zvolit Volkswagen Golf, Škodu Octavia a nejnověji i Seat Leon. Nikdo další podobný vůz nenabízí, konkurenční značky většinou ke škodě zákazníka spoléhají na existenci srovnatelně velkých SUV. Ne že by čtyřkolky byly v nižší střední třídě zrovna tahounem prodeje, ale jedná se o zajímavou volbu. V případě nového Golfu o to zajímavější, že jde o zcela novou konstrukci.
Golf 4Motion nabízí celkem čtyři možnosti: karoserii hatchback nebo kombi a turbodiesely 1.6 TDI/77 kW a 2.0 TDI/110 kW. V obou případech se o pohon všech kol stará mezinápravová spojka Haldex páté generace a šestistupňový manuál. Převodovka DSG pro zatím v ceníku chybí, technicky spřízněné Audi A3 ji ovšem ke čtyřkolce nabízí.
Nová generace pohonu je kompaktnější a více než kdy předtím spoléhá na elektroniku. Systémy EDS a XDS Plus zajišťují aktivní rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola – první z nich de facto nahrazuje závěry nápravových diferenciálů, druhý pak aktivním přibrzďováním kol v zatáčkách předchází nedotáčivému nebo přetáčivému chování. Samotná mezinápravová spojka funguje, stejně jako předchozí Haldex, proaktivně, zadní kola připojuje v předstihu například na základě údajů o natočení volantu a intenzitě sešlápnutí pedálu plynu.
vw golf testy nizsistredni
Za jízdy je přenos hnacích sil u Golfu 4Motion nesmírně efektivní, ať už jedete na sněhu, nebo řežete zatáčky na suchém asfaltu. Všechna potenciální negativa pohonu 4x4 jsou důsledně eliminována, na venek automobil působí jako mimořádně neutrální předokolka, a tak z pohledu jízdy zůstávají jenom samé přednosti. Mimochodem, Golf s novým Haldexem může táhnout brzděný přívěs o hmotnosti až 2000 kg.
Pořídit si Golf 4Motion ale samozřejmě není jen tak. Jednak se proti verzi s pohonem předních kol připlácí 60.000 Kč a musíte povinně zvolit nejvyšší výbavu Highline (kombinace 1.6 TDI 4Motion je pro změnu dostupná jen v prostřední úrovni Comfortline). Volkswagen navíc přiznává o 95 kg vyšší hmotnost a o 15 % vyšší spotřebu. Čtyřkolka proto stojí peníze navíc nejen při nákupu, ale s každým ujetým kilometrem. Ovšem i zde automobilka postupovala moudře, spotřebu totiž nezvyšuje jenom vyšší hmotnost, ale také o 11 % kratší převody – a díky tomu 2.0 TDI 4Motion dosahuje stejné dynamiky jako s pohonem předních kol. Například z klidu na stovku zrychlí obě verze s dvoulitrovým TDI za shodných 8,9 sekundy.
Působivou dynamiku ale od 2.0 TDI nečekejte. Parametry jsou relativně konzervativní, maximum točivého momentu má hodnotu 320 N.m a nejvyšší výkon činí 110 kW, motor jej ovšem dosahuje už při 3500 min-1. Předností tohoto turbodieselu je proto přiměřená výkonová rezerva ve všech jízdních režimech. Zvukový projev čtyřválce patří spíše k těm hrubším, vibrace jsou ovšem od posádky dobře izolovány a řidič se může především spolehnout na hbité reakce v nízkých otáčkách.
vw golf testy nizsistredni
Nově navržené TDI sice neprolomí rekordy v nízké spotřebě, při klidné jízdě se ale můžete spolehnout na rozumnou úroveň konzumace paliva. Úsporné jízdě pomáhá režim Eco (dále jsou na výběr standardní, sportovní a individuální nastavení), který sice otupí reakce motoru, ale zároveň dovolí jezdit v mimoměstském provozu se spotřebou jenom lehce nad pět litrů. Dálniční odběr při konstantních 130 km/h dosahuje 6,5 l na 100 km, když motor na šestý převod točí relativně vyšších 2400 min-1. Díky tomu má ale dobře našlápnuto pro případnou další akceleraci bez zbytečného podřazování. Pokud se nechcete vysloveně neustále loudat (to byste asi sáhli po 1.6 TDI 4Motion), pak počítejte s dlouhodobým průměrem okolo 7,5 litru.
Kromě samotného pohonu všech kol jízdním vlastnostem výrazně pomohly také adaptivní tlumiče DCC (+24.400 Kč). Vedle nich se standardní naladění podvozku ukazuje jako kompromis, co do komfortu tlumení hodně podobný režimu Sport u adaptivních tlumičů. Přitvrzený podvozek DCC nabízí výbornou oporu, když spěcháte, komfortní režim naopak jízdní projev příjemně zvláční – ovšem bez neblahých dopadů na ovladatelnost, protože tlumiče stále přizpůsobují svoji charakteristiku provozním podmínkám.
K cestovně-dynamickému charakteru Golfu 4Motion sedí také přesné řízení s elektromechanickým posilovačem a relativně strmým převodem. I ono mění svoji charakteristiku v závislosti na zvoleném jízdním režimu, přičemž pro motor, podvozek a řízení lze v režimu Individual zvolit i vlastní kombinaci nastavení. Nezklame ani výkonná brzdová soustava s dobrým dávkováním účinku a konzistentní zpětnou vazbou v pedálu.
vw golf testy nizsistredni
Závěr
Jestliže potřebujete kombi s pohonem všech kol, pak rozhodně s Golfem Variant neuděláte chybu. Cena přesahující hranici 600.000 korun pochopitelně vypadá u zástupce nižší střední třídy na první pohled přemrštěně, reálná konkurence je ale minimální a zájemce o Volkswagen, jako je tento, jenom těžko bude vybírat mezi SUV…
Bezchybná trakce nové generace pohonu 4Motion je vykoupena minimem ústupků – vedle vyšší ceny je to vlastně jen vyšší spotřeba. Mimochodem, na rozdíl od hatchbacku nemá Variant s pohonem všech kol zmenšený zavazadlový prostor. Naopak nečekanou předností jsou bezkonkurenční jízdní vlastnosti i na suché silnici, které jsou dále vylepšeny přítomností adaptivních tlumičů. Ty lze objednat i pro ostatní motory s výbavou Highline a my je vřele doporučujeme.
Nejlevnější verze modelu | 353.900 Kč (1.2 TSI/63 kW Trendline) |
Základ s testovaným motorem | 604.900 Kč (2.0 TDI/110 kW 4Motion Highline) |
Testovaný vůz s výbavou | 731.400 Kč (2.0 TDI/110 kW 4Motion Highline Variant) |
Plusy
- Jedno z mála kompaktních kombi se 4x4
- Vynikající trakce a ovladatelnost
- Kvalita jízdy s podvozkem DCC
- Možnost táhnout až dvoutunový přívěs
- Využití vnitřního prostoru
- Špičková kvalita zpracování
Minusy
- Hlučnější projev motoru 2.0 TDI
- Při běžném stylu jízdy relativně vyšší spotřeba
- Relativně vysoká cena verze 4Motion
- Volkswagen nenabízí pro 4Motion DSG
Foto: Petr Homolka