Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

V USA ubývá mladých řidičů, dospívající se za volant nehrnou

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 30. 3. 2012 • 07:30
26
Že se Američané neobejdou bez aut? Už to tak docela neplatí. Dnešní dospívající mládež raději sedí u počítače a surfuje po internetu, než aby jezdila autem.

Klesající zájem mladých lidí o získání řidičského oprávnění zaznamenali vědci z Michiganské univerzity. Přitom Američané mohou sedat za volant stále již od šestnácti let, zatímco prakticky všude jinde platí limit o dva roky vyšší. Výzkumný ústav dopravy v Ann Arbor sdělil, že větší počet mladých uživatelů internetu má negativní vliv na naopak klesající zástupy mladých řidičů, respektive držitelů příslušných oprávnění. Ano, teenageři, kteří mají věk na to, aby si udělali řidičák, jej ani nemají.

Jaký je důvod? „Země s vyšším podílem internetových uživatelů jsou spojeny s nižšími počty nově vydaných řidičských průkazů u mladých lidí. To je v souladu s hypotézou, že přístup k virtuálním kontaktům prostřednictvím elektronických prostředků snižuje potřebu aktuálního fyzického kontaktu,“ sdělil v oficiálním tiskovém prohlášení Michael Sivak, vedoucí skupiny lidských faktorů tohoto ústavu.

V roce 1983 bylo třetině držitelů řidičských průkazů v USA méně než 30 let. V současnosti je to jen asi 22 %.Taktéž jej tehdy vlastnilo celkem 94 % Američanů mladších 20 let, zatímco v roce 2008 jejich podíl v této věkové kategorii klesl na 84 %.

Stejný trend je ovšem patrný nejen v USA a Kanadě, ale i Velké Británii, Německu, Norsku, Švédsku a nevyhýbá se ani rozvinutým asijským zemím s vysokou motorizací, jakými jsou Japonsko nebo Jižní Korea.

Analytička Rebecca Lindland z detroitské výzkumné firmy IHS Automotive připisuje výše napsané vývoji společnosti: „Děti vždy musely opustit dům, aby mohly vidět své přátele. Teď můžou dělat vše on-line, takže auto nepotřebují.“ Dříve byly také poměrně nedočkavé, už aby jim bylo šestnáct, mohly si udělat řidičský průkaz a od rodičů dostaly svého prvního čtyřkolového miláčka. „Přestože mladí lidé nemají zájem o auta nyní, nemusí to nutně znamenat, že tomu tak bude i v budoucnu. Někteří své názory v budoucnu jistě přehodnotí, ještě vyrostou a vlastnictví vozu se pro ně stane nutností. Ale i tak uvidíme globálně velké změny, co se potřeby a používání vozidel týče.“

Stoupající průměrný věk řidičů michiganské vědce znepokojuje. Pro budoucnost dopravy by mohl mít závažné důsledky. Ovlivňuje totiž takřka všechny její části včetně bezpečnosti. Vzhledem k počtu obyvatel v USA a velikosti trhu bude, pokud bude stále růst, mít určitě negativní dopad i na něj.

Související články

31. 3. 2012 23:46
Re: u nás se to blíží
Existují místa, kam veřejná doprava jezdí velmi sporadicky. Na vesnici se bez auta neobejdete. Také si nedokážu představit, že byste velký nákup tahali ve větším městě přecpanou veřejnou dopravou vlastníma rukama.
31. 3. 2012 16:36
Řidičák vs. auto
Je třeba rozlišit to, jestli auto vlastnit anebo mít řidičák a možnost občas autem jezdit. To druhé je podle mě z určitého pohledu dnes již nutnost, to první vyžaduje hodně uvážení.
Sám jsem o autě vždycky snil, ale s příchodem 18 let se touha auto vlastnit dost zmenšovala. Jasně, taky kvůli tomu, že mám možnost půjčit si auto od rodičů prakticky kdykoliv potřebuji/mám na benzín, během týdne ale pobývám na VŠ v Praze a díky Bohu auto nemám :-), Bydlím v centru, školu mám v centru. Neměl bych auto ani kam dát a přinášelo by mi jenom náklady. MHD funguje pro mé účely skvěle.

Navíc co se týče vydělání si na auto na Vš... jsou školy a školy, na některých to jde, na některých ne... abych měl na auto, musel bych svou veškerou činnost rozdělit jen na práci a školu a tolik štěstí by mi auto rozhodně nepřineslo abych se pro něj rozhodl.

Jak ale říkám, tohle byl můj konkrétní případ, každý si to musí uvážit sám.
31. 3. 2012 14:05
Re: u nás se to blíží
přesně jak říkáš já jsem například při studiu dokázal na auto vydělat a jsem spokojenej :-) musí se jenom chtít
31. 3. 2012 09:28
Re: u nás se to blíží
O pohodlnosti, že každé plánování cesty mimo dosah MHD začíná dotazem "vezmeš auto?"
31. 3. 2012 03:50
Re: Méně je lépe
Smutné, ale pravdivé.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud