Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota FJ Cruiser po deseti letech skončí

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 21. 8. 2013 • 08:54
48
9
Zobrazit náhledy (48)
suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota suv toyota
Toyota zastaví výrobu retroteréňáku FJ Cruiser. V poslední době o něj není tak velký zájem a zejména americká poptávka vázne.

Prototyp FJ Cruiser se objevil již před deseti lety na autosalonu v Detroitu. Ctitelé klasiky byli nadšeni, Toyota vytvořila moderní interpretaci a zároveň poctu modelu Land Cruiser FJ40. Ten vznikal skoro čtvrt století, od roku 1960 do sezóny 1984. Mnozí se tehdy ptali: „Půjde do výroby? My ho chceme!“ volali fanoušci originálu. A japonská automobilka je vyslyšela. Sériový FJ Cruiser dorazil na trh v pozdním létě roku 2006, byť výstavní premiéru měl v Chicagu 2005. Ve skutečnost se tedy vyrábí sedm let, příští rok však jeho kariéra skončí.

Prodává se hlavně v USA, ale také například doma v Japonsku, Austrálii, Jižní Africe a Spojených arabských emirátech. Není to načančané SUV, které se bojí polní cesty, ale pořádné robustní terénní auto s klasickým rámem. Na první pohled tak vůbec nevypadá, leč technika je ortodoxní, k ní se dále přidává značná světlost. Byť v nabídce najdeme i verzi s pohonem zadní nápravy, klasikou je čtyřkolka. Během dosavadní kariéry se FJ Cruiser změnil jen málo, nejvýznamnější, ale přece jen drobné, retuše přišly v říjnu 2010. Jinak byla doplňována hlavně výbava. Auto je kritizováno kvůli uzounkým sebevražedným zadním dveřím a mizernému výhledu ven. V současnosti jej pohání zážehový vidlicový šestiválec 4,0 l s výkonem 194 kW (263 k). Točivý moment 367 N.m přenáší buď šestistupňová manuální převodovka, nebo obvyklejší pětistupňová samočinná.

Na amerických fleetových stránkách Toyoty je uvedeno, že model 2014 bude k dispozici do 10. června příštího roku. Nástupce již nedostane, nebyl ostatně ani plánován. Šéf americké divize Toyoty Bill Fay sice v červenci řekl, že se terénních vozů s rámy nevzdá, ale týká se to pouze modelů 4Runner, Sequoia a velkého osmiválcového Land Cruiseru.

V prvním roce se v USA prodalo 56.225 FJ Cruiserů, loni jen pouhých 13.656. Letos odbyt mírně stoupl, zhruba o 6 %, neboť nové majitele našlo mezi lednem a červencem 7.854 kusů. Do České republiky se FJ Cruiser nikdy oficiálně nedovážel. Přesto lze díky individuálním dovozům sem tam exempláře na domácích registračních značkách potkat v běžném provozu.

Témata
23. 8. 2013 22:50
Re: V GTA 5 bude stále žít
Velikostí herní plochy, nápaditostí, vtipem a počtem typů dopravních prostředků stejně netrumfne legendární GTA San Andreas. GTA SA sice není graficky dokonalé, ale je neuvěřitelně zábavné.
anonym
22. 8. 2013 08:53
Diesel
Snad jen škoda, že vůz se nedělal v dieselu, myslím, že by jich bylo na silnici vidět víc.
21. 8. 2013 23:37
Bohužel
Je to vážně škoda, to auto je fakt hrozně zábavný a hlavně má svojí IMAGE! :-) Vymyká se uplně všemu, co se na silnicích dá potkat a takový auto by možná nemělo končit... :'-( zvlášť v době, kdy jedno auto vypadá jako druhý... ;-\ Nadruhou stranu... je dobře že končí bez nástupce a zůstane tak jedinečný jako je :-) A musím říct, že na něj jednou moc rád našetřím :yes: :-)
Avatar - tomtoylc
21. 8. 2013 22:18
offroad
to je to škoda ... posledné schopné offroady sa pomali ale isto vytrácajú ... jeden po druhom ;-\
Avatar - flyboyeda
21. 8. 2013 21:58
Re: V GTA 5 bude stále žít
více na rockstargames.com

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku