Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volkswagen Touareg V8 TDI zvládl přísné měření emisí hluboko pod limitem

Ondřej Mára Ondřej Mára 6. 4. 2020 • 07:40
39
75
Zobrazit náhledy (39)
Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI Volkswagen Touareg 4.0 TDI

Naftové motory nemají zrovna nejlepší pověst, co se emisí týče. Volkswagen Touareg však ukazuje, že i naftová V8 umí být překvapivě čistá.

Není to tak dlouho, co si Volkswagen se svými naftovými motory pořádně pošramotil pověst. Od té doby se ale automobilka poučila a nyní je dokonce tak odvážná, že se čistotu svých TDIček rozhodla demonstrovat na osmiválcovém naftovém Touaregu.

Ten nedávno podstoupil měření RDE (Real Driving Emission), tedy měření emisí v reálném provozu, které provedla nezávislá společnost Emissions Analytics hned ve třech německých metropolitních oblastech.

První testy probíhaly v rovinaté oblasti Dolního Saska, další dva pak v Bádensko-Württembersku a Bavorsku, přičemž jejich součástí bylo i měření v různých nadmořských výškách. Osmiválcový naftový Touareg si ovšem vedl skvěle a vždy vykázal hodnoty hluboko pod zákonnými limity.

Řeč je především o emisních limitech oxidu dusíku (NOx), které jsou pro Euro 6 stanovy na 80 mg/km. V Dolním Sasku však Touareg V8 TDI vykazoval emise v průměru pouze 10 mg/km, v Bavorsku 13 mg/km a v Bádensku-Württembersku 20 mg/km. Průměr ze všech tří testů pak podle VW vychází na působivých 14 mg/km NOx, což je mezi podobně velkými SUV až neskutečný výsledek.

A jak ho automobilka dosáhla? Podle tiskové zprávy se jedná o zásluhu vícestupňové úpravy výfukových plynů, která kombinuje filtr pevných částic a selektivní katalytickou redukci (SCR) s velkou jednotkou pro zachytávání NOx. Díky selektivní katalytické redukci jsou pak škodlivé oxidy dusíku přeměněny na neškodnou páru a dusík, což zajišťuje dobře známá močovina (AdBlue).

K hospodárnému a ekologickému provozu V8 TDI však přispívají i technické inovace, jako je variabilní twin-turbo systém přeplňování. Ve městě či na okreskách generuje V8 TDI díky jednomu turbodmychadlu až 900 Nm již od 1.250 ot/min, což výrazně přispívá k hospodárnosti i nižším emisím. Druhé turbo pak spíná až při 2.200 ot/min a uděluje vozu parádní dynamiku.

Jak ovšem Volkswagen dodává, Toureg V8 TDI není jediný model, jehož emise NOx jsou hluboko pod současnými evropskými limity. Stejně je na tom například i nový Passat nebo Golf s naftovým čtyřválcem EA288 Evo. A další modely s ekologickými vznětovými motory TDI, které se bez problémů vejdou do současných limitů oxidů dusíku, by měly časem následovat.

Související články

Témata
8. 4. 2020 12:28
Re: Tato zpráva...
To je prave ten omyl. Zeme ted 'nesparavi po svojom'. Zeme je ted pod vlivem cloveka.

To je zaklad, tohle pochopit.

A pak uz je jasny, ze s tim lze neco delat. A sice omezit produkci sklenikovych plynu. Idealne tak, aby bilance co2 byla max. nulova.
Avatar - speedfred
8. 4. 2020 11:04
Re: Tato zpráva...
Tvorstvo na zemi už asi pár krát vyhynulo a kolobeh sa začal znova. Zem a príroda si aj tak spraví po svojom.
8. 4. 2020 00:29
Re: Tato zpráva...
No ale jinak nez nasilim to v kapitalizmu prosadit nejde.

Kapitalizmus je orientovany na zisk.

A jakekakoli regulace (treba emisi) znamena omezeni zisku...

Taky je treba myslet na to, proc.
Delame to, abychom predesli mnohem drastictejsim opatrenim/dusledkum v budoucnu.

PS Co kdyz je to, co vedci na 95% tvrdi skutecne tak? Pak hrozi lidstvu vyhynuti. Myslim, ze to je dostatecny duvod, prosazovat neco "nasilim". I kdyz mne to v tomhle kontextu prilis nasilne neprijde...
Avatar - speedfred
7. 4. 2020 22:15
Re: Tato zpráva...
Nemalo by sa to presadzovať ale nasilu ako sa to koná momentálne.
7. 4. 2020 21:37
Re: a ještě jedna dobrá zpráva
Tak to je vyšší dívčí argumentace :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku