Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Williams spolupracuje na vývoji největšího elektrického důlního sklápěče

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 13. 2. 2020 • 17:18
1

Williams Advanced Engineering ve spolupráci s těžební společností Anglo American pracuje na vývoji důlního sklápěče, k jehož pohonu má sloužit systém, který bude využívat vysokonapěťové baterie a palivové články.

Největším důlním sklápěčem s čistě elektrickým pohonným systémem se má stát vozidlo, na jehož vývoji s globální těžební společností Anglo American spolupracuje Williams Advanced Engineering.

Toto vozidlo vzniká v rámci programu FutureSmart Mining první jmenované společnosti, zaměřeného na využití inovativních projektů a moderních technologií při řešení hlavních problémů udržitelnosti těžby. Cílem společnosti Anglo American je snížení jejich globálních emisí skleníkových plynů o 30 % do roku 2020.

Dosažení tohoto ambiciózního cíle má pomoci i uvedení elektrifikovaných vozidel do služeb těžební společnosti a to od osobních automobilů přes lehká užitková vozidla a autobusy pro dopravu zaměstnanců až po nejtěžší důlní sklápěče.

Základem pro důlní sklápěč s čistě elektrickým pohonným systémem se stane vozidlo z flotily společnosti Anglo American. Vznětový motor tohoto vozidla nahradí pohonný systém s lithium-iontovými bateriemi a vodíkovými palivovými články s kapacitou 1000 kWh. Součástí pohonného systému bude i rekuperace kinetické energie, umožňující dobíjení baterií při sjezdech do spodních pater povrchových dolů.

Williams Advanced Engineering se postará o vývoj pohonného systému, kombinujícího lithium-iontové baterie s palivovými články a rekuperaci kinetické energie pro potřeby těžkého důlního nakladače. Tato společnost se mimo jiné podílela na vývoji elektrického hypersportu Lotus Evija a v roce 2018 představila plně funkční koncept podvozku FW-EVX pro elektromobily, do nějž se promítly dosavadní zkušenosti divize s vývojem pro monoposty Formule 1 a Formule E.

Elektrický pohonný systém pro důlní sklápěč bude navržen a postaven u Williams Advanced Engineering v Grove v Oxfordshire. Následně proběhne zástavba do již existujícího a v dolech pracujícího vozidla. Testovací provoz pak má být spuštěn koncem roku 2020 v Jižní Africe.

Zdroj: Williams Advanced Engineering Limited

Související články

Témata
13. 2. 2020 14:46
Williams
Williams Advanced Engineering má úspěchy v mnoha zaměřeních. Velká škoda že tu firmu musel Williams prodat protože jeho neschopná dcera to potřebovala napumpovat do F1 kde ten tým vede do záhuby.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud