Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Vysoké pokuty a strasti pro mladé řidiče. Co přinesou chystané novinky ministerstva dopravy?

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 4. 2. 2019 • 12:55
8
85
Zobrazit náhledy (8)
Kromě dalekohledu s kamerou se připravte na fakt, že vás při policejní kontrole snímá také personální kamera na klopě policisty Kromě dalekohledu s kamerou se připravte na fakt, že vás při policejní kontrole snímá také personální kamera na klopě policisty Co dokáže policejní dalekohled?
Velké změny nejen v oblasti systému trestů pro řidiče připravilo v novele zákona ministerstvo dopravy. Co přesně to pro motoristy znamená v praxi.

Ministerstvo dopravy říká, že hlavním cílem novely zákona o provozu na pozemních komunikacích je zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Nepřekvapí tedy, že hlavní novinkou jsou přísnější tresty a vyšší pokuty pro neukázněné motoristy.

Návrh je aktuálně v meziresortním připomínkovém řízení, bude jej projednávat vláda a finální slovo zůstane na poslancích a senátorech. Pokud novela projde, mají změny začít platit v srpnu příštího roku.

A jaké novinky se tedy chystají? Jiná budou například pásma pokut. Zatímco doposud jich bylo sedm, nově mají být čtyři, přičemž přestupky budou posléze rozdělovány podle typové závažnosti. Ministerstvo uvádí, že vzhledem k okolnostem spáchání přestupku tak bude možné uložit vyšší pokuty než dnes. Pokuta udělená ve správním řízení bude nově dražší, v nejpřísnějším pásmu hrozí řidičům sankce od 25 do 75 tisíc korun. Bavíme se například o jízdě pod vlivem návykových látek.

Vyjma drobných přestupků už nebudou policisté moci stanovit výši pokuty dle vlastního uvážení. Sankce pro motoristy budou stanoveny pevně. Ministerstvo tak chce eliminovat rizika související s možností korupce.

Novela hovoří také o situaci, kdy bude spácháním přestupku způsobena dopravní nehoda. V takovém případě by se totiž mohl postih zdvojnásobit do maximální výše až 100.000 Kč. Zároveň prý přibude dopravních přestupků, které půjde vyřešit rovnou na místě.

Změnit se má také bodový systém, ve kterém se po novém mají rozdávat jen čtyři, případně šest bodů. Menší přestupku už bodově „odměňovány“ nebudou, na druhou stranu se ale má prodloužit doba, kterou se při vybodování budete muset obejít bez řidičského průkazu. V případě některých prohřešků zase hrozí vyšší bodový postih.

Informace o vašem bodovém kontě mají být nově dostupnější. Za každé odečtení vám přijde textová zpráva, případně email.

Více na pozoru se budou muset mít čerství řidiči, důvodem je jejich vysoká nehodovost. V průběhu prvních dvou let vlastnění řidičského průkazu může řidič spáchat jen přestupky za 6 bodů, posléze přijde o řidičský průkaz. Bude-li schválen jiný bodový systém, v praxi to znamená, že stačí jeden závažnější přestupek, aby mladý řidič o papíry přišel.

Jednou z mála pozitivních zpráv ve výčtu chystaných novinek je možnost na vybraných dálničních úsecích zvýšit maximální rychlost na 140 km/h. Policie si však mnohem více posvítí na nedodržování bezpečné vzdálenosti, které by podle novely mělo být trestáno pokutou od 2500 do 10.000 Kč, přičemž pravidla pro řidiče nákladních aut mají být ještě přísnější než pro osobáky.

Související články

Témata
6. 2. 2019 20:29
Re: Buzerace motoristů
Jo, slyšel jsem. Divní lidi....divné ovce....divný teror.... ;-\ Není divu, že je Hitler nechal na pokoji..... ;-)
Avatar - Emel
6. 2. 2019 19:48
Re: Buzerace motoristů
Hlavně tam poměrně snadno přijdeš o papíry. Jezdit v nejlepších autech Evropy po dálnici 120 od kamery ke kameře... já chápu, že to je z pohledu zákonů úspěch, ale to je mi milejší náš divokej východ.

Však jsou Švýcaři taky jak utržení ze řetězu, sotva překročí hranice toho svého ráje... tolik asi k tomu vidláctví ;-)
6. 2. 2019 19:28
Re: Buzerace motoristů
Já žiju ve Švýcarsku a jsou tu tak vysoké pokuty, že si je ani Švýcar nelajzne. Tady jezdí 99% lidí se vší ohleduplností. Na dálnici je max 120 a pokud tolik jedu, tak můžu být klidně v nejrychlejším pruhu....a to i v případě, že je omezení na 80. Kamery jsou na dálnici co 5 minut. Vybliká mě někdo tak jednou za půl roku. Takže tam vysoké pokuty fungují výborně. To v Česku se vyblikáva po 5 minutách po přejezdu hranic a rodeo nekončí až do okamžiku, kdy z dálnice sjíždím. Prostě jsou Češi vidláci a na ně jedině vidle budou platit. Sorry.
5. 2. 2019 16:48
Re: dopravní nehoda způsobená spácháním přestupku
Není nad to mít blbej den, nejen že někde do někoho ťukneš a máš spoustu starostí se zdržením, opravou, odtahem, lítáním po pojišťovnách atd, Nejen že ti seberou v pojišťovně bonusy, ale ještě dostaneš super pokutu...
5. 2. 2019 16:43
Stb
ano je potřeba společnost rozdělit, na jedné straně to zlo, ty hrozní řidiči a piráti a na druhé dobro. Rozděl a panuj.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud