Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen Auto 2000: Takto si VW představoval v roce 1981 auto pro rok 2000

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 29. 8. 2017
14
58
Zobrazit náhledy (14)
Volkswagen Auto 2000 Volkswagen Auto 2000 Volkswagen Auto 2000 Volkswagen Auto 2000 Volkswagen Auto 2000 Volkswagen Auto 2000 Volkswagen Auto 2000 Volkswagen Auto 2000 Volkswagen Auto 2000
Malé přeplňované motory a start-stop se staly součástí moderních aut. Lehký a v konzumaci paliva velmi skromný koncept VW předběhl v těchto ohledech dobu o tři dekády...

Projekt Auto 2000 ukazoval nové možnosti výroby automobilů a techniky pohonné soustavy s ohledem na spotřebu paliva. Vyhlásilo jej západoněmecké federální ministerstvo pro výzkum a technologie v roce 1978. Podnítilo domácí producenty, aby navrhli plně funkční prototypy, mnohem úspornější než ty vozy, které si tenkrát běžní zákazníci mohli koupit. A samo sem investovalo nemalou sumu: 110 milionů marek...

Základní požadavky stanovilo jednoduše: auta s hmotností mezi 1250 a 1700 kg měla spálit maximálně 9,5 l, těžší (1701-2150 kg) pak 11 l paliva na sto kilometrů. Musela být také všechna schopna uvézt čtveřici dospělých cestujících a k tomu ještě 400 kg zavazadel. Výkonem, velikostí i spolehlivostí se měla rovnat tehdejší nabídce trhu.

Vynikající aerodynamika

Volkswagen svůj příspěvek prezentoval poprvé stejně jako konkurence (konkrétně Daimler-Benz) na IAA 1981 ve Frankfurtu nad Mohanem. Dostal třídveřovou, 4010 mm dlouhou,1670 mm širokou a 1350 mm nízkou karoserii se šikmou zádí a masivním C-sloupkem. Kde si vzali inspiraci pro prosklené lomené zádě zádě designéři Mazdy 323 Coupé série BA, dvoumístné hybridní Hondy Insight ZE1 z přelomu milénia, Citroënu C4 Coupé první generace (Type L), případně osmé Hondy Civic (FN a FK)? Možná právě tady.

Výsledkem byl součinitel odporu vzduchu 0,25, na který se sériová auta dostala až relativně nedávno... Snižovala jej i třináctipalcová ocelová kola s plnými kryty, dále pak jediné maličké vnější zpětné zrcátko u řidiče. Zmenšené modely při ofukování v aerodynamickém tunelu vykázaly hodnotu ještě mnohem nižší: 0,16, ale postrádaly spáry karoserie. Rozměry skutečného vozu zhruba odpovídaly tehdy novému Sciroccu II.

Nejen tříválcové diesely

Pod kapotou se nacházel malý naftový tříválec 1,2 l s nijak ohromujícím výkonem 33 kW (45 k). Pochopitelně postrádal přeplňování a třeba Fiat měl totožný výkon u produkční, rovněž atmosférické dieselové třináctistovky (také s ní jinak lehké Uno zrovna moc nejelo...). Experiment ale neměl trhat rekordy rychlostní, nýbrž ve spotřebě.

Výkon byl velmi záhy zvýšen pomocí turbodmychadla na 53 koní (39 kW) a k tomu se přidalo 98 N.m točivého momentu. Zvažovala se i kompresorem, tedy mechanicky přeplňovaná verze se 44 kW (60 k) a 117 N.m. Koncept měl však ukázat i potenciál zážehových pohonných jednotek v podobě čtyřválce 1,05 l s 55 kW (75 k) a 106 N.m. Nešlo však jen o litinový agregát používaný v Polu, dostal navíc „doping“, opět mechanický. Turbodiesel dosáhl stovky za 18,2 s a jel až 161 km/h, kompresorový nafťák se chlubil parametry 15,8 s a 186 km/h, tedy mnohem lepšími.

Start-stop

Základem konstrukce se stala modifikovaná platforma Golfu, ještě první generace, „dvojka“ byla tehdy teprve ve vývoji. K úspoře paliva přispěla u dieselů řídicí elektronika, praverze start-stopu byla založena na speciální spojce. Motor se vypínal samočinně, pokud běžel na volnoběh více než dvě sekundy. Když chtěl řidič auto znovu nastartovat, sešlápl pedál plynu, zařadil rychlost a tím pádem uvedl v činnost setrvačník.

Pamatujete se na Golf III Ecomatic? Ten podobnou myšlenku přinesl v roce 1994 do praxe, ale na dnešní všudypřítomnou rádobyekologickou (a občas pěkně otravnou) vychytávku bylo tehdy ještě příliš brzy. Své dodala i na dnešní dobu muší hmotnost 750 kg. Zadní náprava i karoserie využívaly dílů z plastů včetně laminátu.

Při 90 km/h spálil malý atmosférický nafťák jen 3,3 l, při stodvacítce pak 4,9 l/100 km. Turbodiesel vykazoval průměr 4,2 l/100 km a na jednu nádrž ujel až 1400 km. Kompresorová specifikace žádala o čtyři deci více, benzinová přeplňovaná varianta pak samozřejmě vyšších 7,9 l/100 km. Jde s největší pravděpodobností o laboratorní údaje, neexistuje víc než jeden prototyp, ve kterém se vystřídala dvojice pohonných jednotek 1,2 l bez a s turbem.

Manuál i automat

Dieselové verze používaly převodovku 4 + E, která přenášela sílu na přední kola. Šlo o obyčejnou pětistupňovou přímo řazenou skříň, ale poslední rychlost byla delší, aby se udržely nízko otáčky. S benzinovým motorem byl spřažen čtyřstupňový automat, který nepostrádal volnoběžku.

V interiéru bychom našli přístrojovou desku ne nepodobnou sériovým volkswagenům té doby. Analogové přístroje byly ovšem nahrazeny modernějšími digitálními, aby vypadaly více futuristicky. Čtyřramenný volant měly kupříkladu dvojkové Golfy GTD i „šíra“, konstruktéři jej mohli vzít odsud a také tak učinili.

Příď pro Passat B3

Šlo o designovou studii, Volkswagen nikdy ani neuvažoval o její hromadné výrobě. Na první pohled je zřejmé, odkud vycházeli stylisté při návrhu přídě Passatu B3, který se ukázal v roce 1988. Vypůjčil si z futuristického showcaru stylových podnětů dokonce několik, Auto 2000 už sedm let předtím postrádalo tradiční mřížku chladiče. Také odkazy na Golf II a odvozený sedan Jetta jsou více než jasné.

Prototyp schraňuje ve sbírkách tovární muzeum Volkswagenu, je k vidění ve wolfsburském Autostadtu, jen místo původních kol dostal časem litá z Golfu GTI. Šetrné vznětové motory vydržely německé značce i přes průšvih jménem Dieselgate do současnosti. Jen třídveřové hatchbacky nám rychle vymírají...

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Aerodynamika
Reco
| 31. 8. 2017
Heh dostal si ma :-) Akurat, ze nechavam tom uvolny priebeh ako pisem vyssie - neviem co bude v dobe, ked budem vyberat dalsie auto.
Avatar - wakantanka
Aerodynamika
wakantanka
| 31. 8. 2017
No každý máme iné návyky a iné priority. :-) Ty si tiež kúpil 308 a vyjadril si sa tak (ak sa nemýlim), že ďalšie auto bude SUV, trebárs 3008 >:D Ja tiež viem čo by som do budúcnosti chcel a čo by mi urobilo radosť. A keď príde na lámanie chleba (rozumej vytiahnuť peniaze) ktovie čo nakoniec kúpim. :-) Bude to závisieť na výhľadových potrebách, stavu konta atď. Je zlé, že sa vie topper zasnívať aj pol roka potom, čo kúpil nové auto? Ja zastávam názor (a aj som mu pri ASX odprezentoval), že mohol to vysnívané (vtedy) ASX kúpiť cez nejaký spôsob financovania, teda položiť na drevo trebárs polovicu a zvyšok za 3-4 roky. Ale rozumiem aj tomu, že nie každý je ochotný sa takto "zadĺžiť" v dobe keď zakladá rodinu, treba mu riešiť prioritne bývanie atp.
Aerodynamika
Reco
| 30. 8. 2017
Vsak ale z jeho vyjadrenia ako uz o nicom inom nerozmysla, pricom pred polrokom kupil auto je tak trochu na diagnozu. Pricom rozdiel v cene ako pises odhadom ~2k € uz nieje taka katastrofa aby este dosetril - hlavne, ked ho nutne nepotreboval a odrazam sa od toho " ja uz o inom ako o hybride do buducna ani nerozmyslam".
Ako neviem, mne to pride zvlastne, vsak rozumu by uz mal mat v tom veku dost. Ako fakt bez urazky, len to neviem pochopit.
Avatar - wakantanka
Aerodynamika
wakantanka
| 30. 8. 2017
hm, ak by som aj bral do úvahy kurz 27 Kč / Euro vychádza mi to cca 14 800 Eur. To je reálnych cca 1800 - 2000 tis viac ako mal rozpočet. Tu sa nebavíme o aute za 100 000 tis Eur kde už nejaká tisícka, dve až toľko nebolia >:D
Aerodynamika
kalousek
| 30. 8. 2017
Jj souhlas. A těch 10 ms je pode mě ještě hodně optimistické číslo

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku