Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vozy Tesla údajně nejsou bezpečné k provozu. Jsme jen součástí experimentu?

Diskuze (2)

Vozy Tesla nejsou podle bývalého technika této automobilky bezpečné k provozu na veřejných komunikacích.

Někdejší technik Lucasz Krupski už v květnu německému listu Handelsblatt poskytl interní údaje Tesly včetně stížností zákazníků ohledně softwaru, který se stará o brzdění a samořízení aut. Jeho snaha řešit problémy interně ale vyzněla do prázdna, tvrdí. Případu se dnes věnuje server BBC, automobilka se k obviněním bezprostředně nevyjádřila.

Krupského znepokojuje, jak Tesla využívá umělou inteligenci (AI) ve funkci autopilota, tedy v sadě pokročilých funkcí asistenčního systému pro řidiče. "Podle mého názoru není připraven ani hardware, ani software," řekl Krupski v rozhovoru s BBC. "Týká se to nás všech, protože jsme v podstatě součástí experimentu na veřejných komunikacích. I když nemáte Teslu, vaše děti stále chodí po chodníku," dodal.

Krupski coby někdejší zaměstnanec americké automobilky rovněž konstatoval, že v datech společnosti nalezl důkazy, které nasvědčují tomu, že se nedodržovaly požadavky na bezpečný provoz vozidel s určitou úrovní autonomní nebo asistenční technologie řízení. Krupski například zmínil, že s ním další zaměstnanci hovořili o tom, že vozidla náhodně brzdí v reakci na neexistující překážky.

Funkce autopilota Tesly zahrnuje mimo jiné asistované řízení a parkování. Navzdory svému názvu ale vyžaduje, aby někdo seděl na místě řidiče a držel ruce na volantu.

Video se připravuje ...

Automobilku Tesla kvůli funkcím asistenčního systému pro řidiče vyšetřuje od ledna americké ministerstvo spravedlnosti. Softwarem se zabývá také americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA).

Krupski listu Handelsblatt zpřístupnil 100 gigabajtů interních dat Tesly. Úřad pro ochranu osobních údajů v Nizozemsku, kde sídlí evropská centrála automobilky, BBC potvrdil , že byl o úniku dat informován a že tvrzení prověřuje.

Krupského tvrzení vyvolávají obavy ohledně technologie samořízení, konstatoval Jack Stilgoe, který se na londýnské univerzitě UCL zabývá výzkumem autonomních vozidel. "Jde o jakýsi test umělé inteligence v reálném světě, na silnici s námi všemi okolo," řekl.

Diskuze (2)

Doporučujeme

7. 12. 2023 19:00
Re: to brzo ...
Naprosto souhlas. Už předchozí verze (co mám od roku 2020) je super. Já bych to jen nenazval autopilot. To poněkud evokuje jízdu .. no prostě s autopilotem ... a to ještě není. Když si ale na auto zvyknete, už víte, kdy budete muset zasáhnout. Takže nemám problém. Vedení v jizdních pruzích je ale téměř dokonalé a adaptivní tempomat také. Takže za mě palec nahoru. 80 procent dálkových jízd jezdím na autopilota v nastavené vzdálenosti 6 nebo 7. Ujel jsem takto na jeden zátah (se zastávkami na nabíjení) 1.600 km. Takže mi to objektivně přijde hodně bezpečné. A řekl bych, že je to auto lepší řidič než já - je ve střehu pořád.
Avatar - eLzyx
7. 12. 2023 16:42
to brzo ...
pokud vím, tak radar mají Tesly už vypnutý (některé ani namontovaný) a spoléhají na kamery. Phantom braking je tak minulostí.
Naopak ty systémy nejspíše den co den zachraňují životy, majetek ...