Test Auto.cz

BMW 435d xDrive – Na míru zákazníkovi

1.12. 2014
Verdikt
 

Automobilový nadšenec by si kupé od BMW s pohonem všech kol, turbodieselem a automatem asi nekoupil. Většina reálných zákazníků však právě tuto kombinaci vyžaduje.

Dívej, BMW M4! Tohle si pomyslí mnozí lidé, kteří se alespoň trochu orientují v automobilovém světě, při pohledu na testované BMW 435d xDrive, minimálně tedy zepředu. Vůz totiž dostal v rámci programu BMW Individual zcela totožnou barvu jako má nejsilnější model řady, přičemž o zbytek vizuálního dramatu se postaral M paket spolu s karbonovými doplňky M Performance.

Zezadu už to tak žhavé není, hlavní nápovědou jsou dvě koncovky výfuku na jedné straně. To je trochu s podivem, předchozí generace kupé s tímto dvouturbovým naftovým šestiválcem měla koncovky na obou stranách, ale možná za to může skutečnost, že dříve byl tento model výhradně s pohonem zadních kol, zatímco nyní naopak vždycky roztáčí všechna čtyři kola.

obrázek [600 x 319]  

Otázkou je, jestli je žádoucí, aby si lidé váš naftový automobil pletli s výkonným sportovním náčiním, ale berte tenhle model jako takovou výkladní skříň toho, co všechno můžete na čtyřce mít. Lidem se vůz rozhodně líbí a mnohokrát se stávalo, že si auto někdo fotil. Ostatně 435d je druhý nejrychlejší model v nabídce, takže se rozhodně nemusíte obávat, že by vůz dynamikou nedostál svému vzhledu.

Přiznám se, že jsem do tohoto auta přesedl z Audi TT, jehož inovativní minimalistický interiér s navigací pomocí Google Maps se mi opravdu líbil, takže na mě zpočátku interiér bavoráku nepůsobil zrovna zajímavě. Klasická architektura, tradiční prvky, slušný informační systém, ale nic, co by vás vzalo za srdce. S postupem času mi došlo, že se vlastně jedná o příjemně přehledný, kvalitně zpracovaný vnitřek, který při každodenním používání nedává mnoho možností k připomínkám. Řidič má v komfortních sedadlech s dofukováním bočnic pohodlnou pozici za volantem, palubní deska je precizně zpracovaná, byť už jsme viděli i hezčí materiály, rozměry jsou dimenzovány tak, že vpředu nemají ani větší lidé žádné problémy a zadní místa jsou opravdu použitelná.

I uvnitř se nacházejí různé prvky z programu M Performance, třeba karbonové obložení palubní desky a voliče automatu či alcantarový volant a nápis před spolujezdcem. Vedle pravého kolena řidiče pak najdete tlačítka pro změnu jízdních režimů, k dispozici je Eco Pro, ve kterém automobil působí letargicky, ale šetří palivo, a dále Comfort, Sport a Sport+. V tomto případě ale nevidíme důvod proč opouštět režim Comfort – jenom u něj jde plně vypnout stabilizace a ve Sportu se auto nijak zázračně nezmění.

obrázek [600 x 402]  

BMW 4 pak boduje zejména tím, čím bodovali již předchůdci. Jedná se o sportovněji vypadající model, ale praktičnost je téměř na úrovni klasické trojky, ať už se jedná o slušný zavazadlový prostor s 455 litry či o zadní sedadla, na která se posadí i dospělý.

Motor a převodovka – Nejlepší z nejlepších

Jak už jsme avizovali na začátku, pravověrný fanoušek BMW se při pohledu na specifikaci tohoto modelu pravděpodobně osype. Kupé, které má pohon všech kol, turbodiesel a automat? To snad ne?! Jenže ono to celé funguje, a to až překvapivě dobře - máme zde totiž zcela špičkové pohonné ústrojí. Dvakrát přeplňovaný naftový šestiválec využívá malé a velké turbodmychadlo, přičemž ty pracují sekvenčně – menší se zapojí hned v nízkých otáčkách, větší až posléze v těch vysokých. Co se týče čísel, pak počítejte s výkonem 230 kW a točivým momentem 630 N.m.

Výsledkem je podle našeho názoru jeden z nejlepších naftových motorů světa. Tohle není agregát, který si člověk kupuje z nutnosti – není to 320d, které máte jenom proto, že je úsporné a živit 335i nezvládáte. Vlastnosti téhle jednotky jsou tak příjemné, že zcela chápu zákazníky, kteří motor prostě chtějí bez ohledu na racionální stránku věci.

Začíná to reakcemi, které jsou ostré a bezprostřední, dokonce i prodleva roztočení turbodmychadel je minimální. Pokračuje to zvukem, kdy motor slyšíte v podstatě neustále, ale má zajímavý tón. Snad jenom za studena v nízkých otáčkách si budete říkat, že je to trochu lomoz, ale později při vytáčení k omezovači prostě slyšíte melodický šestiválec. Vrcholem je pak dynamika motoru - táhne ve všech otáčkách, neustále a intenzivně.

obrázek [600 x 402]  

Osm stupňů převodovky navíc umí zajímavě využít pružnosti motoru. Kupříkladu pokud si zvolíte manuální režim řazení, můžete přeřazovat na další stupeň již v 1500 otáčkách a díky výraznému zátahu od 1200 ot./min bude auto i v tomto jízdním režimu hbitější, než většina ostatních. Zároveň pokud se zapomenete, objevíte agregát, který silně táhne i výrazně přes 5000 otáček, přičemž omezovač jej utne ještě o 800 otáček výše. A pak je zde ten zbytek – drtivé střední pásmo, ale stále citelná gradace výkonu s otáčkami, která poleví až před pětitisícovou hranicí.

BMW nabízí ještě silnější verzi tohoto třílitru, a to se třemi turbodmychadly třeba v modelu M550d. Osobně jsem však vždy preferoval spíše dvouturbovou variantu. M550d má možná silnější zátah ve středních otáčkách, v mých očích však má také méně charakteru, postrádá onu gradaci a přitom je spotřeba výrazně vyšší.

Ostatně poměr výkonu a spotřeby patří k další ohromující věci na 435d. Po městě jsme jezdili za 8,5 litru, při dálničních výletech rychlostmi zpravidla mezi 150 a 180 km/h činil výsledný průměr velmi dobrých 7,9 litru. Pokud zpomalíte na 130 km/h, kdy agregát na osmičku točí 1800 ot./min, klesne odběr paliva na 6,5 litru. Mimo město se pak dá jezdit i pod šest litrů, naopak když se nekrotíte, jenom výjimečně pojedete za více než deset. Výsledný průměr v testu včetně zkoušení dynamiky činil 8,6 l na 100 km.

Zapomenout nesmíme ani na příplatkový sportovní osmistupňový automat ZF s hydrodynamickým měničem točivého momentu. Ten je potřeba pochválit za nadmíru inteligentní, hladké a rychlé řazení i v běžném režimu, stejně jako za okamžité reakce na zmáčknutí tlačítek pod volantem, správnou kulisu manuálního řazení s podřazováním pohybem od sebe či za to, že sám neodřazuje ani v omezovači. Myslím si, že i při sportovní jízdě funguje lépe, než drtivá většina dvouspojkových skříní, při běžném stylu pak lépe než všechny dvouspojky. V současné době je to vrchol mezi automatickými převodovkami.

obrázek [600 x 335]  

Rychlé ano, zábavné jen trochu

Někteří kolegové si u tohoto vozu stěžovali na komfort na letních dvacetipalcových kolech, my však auto dostali již na zimních osmnáctkách a byli jsme mile překvapeni. Ano, vůz má M paketový podvozek a rozhodně je tužší, zároveň však poddajný. Auto navíc na nerovnostech nedělá rány, jenom decentně žuchne, jako by snad říkalo „jo, opravdu jsi na to najel, ale já to už vyřešil.“

Jízda je tedy tuhá, ale nikoli prkenná, jak bylo u BMW s M paketem a pneumatikami runflat zvykem. Zajímavé je, že automobil skvěle zvládá retardéry, a to jak ty nejmenší, tak ty vyšší zarovnané s okolním chodníkem. Takový nadhled, precizní tlumení a lehkost, s jakou vůz překážku překoná, by člověk nečekal. Nestane se přitom ani na těch vyšších zpomalovacích prazích, že by vůz škrtal karbonovým podnárazníkem, jež je nízko nad zemí. Pozor je však potřeba dávat při parkování.

Jak jsme již říkali, nyní se dělá nejsilnější turbodieselová čtyřka (i trojka) jenom s pohonem všech kol xDrive. Puristy to nepotěší, ale nemůžeme se automobilce divit, zejména na horším povrchu či na mokru již bylo obtížnější přenést točivý moment motoru přes jednu nápravu na silnici. Ano, pohon všech kol i přes upřednostňování zadní nápravy tlumí zábavu za volantem, to všechno ale jen trochu. S vypnutou stabilizací si lze stále užívat rozevlátější jízdu.

Milé je, že zejména v počátcích smyku se automobil stále chová jako zadokolka, tedy přišlápnete v zatáčce plyn a velmi jemně začne ujíždět záď. Pokud chcete, můžete si snadno užívat tohoto přechodu do smyku, aniž byste potřebovali dávat volantem kontra – dá se jemně balancovat na hranici přetáčivosti.

obrázek [600 x 350]  

Sešlápněte ale pedál plynu ještě ostřeji a vůz se začne sunout zádí výrazněji, přičemž v tu chvíli již čtyřka potřebuje pevnou ruku. Začíná být totiž trochu nečitelná, protože systém pohonu všech kol najednou přesune točivý moment na přední nápravu a ta začne auto ze smyku vytahovat. Je tomu potřeba přizpůsobit pohyby volantem a trochu nelogicky znovu lehce zatočit po směru zatáčky, jinak hrozí „kopnutí“ na druhou stranu a přechod do opačného smyku. Přesto je tato čtyřkolka k jízdě bokem překvapivě svolná, a to i na suchém povrchu.

Zábavu však kazí průměrně řízení, které je navíc bez citu. Bude vám tedy chvíli trvat, než se s autem sžijete a začnete mu důvěřovat. Alespoň že se alcantarové kormidlo velmi příjemně drží, i když preferujeme spíše méně tlusté věnce volantu. Pokud budete chtít jezdit čistě, objevíte v zatáčkách stroj s dobrou přilnavostí na přední nápravě a vyváženým podvozkem. Navíc abyste podle našeho názoru před pár lety dosáhli s autem na okresce takové rychlosti jako s tímto turbodieselem, potřebovali byste minimálně aspoň trochu poladěné Evo.

Jestli se tedy ptáte, zda je tento vůz se zrychlením z nuly na stovku za 4,7 sekundy sportovní, odpovídáme i tak ne. Není to překvapivě kvůli naftovému motoru, pohotovostní hmotnosti 1700 kg či pohonu všech kol, spíše s vámi úplně nekomunikuje tak, jak by sportovní auto mělo, nedokáže vás vtáhnout do děje – od toho je zde M4. Mnohem více se jedná o vůz kategorie GT, tedy rychlý cestovní automobil schopný příjemného a svižného přesunu na všech typech silnic. Jediná věc, která by na delších tratích mohla vadit, je hluk větru od bezrámových oken.

Závěr

Čistě z hlediska techniky je BMW 435d xDrive vozem, kterému se jenom těžko dá něco vytknout. Má úžasně silný, charakterní, skvěle reagující a zároveň úsporný motor, stejně jako téměř zcela neomylnou automatickou převodovku, která se v manuálním režimu oddaně a okamžitě řídí pokyny řidiče. Pohon všech kol se stará o spolehlivý přenos 630 N.m na silnici, přitom ale dovolí i slušné množství nekorektního chování a nijak zásadně nezvyšuje nedotáčivost vozu ve srovnání s pohonem jen zadní nápravy.

Čtyřka navíc vypadá úžasně, byť některé doplňky tohoto konkrétního vozu mohou působit trochu teatrálně, zároveň je poměrně praktická a plnohodnotně čtyřmístná. Pokud máme hovořit o nedostatcích, napadají nás jenom dvě věci. V první řadě cena, která je včetně M Performance doplňků tak vysoká, že již můžete mít slušně vybavenou M4. Trochu rovněž zklamaly necitlivé ovládací prvky, zejména řízení, které sice slušně plní poslání nasměrovat auto tam, kam chcete, ale to je všechno, o přilnavosti přední nápravy se již nerozpovídá a na důvěře nedodá. I přesto je BMW 435d xDrive vozem, který rozhodně stojí za to minimálně vyzkoušet, v mnohém se totiž řadí na špičku.

Nejlevnější verze modelu997.600 Kč (420i/135 kW)
Základ s testovaným motorem1.450.800 Kč (435d xDrive/230 kW)
Testovaný vůz s výbavou2.201.061 Kč (435d xDrive M Performance/230 kW)

Plusy

  • Velmi silný, charakterní a úsporný šestiválec
  • Nastavení podvozku na osmnáctipalcových kolech
  • Kvalitně provedený interiér
  • Reálná rychlost
  • Obratnost v zatáčkách

Minusy

  • Pouze průměrné řízení
  • Vyšší základní cena
Foto: Petr Homolka
Rallye Dakar 2019
Spolupracujeme s TipCars.com

BMW 435d xDrive

Cena v základní výbavě: 1 450 800 Kč Cena v testované výbavě: 2 201 061 Kč

Základní výbava:Litá 17“ kola, velurové koberečky, dvouzónová klimatizace, světelný paket, elektrické nastavení sedadel, šest airbagů, záruka 5 let/100.000 km, bixenonové světlomety, tempomat, mlhovky, čtyřmístné provedení, autorádio se šesti reproduktory a MP3, bluetooth, atd.

Výbava testovaného vozu:Kůže Dakota (42.875,-), sportovní automatická převodovka (60.325,-), alarm (12.325,-), komfortní přístupový systém (15.150,-), sportovní paket M (79.600,-), podvozek M (18.225,-), zadní kamera (10.775,-), zrcátka s automatickým tlumením odrazivosti (15.150,-), průchozí nakládací systém (5.125,-), elektricky nastavitelná bederní opěrka pro řidiče a spolujezdce (7.950,-), odkládací paket 12V zásuvky (4.100,-), vyhřívání předních sedadel (9.500,-), kontrola parkovací vzdálenosti (PDC) i vzadu (20.275,-), dešťový senzor a automatická aktivace snížené viditelnosti (3.350,-), adaptivní diodové světlomety (48.775,-), M sportovní brzdy (18.694,-), asistent dálkových světel (3.850,-), aktivní ochrana (8.975,-), driving assistant (13.350,-), hi-fi systém (10.025,-), internet (2.575,-), příprava pro mobilní telefon bluetooth, USB, hlasové ovládání, konektivita (2.575,-), BMW ConnectedDrive Advanced Plus (22.325,-), navigační systém Professional (63.925,-), doplňky M Performance, barva Individual.

Petr Stuchlík je členem hnutí ANO Petr Stuchlík je členem hnutí ANO

Petr Stuchlík je ode dneška členem ANO. Usneslo se na tom…

České Vafo koupilo nejstaršího finského výrobce krmiv pro domácí mazlíčky České Vafo koupilo nejstaršího finského výrobce krmiv pro domácí mazlíčky

Chrášťanský producent zvířecího krmení Vafo Praha…

Zálohy na PET lahve? Nápojáři nápad neodmítají, mají ale pochyby o financování Zálohy na PET lahve? Nápojáři nápad neodmítají, mají ale pochyby o financování

Karlovarské minerální vody spolu s Institutem cirkulární…

 
Technické údaje
Motor BMW 435d xDrive
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 6 / 4
Zdvihový objem (ccm): 2993
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 230 / 4400
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 630 / 1500 - 2500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 250
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 4.7
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 6.4 / 4.9 / 5.4
Emise CO2:143
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 455 / -
Objem nádrže (l):57
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1700 / 520
Rozměr pneu:255/45 R 18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4628
b) šířka (mm): 1811
c) výška (mm): 1409
d) rozvor (mm): 2810
e) rozchod vpředu (mm): 1538
f) rozchod vzadu (mm): 1556
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 960 / 1180
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 580 / 860
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1000
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):570
k) šířka vpředu (mm): 1480
l) šířka vzadu (mm): 1390
délka sedáku vpředu (mm): 570
délka sedáku vzadu (mm): 490
výška opěradla vpředu (mm): 730
výška opěradla vzadu (mm): 690
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
 

Přidat názorDiskuse: BMW 435d xDrive – Na míru zákazníkovi

Ondřej ChamillaOndřej Chamilla
moderoval 1.12.2014 tuto diskuziDoporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Kia ProCeed má české ceny. Shooting brake nabízí pouze benzinové čtyřválce Kia ProCeed má české ceny. Shooting brake nabízí pouze benzinové čtyřválce

Právě dnes odletěla skupina českých novinářů na…

Podívejte se, jak vypadá nejlevnější Škoda Scala. Chybí vám u ní něco? Podívejte se, jak vypadá nejlevnější Škoda Scala. Chybí vám u ní něco?

Nejnižší cena Škody Scala atakuje hranici 400 tisíc…

 BMW 4 po faceliftu: Jemné změny designu. A co víc? BMW 4 po faceliftu: Jemné změny designu. A co víc?

Čtyřkový bavorák ladil v rámci faceliftu jen detaily.…

BMW 4 Cabrio použije v příští generaci plátěnou střechu BMW 4 Cabrio použije v příští generaci plátěnou střechu

Éra kabrioletů s pevnou skládací střechou se zřejmě chýlí…

  
Rinspeed propojoval auta s internetem už v roce 2000. Prostřednictvím modelu Tatooo.com

Rinspeed propojoval auta s internetem už v roce 2000. Prostřednictvím modelu Tatooo.com

Včera

Rinspeed Tatooo.com byl koncept pick-upu ve stylu vozů amerických hot rod z 50. let.
Blesk.cz

Desetiletá výzva: 10 nejvtipnějších parodií fenoménu z Facebooku

Desetiletá výzva: 10 nejvtipnějších parodií fenoménu…

Desetiletá výzva hýbe světem. Na sociální síti Facebook sdílí miliony lidí své fotografie, na kterých…

„Obyčejný člověk nic nezmůže,“ zlobí se důchodkyně! Odškodné za zlomenou ruku od města žádá marně

„Obyčejný člověk nic nezmůže,“ zlobí se důchodkyně!…

Paní Anně Gavendové (67) se vloni v únoru stalo to, co možná potká v téhle zimě řadu dalších lidí. Upadla na…

 

iSport.cz

Němec skolil Chomutov šesti góly! Chtěl jsem být hnusný, vtipkoval

Němec skolil Chomutov šesti góly! Chtěl jsem být…

Na Chomutov prostě umí. Plzeňský útočník Vojtěch Němec ho nejdříve v úvodu sezony zazdil čtyřmi góly, tentokrát…

SESTŘIHY: Sparta ve šlágru nestačila na Kometu a padla 1:4, Liberec uspěl

SESTŘIHY: Sparta ve šlágru nestačila na Kometu a…

Zkusila riskantní krok a nevyšlo to. Pražská Sparta v předehrávce 38. kola hokejové Tipsport extraligy nestačila…

 

Reflex.cz

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která nikdy nežila. Je totiž čistě virtuální

Modelka Imma: Japonsko pobláznila kráska, která…

Počítačové technologie kráčí neuvěřitelně rychle vpřed a možnosti grafiky se stále vylepšují. Na první pohled je…

Shipwreck lodge: Hotel na Pobřeží koster ve tvaru lodních vraků

Shipwreck lodge: Hotel na Pobřeží koster ve tvaru…

Připomínají lodě, které tady ztroskotaly. Designové dřevěné chatky na pobřeží Atlantského oceánu v Namibii…