Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen své plány na ruskou expanzi měnit nebude

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 23. 3. 2014 • 05:41
280
Situace na Krymském poloostrově se vyhrocuje a Evropská unie zvažuje proti Rusku sankce. Volkswagen ovšem ústy svého nejvyššího muže oznámil, že své plány na východě měnit nehodlá.

Evropští političtí lídři jsou přesvědčeni, že Rusko Krym i přes proběhlé referendum anektovalo a zvažují proti němu hospodářské sankce. Už bylo vyřazeno z osmičky nejvyspělejších zemí světa a summitů G8 se tedy nebude nadále zúčastňovat. Politika jde však ruku v ruce s obchodními zájmy a tady pochopitelně naráží. Otázkou příštích let je i závislost na tamní ropě a zemním plynu, která se týká mimo jiné rovněž dopravních prostředků Nezapomínejme na to, že Rusko je velká země a na jeho území má výrobní a montážní závody několik automobilek, evropskou jedničku Volkswagen nevyjímaje.

Německý koncern však ze svých ambiciózních plánů na tamní expanzi slevit nehodlá. Do roku 2015 zde proinvestuje na 840 milionů eur (přes 23 miliard korun). Část z těchto peněz utratil už loni, jedná se o předběžný výhled na roky 2013-2015, který byl oznámen v prosinci 2012. A první letopočet už přece máme zdárně za sebou. V letech 2006-2013 zde navíc náklady spolykaly už miliardu eur (zhruba 27,5 mld. Kč dle aktuálního kurzu). Rusko je pro VW šestým největším trhem, loni zde celá skupina prodala 303 tisíc aut a do poloviny dekády by odbyt chtěla zvýšit na půl milionu ročně. V Kaluze se staví nová motorárna. Závod zaměstnává v tuto chvíli na 5.100 lidí a kromě mateřských Volkswagenů zde vznikají pro místní trh i naše škodovky.

„Myslím, že bychom neměli z tohoto důvodu osekávat své aktivity v Rusku,“ řekl šéf VW Martin Winterkorn 20. března na konferenci v Hannoveru agentuře Reuters, narážel pochopitelně na politickou a vojenskou situaci na jihozápadě země. „Naše prodejní čísla i nadále vypadají dobře, ale za to, co se tam teď děje, platíme příliš. Nicméně investice do nového závodu stále běží a my je rozhodně nezastavíme,“ dodal ještě.

Nakonec se tak bude zřejmě jednat jen o symbolické postihy. Vedoucí představitelé EU jednali také ve čtvrtek o podpoře postiženého ukrajinského hospodářství a o trestech pro Rusko. Na ekonomickou odvetu je však příliš brzy. Německá kancléřka Angela Merkel uvedla, že „ekonomické sankce budou následovat v případě další eskalace.“. Jistě, paní kancléřka se vyjádřila velmi diplomaticky. Ale čekal snad někdo něco jiného? Rusko je nejen velké, ale i mocné a Unie si prostě nějaké nějaké drsné utahování šroubů vůči němu v tuto chvíli nemůže jednoduše dovolit...

Související články

Témata
Avatar - Hammunasakra
26. 3. 2014 02:18
Re: Reflex překvapil
Putin ne [odkaz] >:-[]
Avatar - Hammunasakra
26. 3. 2014 02:15
Re: Padesát odstínů hnědi
A protože začátkem března se někdo nechtěl (v tom chaosu) bavit vo autonomii území státu tak ho v polovině měsíce vojensky obsadim? To si děláš pr.. >:D >:-[]
Avatar - Hammunasakra
26. 3. 2014 02:11
Re: Wow
Však my řikáme že Rusové byli zlí teď při převzetí Krymu a před časem při anexi Jižní Osetie a že za čas totéž udělaj bůhvíkde znova a že to je fakt hodně špatně. Ne že jsou zlí od rána do večera a vod večera do rána ;-)
Avatar - Hammunasakra
26. 3. 2014 02:09
Re: Wow
No my se tu ale bavíme o skutečných a velmi vážných přestupcích soudruha agenta KGB Vladimira Vladimiroviče. To argumentem že Pepíček před časem taky zlobil nepřebiješ ;-)
Avatar - Hammunasakra
26. 3. 2014 02:05
Re: Fakta
Ano detail :-)
Články odjinud