Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V Česku se prodala vzácná Jawa 500 OHV Rumpál. Stála přes milion

Lukáš Volšický
Diskuze (2)

Legendární Jawa 500 OHV „Rumpál“ je historicky prvním motocyklem československé značky Jawa. Právě teď se jeden kousek prodal za více než milion.

Historické motocykly československé značky Jawa mají u sběratelů obrovský investiční potenciál. Dokonce i u obyčejných pionýrů v posledních letech výrazně vzrostly tržní hodnoty, a když se rozhodnete prodat opravdu zajímavý kousek z minulosti Jawy, můžete na něm pořádně vydělat. V Česku se právě prodala legendární Jawa 500 OHV ze začátku třicátých let a stála velkou hromadu „masaryků“.

Na českém aukčním serveru Aukro se nedávno prodala historická Jawa 500 OHV „Rumpál“, která v historii nejslavnějšího československého výrobce motocyklů sehrála významnou roli. Vyráběla se v letech 1929 až 1933 a byla prvním sériově vyráběným motocyklem Jawa. Právě v roce 1929 založil František Janeček společnost Jawa poté, co zakoupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer.

Jawa 500 OHV vycházela z německého motocyklu Wanderer K 500 a zpočátku byly vyrobené stroje podobné originálu, ale následně je technici Jawy začali vylepšovat. Srdcem rumpálu byl jednoválcový čtyřtaktní motor o zdvihovém objemu 498,7 ccm a klikovým hřídelem na válečkových ložiskách. S ventilovým rozvodem OHV a zapalováním na dynamo Bosch 30 W vyvinul maximální výkon 18 koní.

Video se připravuje ...

Během čtyřleté výroby se rumpál vyrobil v počtu 1016 kusů ve verzích Standard a Speciál, a dokonce i na srazech majitelů jaw se příliš nevyskytuje. V Česku se během tohoto týdne prodal jeden z exemplářů modelu Speciál a v nabídce se píše, že už od roku 2015 stál ve sbírce. Oživen byl až při hledání nového majitele a údajně funguje bez problémů, avšak místy prosakuje olej. U starých strojů je to však spíš vlastnost, než závada.

Za jakou částku se nakonec prodal? Bílý rumpál našel nového majitele v dražbě s 24 přihazujícími s výslednou částkou 1.110.000 Kč. Sice je bez dokladů, ale v novém domově jistě nebude problém jej v budoucnu přihlásit na veteránské SPZ.

Lukáš Volšický
Diskuze (2)

Doporučujeme

13. 6. 2024 13:19
Re: Proč
Protože se sral.
Avatar - Stejsn
13. 6. 2024 12:10
Proč
se mu říká Rumpál? Podle toho kardanového náhonu?