Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tohle by dnes asi neprošlo. Podívejte se na staré reklamy, které zavánějí sexismem

Jan Zajíc Jan Zajíc 3. 9. 2020 • 03:33
32
14
Zobrazit náhledy (32)
Reklama na Triumph pracuje se slovní hříčkou. Jeden triumf/Triumph vede k druhému. Volkswagen Golf s parkovacími senzory pro snadnější parkování. Esso uspokojí všechna přání motoristů. Až na jedno. Čím méně peněz utratíte za auto, tím víc vám zbyde na jiná povyražení. Takže opravdu chcete 400koňové auto s klimatizací? Nebo raději Michelle. A Tammy? A Alison? Roztáhni nohy. V Pontiacu Star Chief je pro to dost místa. Citroën Dyane si nikdo nekoupí, aby ohromil sousedy. A když už vás v něm někdo uvidí, vždycky můžete říct, že patří vaší ženě. Matka mě varovala, že existují muži, kteří řídí auta jako Dodge Charger. Vážně si myslíš, že mě ohromí ten tvar, výbava, silný motor? Líbíš se mi, protože tvoje tvář vypadá inteligentně. Jmenuji se Julia. Capri pro rok 1971. První sexy Evropanka za méně než 2400 dolarů. Dodge Challenger je auto, které ví, jak potěšit dámu. Jako by ho snad žena i navrhla. Subaru GL Coupe je jako temperamentní žena, která touží být zkrocena. Nejvyšší přitažlivost. Tyhle křivky zvládne jen Lexus GS. Dovedete si představit závodní okruh inspirovaný těmito křivkami? Lexus ano. Takto vypadal. Druhé nejlepší křivky v Itálii. Sen každého muže. Mercedes třídy S a 8 airbagů. Tahle reklama na AMX Pacer rozhodně zaujme. Ve Fordu Capri chcete být viděni. I u dodávek záleží na správných mírách. Termín "vital statistics" je neformální označení právě pro ženské míry. On chtěl elegantní Fiat Spider, ona maličký Fiat 600. Tahle dodávka uveze pětkrát víc žen než Lamborghini. Věčný trojúhelník. Dívce ovšem Ralphova nová láska nevadí, naučila se s ní žít. A Ralph ji už dokonce nechal vyčistit vinylové sedačky. Vaší matce by se to nelíbilo. Jak donutit manželku, aby se v Roveru 2000 připoutala? Řekněte jí, že to muže přivádí k šílenství. Rychle, než bude pozdě. Ženy jsou sice něžné, ale také vrážejí do věcí. Takže nevyhnutelně dojde k tomu, že vám domů přivezou nabourané auto. Pokud máte Brouka, nemusíte se tolik trápit, opravy jsou snadné a levné.

Pamatujete si, jak Audi na začátku srpna muselo stáhnout fotku s holčičkou, která měla před pusou banán? Některé lidi totiž pohoršila. A německá automobilka raději couvla a omluvila se.

Pro připomenutí: Audi na Twitteru zveřejnilo snímek modelu Audi RS 4 Avant s malou, stylově oblečenou holčičkou s banánem v ruce. Firma chtěla ukázat, že rychlý kombík je vhodný pro celou rodinu, takže jej napříč sociálními sítěmi prezentovala s jejími nejrůznějšími členy. 

Jenže jak už to dnes bývá, našla se řada "bojovníků", kteří Audi obvinili ze sexismu, to kvůli oblečení holčičky a banánu v její ruce, jiní si zase stěžovali, že kombinace dítěte s autem, které jede až 280 km/h, je prostě nesmyslná. 

Audi se jen pár hodin po zveřejnění reklamního obrázku, který označilo jako necitlivý, omluvilo. A smazalo jej.

Není to samozřejmě poprvé, co některá automobilka čelila obviněním ze sexismu. Loni v létě například úřady ve Velké Británii zakázaly reklamu Volkswagenu kvůli údajné genderové nevyváženosti, respektive šíření stereotypů. Britský úřad pro reklamní standardy (ASA) rozhodl o zákazu na základě tří stížností. Lidem vadilo, že zatímco muži jsou ve spotu vyobrazeni při dobrodružných činnostech, žena je prezentována „jen“ jako pečovatelka.

Nedávné příklady nás však inspirovaly k výletu do hlubší minulosti, do dob, kdy společnost obecně nebyla na podobné záležitosti tak citlivá, nebo kdy zadavatelé reklamy sexismus či genderové stereotypy prostě moc neřešily. Samozřejmě mezi takové patřili i výrobci a prodejci automobilů, nebo dodavatelé náhradních dílů.

Spoustu příkladů starých reklam, které by dnes z výše uvedených důvodů určitě neprošly, najdete v galerii. 

Související články

Témata
Avatar - pradeda777
4. 9. 2020 23:06
O2 reklama...
....baba v neoprenu....s mobily to nemá společného nic, ale jako sexuální harašení by to prošlo.... :-!
Avatar - Sysoj Psojič
4. 9. 2020 17:39
Re: jiná doba
Já jsem často ve Finsku a ačkoliv mám tu zemi nejraději, tak tohle tam dotáhli k "dokonalosti"... Jejich ženy nejdou často rozeznat od mužů. Ti naopak často vypadají velmi pěstěně. Proti tomu je to u nás ještě fakt dobré :-)
4. 9. 2020 14:32
Re: jiná doba
No zrovna na těch plážích už to není jak bejvalo, těch odhalených je míň
4. 9. 2020 12:47
Re: jiná doba
Tohle je u nás hodně znatelný, už třeba v Bratislavě o sebe ženské daleko víc dbají, resp. dávají si větší práci s tím, v čem jdou mezi lidi... a neplatí to jenom na ulici, ale i v restauracích, klubech atd.
4. 9. 2020 10:01
Re: jiná doba
To je právě ten boj...včera na Chodově stojím před vchodem a koukám jak ty baby choděj děsně oblíkaný...vlastně prostě pohodlně. Už jim nejde o to, aby se líbily chlapům, už jim jde o to, aby to bylo pohodlný a ráno rychlý. Málo podpadků, málo utažených minisukní, málo účesů atd.

Vlastně to chápu...kor když na ně slintaj akorát nadrženci s mastnou hubou, lahváčem a Sportem pod paží.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud