Výsledkový servis Rallye Dakar: 13. etapa - Valtr byl nejlepší

Diskuze (9)
Český jezdec s kamionem Jaroslav Valtr (Tatra Phoenix) z týmu Tatra Buggyra Racing se stal nejlépe umístěným tuzemským závodníkem v 38. ročníku Rallye Dakar, když dojel na osmém místě.

Jeho týmový kolega Martin Kolomý musel po havárii překonávat její následky v podobě technických potíží. Dokázal vyhrát jednu etapu a nakonec skončil celkově šestnáctý. O pouhých 2:12 minuty před dalším českým truckerem Tomášem Vrátným.

Úspěšný debut na Dakaru má za sebou Martin Prokop, jenž startoval ve sto čtrnácti podnicích v mistrovství světa v rallye. S továrním vozem Toyota Hilux skončil na čtrnáctém místě v konečném pořadí.

Z dvanáctého vítězství na Rallye Dakar se raduje automobilový pilot Francouz Stéphane Peterhansel, tovární jezdec týmu Peugeot. Padesátiletá legenda soutěže srovnala skóre svých prvenství na motorce a v automobilech na 6:6. Jeho zásluhou si značka Peugeot připsala vítězství na Dakaru po dlouhých šestadvaceti letech.

„Je to něco mimořádného. Jeli jsme pod velkým tlakem, ale zvládli to. Každé z mých vítězství má jinou váhu, ale tohle rozhodně patří do první trojky. Projet cílem po posledních třech náročných dnech byla velká úleva. Jedno je jasné. Dorovnat počet mých vítězství na motorce byl poslední velký cíl v mé kariéře, který se mi teď povedlo splnit. Nic dalšího už mě moc nemotivuje," připustil po svém sedmadvacátém startu na Rallye Dakar.

Devítinásobný mistr světa v rallye Sebastien Loeb vyhrál v průběhu Dakaru čtyři etapy. Ovšem vzhledem k havárii, vinou které ztratil přes hodinu, přišel o šance na vítězství. V celkovém pořadí skončil na devátém místě.

V kategorii motocyklů získal první absolutní vítězství Toby Price z Austrálie. Osmadvacetiletý Australan startoval na Dakaru teprve podruhé, loni skončil třetí. Jeho zásluhou pokračuje hegemonie značky KTM již patnáct let. Druhý skončil slovenský jezdec Štefan Svitko, jenž dosáhl druhým místem životního úspěchu.

V hodnocení kamionů uspěl Gerard de Rooy s ivecem a podařilo se mu tak zopakovat dakarské prvenství z roku 2012. Z ruských kamazů, které jsou suverény tohoto tisíciletí, uspěl jediný Airat Mardějev, který skončil druhý.

Z osmi posádek v kamionech, ve kterých měli Češi zastoupení, jich dojelo do cíle sedm. Cíl neviděl pouze Aleš Loprais (Iveco), který po opravě náboje levého předního kola nestihl časový limit do startu další etapy.

Z šesti členů českého automobilového zastoupení na Dakaru dojeli do Rosaria čtyři. Odstoupit musel kvůli technickým problémům Josef Macháček (Optimus Nissan) a vzdát musel také Dušan Randýsek (Arctic Cat).

Z pěti českých motocyklových jezdců viděli cíl pouze dva. Na 30. místě skončil David Pabiška a 71. Jan Veselý. Cíl zůstal nedostupný pro Ondřeje Klymčiwa (KTM), který odstoupil po havárii, Rudolfa Lhotského (KTM) po celkové vyčerpání organismu a Milanovi Engelovi se zadřel motor jeho KTM.

Nejhůře z českých závodníků dopadl motocyklista Klymčiw. Po operaci poraněné pánve se vrátí v neděli domů. Následně ho přepraví do pardubické nemocnice, kde bude pokračovat v léčbě. „Mám vyvedenou hadičku mezi žebry k balónku, který vyrovnává podtlaky, a samozřejmě pytlík na krevní sraženinu,“ popsal situaci pro ČTK. „V Pardubicích bych měl absolvovat další vyšetření. Určitě budou následovat rentgeny a kontrola, zda se něco nepřehlédlo,“ uvedl Klymčiw. Podle argentinských lékařů by nejbližší dva měsíce neměl vůbec přenést váhu na levou nohu, na které měl vykloubenou a poškozenou kyčel. „Když to půjde dobře, tak asi za čtyři měsíce bych mohl normálně fungovat,“ ujistil Klymčiw, který věří, že se za necelý rok postaví na start dalšího Dakaru.

Výsledky 13. etapy

Automobily: 1. Loeb (Fr./Peugeot 2008) 1:46:51; 2. Hirvonen (Fin./All4Mini) +1:13; 3. Despres (Fr./Peugeot 2008) a Al-Attyiah (Katar/All4Mini) oba +1:36; … 15. Prokop (ČR/Toyota Hilux) +8:41; 19. Zapletal (ČR/Hummer H3) +10:29; 37. Jerie (ČR/Toyota Hilux) +25:09; 41. Ouředníček (ČR/Hummer H3) +30:21.

Motocykly: 1. Quintanilla (Chile/Husqvarna) 1:51:27; 2. Benavides (Arg./Honda) +1:41; 3. Helder Rodrigues (Port./Yamaha) +2:37; … 34. Pabiška (ČR/KTM) +22:25; 63. Veselý (ČR/KTM) +41:28.

Kamiony: 1. Stacey (Niz./MAN) 2:06:08; 2. Versluis (Niz./MAN) +1:45; 3, Nikolajev (Rus./Kamaz) +2:08; 4. Kolomý (ČR/Tatra) +2:52; 8. Valtr (ČR/Tatra) +7:16; 10. Macík (ČR/Liaz) +7:34; 11. Ardavičus (Kazach./Tatra) +7:38; 20. Vrátný (ČR/Tatra) +27:28; 30. Llovera (Andora/Tatra) +1:09:22; 37. Randýsek (ČR/MAN) +2:57:08.

Čtyřkolky: 1. Baragwana (JAR/Yamaha) 2:07:18; 2. Giordana (Arg./Yamaha) +7:44; 3. Karyjakin (Rus./Yamaha) +7:55.

Konečné pořadí

Automobily: 1. Peterhansel (Fr./Peugeot 2008) 45:22:10; 2. Al-Attiyah +34:58; 3. De Villiers (JAR/Toyota Hilux) +1:02:47; ... 9. Loeb +2:22:09; 14. Prokop +5:33:32; 16. Zapletal +5:40:41; 32. Jerie +17:16:55; 47. Ouředníček +25:19:26.

Motocykly: 1. Price (Aus./KTM) 48:09:15; 2. Svitko (Slov./KTM) +39:41; 3. Quintanilla +48:48; … 30. Pabiška +8:26:21; 71. Veselý +23:15:54.

Kamiony: 1. De Rooy (Niz./Iveco) 44:42:03; 2. Mardějev (Rus./Kamaz) +1:10:27; 3. Villagra (Arg./Iveco) +1:40:55; … 8. Valtr +3:54:30; 11. Ardavičus +5:01:06; 16. Kolomý +8:06:05; 17. Vrátný +8:08:17; 19. Macík +10:17:19; 34. Llovera +30:59:31; 39. Randýsek +42:28:28.

Čtyřkolky: 1. M. Patronelli (Arg./Yamaha) 58:47:41; 2. A. Patronelli (Arg./Yamaha) +5:23; 3. Baragwana +1:41:53.