Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen: první sanitky v Česku „v barvách“ EU

Ondřej Láník Ondřej Láník 16. 1. 2007 • 08:19
29
Vozový park Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje je bohatší o dvě nejnovější sanitky postavené na bázi modelu Volkswagen Transporter. Oba sanitní vozy jsou jako první v ČR označeny reflexními dvoubarevnými bezpečnostními pruhy podle norem EU.

Předpisy Evropské unie, které v ČR vstoupily v platnost vydáním vyhlášky Ministerstva dopravy č. 197/2006, určují jednoznačné barevné provedení pro vozidla kategorií M2 a vyšších. Pro vozidla kategorií M1, kam spadá i sanitní vůz z přestavěného Transporteru, pak takové provedení předpisy EU doporučují. V obou případech je však jednoznačně řečeno, že zepředu a zboku nesmí být vidět nic červeného, a zezadu nesmí být vidět nic bílého s výjimkou zpětných světlometů. Termínem „být vidět“ se dle předpisů EU rozumí zařízení, které svítí, nebo odráží světlo, tedy i fólie.

Výzkumy prokázaly, že nejbezpečnější barvou je citrónově žlutá. Dále bylo prokázáno, že některé barevné kombinace poskytují ještě větší jistotou v identifikaci vozidel záchranné služby. Nejlepší rozpoznatelnost vozidel pak byla prokázána u kombinace žluté a zelené, což jsou přesně ty barvy, kterými jsou označeny nové sanitky ZZS Jihočeského kraje.

Nové sanitní vozidlo Volkswagen s pohonem všech kol 4Motion je vyrobeno speciálně pro účely rychlých záchranek a splňuje nejpřísnější provozní a bezpečností kritéria včetně nárazového testu. Nástavba od firmy System Strobel je vyrobena z tři centimetry silného sendviče složeného ze dvou 2mm hliníkových plechů pevně spojených vrstvou speciální polyuretanové pěny. Díky tomu je velmi lehká, extrémně pevná a odolná (samozřejmě i korozivzdorná) a zároveň dobře izoluje teplo i zvuk. Hmotnost skříně je pouhých 285 kg, což umožňuje opatřit vozidlo bohatou zdravotnickou výbavou v rozsahu na minimálně stejné úrovni jako u celkově rozměrnějších a těžších vozidel vyšší kategorie. Dispozice vnitřního prostoru jsou s těmito podstatně většími vozidly minimálně srovnatelné a v některých parametrech je i předčí. Nové sanitky budou nasazeny v okolí Českých Budějovic, Tábora, Písku, Strakonic a Prachatic.

Témata
18. 1. 2007 06:35
Re: Nová sanitka v Praze
No jasne, aj vyzranych Prazakov treba na niecom vozit...vraj najviac obeznych v Europe v pomere k poctu obyvatelov je v Cechach...ludia neblbnite, ved pripravite Ameriku o ich nahvacsie prvenstvo... >:D
17. 1. 2007 23:19
Nová sanitka v Praze
Nová pražská sanitka: [odkaz]
17. 1. 2007 06:54
Re: Cena?
...takze cenasi ako za autobus SOR..... ;-)
17. 1. 2007 06:52
Re: Cena?
Myslim ze ked umries, bude ti to uplne uplne jedno....
Avatar - masO
16. 1. 2007 17:47
Re: Ha ha, vyzkumy ukazaly - prokrista pana !
xx je asi poradnej "euroskeptik" >:D ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku