Alko kalkulačka Naplavka 2019
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zdražování nových aut pokračuje. Víc zaplatíte za nadpoloviční počet modelů

ČTK ČTK 25. 7. 2019
14

Více než polovina automobilů ve druhém čtvrtletí oproti loňskému roku zdražila. Cena vozů v základní výbavě v průměru stoupla o 6,6 procenta, což je přibližně o 24.600 korun.

V nabídce ubylo také vozidel s benzinovým a naftovými motory, posiluje naopak podíl nízkoemisních aut.

Zdražit mělo podle EY zhruba 60 procent vozů. Podle indexu začali automobiloví výrobci šetřit a omezili svou nabídku. Soustředí se zejména na nejžádanější specifikace vozidel. Právě to ovlivňuje i ceny aut.

Za poslední čtvrtletí nejméně vybavené varianty sledovaných vozidel zdražily o 7800 korun. Navýšení ceny se týká například vozidel české automobilky Škoda, která zdražila základní provedení nejprodávanější Octavie, druhou nejprodávanější Fabii a kupříkladu i Kodiaq. Zdražení v rámci modelové péče čeká i Superb modelového roku 2020. Snížil se i počet dostupných vozů. Zdražily mimo jiné také vozy Dacia. Zlevnění o desítky tisíc lze naopak pozorovat u vozů vyšší střední třídy jako je Mercedes-Benz E či BMW řady 5

Pro zákazníky, kteří vybírají auta s nejnižší cenou jde tak o nemalé zdražení, podle EY však těchto spotřebitelů ubývá. "Ve skutečnosti cenový posun pro většinu spotřebitelů znamená výhodu v podobě navýšené základní výbavy. Přitom stejně vybavené, v dnešní době už základní, modely by zákazník před rokem koupil dráž," uvedl vedoucí partner EY pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a střední Asie Petr Knap.

Automobilky se proto zaměřují na nabídku, která osloví co nejširší spektrum zákazníků. To se projevuje i na snížením počtu vozů s benzínovými a naftovými motory, především s vyšší spotřebou a emisemi. Vozů spalující benzín je tak oproti počátku roku 2018 o 18 procent méně, u naftových dokonce o 22 procent. Zvyšuje se naopak podíl nízkoemisních vozů, například elektromobilů či plug-in hybridů.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Re: Komu za to dík?
| 27. 7. 2019
Podle mě jeden zhlavnich důvodu zdražování aut se smazat velký cenový rozdíl mezi elektromobily a vozy s spalovacím motorem.
Re: Re: Tyhle články mě baví...
| 26. 7. 2019
:-[]
Re: Re: Komu za to dík?
| 26. 7. 2019
Pozor, v únory nabyla platnost dohoda EU a Japonska o postupném odstraňování dovozních cel. Bohužel cla na japonská auta se zruší až, tuším, 5 let :-(
Avatar - lyon667
Re: Tyhle články mě baví...
| 26. 7. 2019
Stejně jako agentura, která jej spatlala.
Avatar - Zetti
Re: Re: Zase to nešťastné ČTK.....
| 26. 7. 2019
A co asi dneska nezdrazuje? Normalka inflace jako nastroj ke znehodnoceni uspor.

Kdyz srovnam ze klidne nekdo za totace vymenil barak za auto tak se ty auta za tu dobu dost znehodnotily.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku