reklama


Citroën DS3 Racing - Pálivý citrónek

Citroën DS3 Racing - Pálivý citrónek

 
 

Ostrý Citroën DS3 sice slibuje, že bude hodně peprný, nakonec jsme se však tvářili spíš kysele.

DS3 Racing vypadá tak ostře, až jsem z toho byl sám překvapený. Oranžová střecha, černooranžová kola, polepy na bocích, opravdový karbon. A ten karbon je všude! Zvenku i zevnitř, urozeným materiálem se tady nešetřilo a výsledek je opravdu skvělý. Snad proto chce továrna asi ušetřit chodce od úplného ukroucení hlav – výroba je limitována dvěma tisícovkami ročně.

Na rozdíl od předchozích pokusů automobilky Citroën to ale není jen o designu. Ještě si pamatuji na test nešťastné C4 by Loeb, která si to od nás pěkně slízla. Přitom to nebylo špatné auto, jen jaksi neslo naprosto nemístný název. Mimochodem, jeho cena byla v podstatě totožná s DS3 1,6 THP o výkonu 155 koní, která se nám naopak v testu docela líbila. Kdo tehdy C4 koupil, asi hořce zaplakal.

Racing!

Kombinace oranžové s černou (a karbonem, který je i na volantu) pokračuje i v interiéru, ze kterého se najednou stává jeden z nejstylovějších kokpitů v jakém jsem za poslední roky seděl. Skořepiny doslova vybízejí k usednutí, palubka vypadá na pohled báječně a skoro tříramenný, tlustý volant jakoby magicky přitahoval mé dlaně.

obrázek [300 x 257] Má to ale i stinnou stránku. Při hledání pozice za volantem pořád dokola přenastavuji sloupek řízení, šoupu sedadlem dopředu a dozadu...vše marné. DS3 Racing jede ve stylu „dlouhé ruce, krátké nohy“, takže pokud chce řidič průměrného vzrůstu držet volant tak, jak se má, nohy už jsou pokrčené více, než by bylo příjemné. Výška zadku nad podlahou přitom není rozhodně špatná, asi by to šlo i níž, ale zásadní problém jsem s tím neměl.

Trochu svérázná pozice za volantem by nevadila, pokud by to byl jediný kompromis, který na vás uvnitř čeká. Tak to ale není. Fešné skořepiny, slibující sportovní boční vedení, jsou totiž stejného ražení jako klasická sedadla z DS3 – výrazné bočnice jsou spíše pro parádu, nemají v sobě totiž žádnou pevnou výztuhu. A tak sedadla podrží tělo přesně tak jako v normální DS3: jen o málo lépe než průměrně.

Při bližším průzkumu vyplouvá na povrch trochu problematické zpracování některých částí interiéru, občas se dokonce zavrzalo. Vzhledem k ceně to je docela nepříjemná piha na kráse. Zmatený počítač, neustále po celý týden hlásící nízkou hladinu oleje (i když jí v Citroënu předtím dolili), taky dojem zrovna nezlepšil.

Zatáčky? Konečně!

Už běžná DS3 byla v zatáčkách příjemným společníkem, což teprve Racing s podvozkem upraveným pro náročné řidiče. Rozchod kol byl rozšířen o 30 mm, jinak nastavené jsou tlumiče, pružiny jsou tužší a celé auto sedí o 15 milimetrů blíže asfaltu. Inženýři zapracovali i na nastavení posilovače, zde si ale mohli dát trochu více záležet. Řízení je totiž zbytečně přeposilované; sedím v nejsportovnějším Citroënu posledních let a v řízení chybí potřebný cit. Při rychlejší jízdě se situace trochu zlepšuje, řízení ale zůstává poněkud odtažité a bez jiskry.

obrázek [600 x 347]  

Výhodou je, že se s vámi propadlé kanály a vyjeté koleje o volant moc nepřetahují, pro lepší přenos síly ke kolům by však auto potřebovalo mechanický samosvor. Takhle na mokru přes odlehčené vnitřní kolo síla motoru hodně ráda utíká. V praxi to je tedy tak, že podvozek na dobrém asfaltu pěkně drží, limity auta jsou sice daleko, vy se je ale snažíte spíše odhadovat. Pokud vám bude auto říkat pane a najezdíte s ním pár tisíc kilometrů, nejspíš se mu pod kůži dostanete a dokážete mu porozumět. Nám se to ale během testu nepovedlo.

Zatáčkou auto prolétne rychle, řidič ale neví, zda do limitu zbývá 5 nebo 15 procent. Například v Cliu RS tohle zaručeně po čase poznáte. Problémem může být i trefení optimální trajektorie v rychlém sledu zatáček – podvozek je o krok až dva před řízením, což se na limitu ukazuje jako potíž. Mít alespoň o chloupek lepší nastavení, mohl si DS3 Racing vyšlápnout i na výborné Miníky. Naladění auta je totiž opravdu zábavné, zvládá vše od čisté stopy s jen malým náznakem nedotáčivosti až po přetáčivé smýkání zadku po ubrání plynu. Mimochodem, stabilizaci jde naštěstí úplně vypnout.

Na horším povrchu má podvozek tendenci rozdávat rány a občas si na nerovnostech i trochu poskočí. Zkrutná příčka jde naladit i lépe. České okresky by mohly být pro DS3 Racing docela příjemným prostředím. Škoda, že pedály jsou rozloženy tak, že se pata-špička stává obtížnou, ne-li nemožnou, kratochvílí. Přitom by se díky dobré reakci motoru v pásmu nad třemi tisíci dalo s Citroënem docela vyřádit.

obrázek [300 x 226] Řazení je opravdu kvalitní, lehce delší dráhy šestikvaltu jsou bohatě kompenzovány přesným chodem bez umělého odporu v mezipoloze. Zvláštní. Slušný manuál u Citroënu? Časy se prostě mění. Brzdy mají kousavější nástup, na který je potřeba si zvykat a tím pádem dostává trochu na frak i jejich dávkovatelnost, účinek je však naprosto nekompromisní. Díky nízké hmotnosti máte pocit, že přední čtyřpístky zakusující se do kotoučů o průměru 323 mm vlastně ani nemají tolik práce; utavit je na běžné silnici je v podstatě nemožné.

Motor: ano, ale...

Pod kapotou je přeplňovaná šestnáctistovka THP o výkonu 207 koní. Točivý moment 275 Nm dostupný od dvou do čtyř a půl tisíc je zárukou plynulého zátahu, což ale není u sportovního hot-hatche to hlavní. Hlavní je totiž špička nebo alespoň gradace dynamiky se vzrůstajícími otáčkami. V autě jako je tohle prostě musí být zábava vytáčet motor až k červenému poli a poslouchat ten rambajz, který přitom vyvádí. Že hot-hatch musí být zároveň i rychlý? No samozřejmě, ale má to být zejména díky podvozku.

Smiřme se s tím, že dnes to na stovku pod sedm zvládnou i třeba naftové kombíky. Hot-hatch by s nimi měl na rovince alespoň zhruba držet krok, ale pak v zatáčce ukázat, kdo že tady má opravdové sportovní auto. Pro DS3 Racing tohle platí bezezbytku; podvozek je opravdu jistý a motor má dostatek síly. Je tu ale jiná potíž. Ono vás jeho vytáčení vlastně ani moc bavit nebude.

U Citroënu se totiž evidentně honili za číslíčky a zapomněli na to hlavní; na charakter. Motor nad dvěma tisíci začíná pozvolna zabírat, kolem tří a čtyř tisíc projedete na vlně točivého momentu a když v pěti tisících pořád jaksi nepřichází žádná gradace, co by stála za řeč, není důvod proč nepřeřadit. Otáčky spadnou kousek nad tři tisíce a můžete se znova marně pokoušet o nalezení radosti ze spolupráce s výkonným čtyřválcem. Tentokráte vydržím až do červeného pole, začínajícího kousek za šesti tisíci, žádnou radost z toho ale stejně nemám.

obrázek [600 x 368]  

Auto poslušně pádí vpřed, ručička červeně zvýrazněného rychloměru ukazuje k digitálnímu palivoměru, řidič se ale stále cítí být o něco ošizen. Špička se prostě nedostaví a místo gradace tu máme elektromotorově plynulý zátah.

S lehce rozpačitým dojmem z motoru bezpochyby souvisí i jeho zvuk. DS3 Racing zní totiž daleko lépe zvenku nežli zevnitř. Motor samotný má naprosto nijaký zvuk a dunění výfuku není při kalupu po okreskách uvnitř slyšet. Zase jedno z aut, které si lépe vychutnáte, až když z něj vystoupíte a půjčíte jej kolegovi. Škoda.

Zvuk je zklamáním, oproti Cooperu S a jeho zlověstným odplivnutím do výfuku je DS3 Racing zbytečně umírněný a politicky korektní. Žádné práskání, žádné libozvučné symfonie – od černooranžové bestie jsme čekali rozhodně něco víc. Proč někdo DS3 Racingu na poslední chvíli obrousil hrany? To je jako dát švadleně tlustou, tupou jehlu, aby se náhodou nepíchla do prstu.

Spotřeba se při klidné jízdě pohybuje kolem osmi litrů Naturalu, jakmile ale vjedete do města nebo občas předjedete pomalejší auto, počítejte s alespoň deseti litry. Při hrátkách na okresce se spotřeba posune na nějakých šestnáct litrů, což není zase tak moc. Na to jak to auto vypadá.

Vyúčtování

Kolik za něj? Citroën si za DS3 Racing v době psaní testu nechal zaplatit 779.900,- Kč, což je podle mě hrozně moc. I exkluzivní a extrémně návykové Mini JCW je o více než 30 tisíc levnější, Clio RS stojí 555 tisíc a za výbornou DS3 se 155koňovou šestnáctistovkou zaplatíte sympatických 487 tisíc. Ten skok je propastný a podle našeho názoru to za ty peníze prostě nestojí. Ani jako oranžová limitovaná edice ověšená pravým karbonem a cool nápisy.

První cena vozu374.900,- Kč (Design, 70 kW)
První cena vozu s testovanou motorizací779.900,- Kč (DS3 Racing, 152 kW)
Základní cena testovaného vozu779.900,- Kč (DS3 Racing, 152 kW)
Cena testovaného vozu vč. příplatků806.400,- Kč (DS3 Racing, 152 kW)

Plusy

  • Dobré jízdní vlastnosti
  • Přesné řazení
  • Účinné brzdy
  • Výkonný motor
  • Image

Minusy

  • Pérování hůře absorbující rázy
  • Méně komunikativní řízení
  • Posaz za volantem
  • Dílenské zpracování
Rallye Dakar 2017
Spolupracujeme s TipCars.com

Citroën DS3 Racing

Cena v základní výbavě: 779 900 Kč Cena v testované výbavě: 806 400 Kč

Základní výbava:Čelní a boční airbagy řidiče a spolujezdce s možností odpojení airbagu spolujezdce, hlavové airbagy pro první a druhou řadu sedadel, bezpečnostní pásy vpředu s pyrotechnickým předpínačem a omezovačem tahu, 3 x bezpečnostní tříbodové pásy vzadu, 5 x výškově nastavitelné opěrky hlavy, 2 x bezpečnostní úchyty ISOFIX pro upevnění dětské sedačky na krajních sedadlech druhé řady, automatické zamykání dveří a zavazadlového prostoru za jízdy (automatická deaktivace v případě dopravní nehody), ABS + EBD + EBA + samočinná aktivace výstražných světlometů při prudkém brzdění, ESP + ASR, variabilní posilovač řízení, ukazatel řazení rychlostních stupňů, palubní počítač, otáčkoměr a ukazatel vnější teploty, tempomat + omezovač rychlosti, zadní parkovací asistent, stěrač zadního okna, přední mlhové světlomety, přídavná LED diodová světla v předním nárazníku - Day Running Light (DRL), automatické stěrače s dešťovým senzorem, samočinné rozsvícení světel za snížené viditelnosti, vnitřní zpětné zrcátko s automatickou clonou, nastavitelné zpoždění zhasínání světlometů (funkce „Guide Me Home“), automatická klimatizace s klimatizovanou přihrádkou spolujezdce, filtr s aktivním uhlím, pylový filtr, aromatický osvěžovač vzduchu, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektricky ovládaná okna předních dveří se sekvenčním ovládáním a ochranou proti, přiskřípnutí pro místo řidiče, elektricky ovládaná vnější zpětná zrcátka, elektricky vyhřívaná a sklopná vnější zpětná zrcátka, výškově a podélně nastavitelný volant, kožený volant, zatmavená skla zadních oken, rádio RD4 s přehrávačem CD / MP3 (mono-tuner, AM/FM, RDS, přehrávač CD / MP3, 6 x repro, audio zásuvka typu jack, dálkové ovládání pod volantem), Connecting Box: Bluetooth (hands free, ovládání pod volantem, integrovaný mikrofon) + USB Box (vstup pro USB není k dispozici s Navigací MyWay), HiFi Systém (přídavný reproduktor s monogramem "HiFi System" s rozsahem 300 Hz - 10 kHz, zesilovač umístěný v kufru), CITROËN eTouch (mikrofon, reproduktor, karta SIM), sklopná lavice ve druhé řadě dělená v poměru 2/3 - 1/3, výškově nastavitelná sedadla řidiče a spolujezdce, sportovní přední sedadla, sada pro bezdemontážní opravu defektu pneumatiky, přední a zadní nárazníky v barvě karoserie, dotyková lišta předního nárazníku v lesklé černé barvě, chromované kliky dveří a stojky vnějších zpětných zrcátek, chromovaná dvojitá koncovka výfuku, sportovní zadní spojler s třetím brzdovým světlem s LED diodami, 4 specifické hliníkové disky kol 18" v oranžové / šedé barvě (podle barvy karoserie), pneumatiky 215/40 R18, specifické nastavení podvozku: rozšířený rozchod kol o 30 mm, upravená charakteristika posilovače řízení, specifické kotouče předních brzd a brzdové třmeny v červené barvě, specifické nastavení ESP, střecha vozu v oranžové / šedé barvě (podle barvy karoserie), vkládané textilní koberečky DS3 Racing, rámeček přední masky a motiv dvojitého šípu CITROËN v oranžové / šedé barvě (podle barvy karoserie), kryty vnějších zpětných zrcátek v oranžové / šedé barvě (podle barvy karoserie), označení "Racing" na dveřích vozu a monogram "DS3 R“, kit Decor "Carbon" - vybrané prvky exteriéru a interiéru v karbonovém provedení: spodní lem karoserie vozu, boční ochranné lišty, dekor volantu, palubní deska v oranžové / šedé barvě (podle barvy karoserie), kombinované sportovní látkové čalounění Alcantara & látka Trami & látka Carla s výšivky, specifický grafický motiv na střeše vozu

Výbava testovaného vozu:Navigace MyWay: Satelitní navigační systém GPS s barevným displejem 7" s kartografi ckým zobrazením, SD card s mapou Evropy, rádio s přehrávačem CD / MP3 / WMA tri-tuner, Bluetooth (hands free, ovládání pod volantem, integrovaný mikrofon) (+26.500,- Kč)

Travel Service dál roste, loni přidal desetinu cestujících Travel Service dál roste, loni přidal desetinu cestujících

Letecká společnost Travel Service má za sebou úspěšný…

Česko dá miliardu korun za přípravu na klimatické změny Česko dá miliardu korun za přípravu na klimatické změny

Více než miliardu korun budou stát opatření, která mají…

Mobilní síť LTE má už k dispozici 98 procent Čechů Mobilní síť LTE má už k dispozici 98 procent Čechů

Pokrytí Česka rychlými mobilními sítěmi LTE se loni…

Čína vzkazuje Trumpovi, že si v otázce Tchaj-wanu zahrává s ohněm Čína vzkazuje Trumpovi, že si v otázce Tchaj-wanu zahrává s ohněm

Čínská státní média dnes varovala budoucího amerického…

 
Technické údaje
Motor Citroën DS3 Racing
Typ motoru: přeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1598
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 152 / 6000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 275 / 2000 - 4500
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 235
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 6.5
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 8.7 / 4.9 / 6.5
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 285 / -
Objem nádrže (l):50
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1240 / 357
Rozměr pneu:215/40 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 3948
b) šířka (mm): 1715
c) výška (mm): 1458
d) rozvor (mm): 2464
e) rozchod vpředu (mm): 1465
f) rozchod vzadu (mm): 1468
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 780 / 1020
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 570 / 820
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 960
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):890
k) šířka vpředu (mm): 1440
l) šířka vzadu (mm): 1400
délka sedáku vpředu (mm): 500
délka sedáku vzadu (mm): 480
výška opěradla vpředu (mm): 640
výška opěradla vzadu (mm): 570
místo vzadu pod předním sedadlem: Ano
Hodnocení Citroën DS3 Racing
Interiér, řízení
Kvalita dílenského zpracování interiéru: 7
Kvalita sedadel (délka sedáku, boční vedení):
Palubní deska - design funkčnost: 8
Prostor na zadních sedadlech - nohy: 6
Prostor na zadních sedadlech - hlava: 6
Odkládací plochy: 7
Dojem z řízení: 8
Výhled vpřed: 9
Výhled vzad: 7
Motor, převodovka
Kultivovanost chodu: 9
Tah v nižších otáčkách: 9
Výkon ve vyšších otáčkách: 8
Hlučnost v nižších otáčkách: 8
Hlučnost v vyšších otáčkách: 8
Spotřeba: 8
Odstupňování převodovky: 10
Snadnost řazení: 8
Podvozek, brzdy
Jízdní vlastnosti v běžném provozu: 7
Jízdní vlastnosti v extrému: 9
Přenos hluku do interiéru (díry ve vozovce…): 5
Přenos hnací síly na vozovku: 8
Účinnost brzd: 9
Velikost zavazadlového prostoru: 8
Prostor pro vkládání do zav. prostoru: 9
Variabilita zavazadlového prostoru: 8
Poměr cena/užitná hodnota
Poměr cena/užitná hodnota: 7
Celkové hodnocení
Celkové hodnocení - průměr: 7,85
 reklama


reklama


Doporučujeme
Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce? Nová technika podrobně! Nové motory Mercedesu: Proč se vrací řadové šestiválce?

Od roku 2005 sázel Mercedes-Benz u šestiválců výhradně na…

Kontrolky v autě: Znáte jejich význam? Kontrolky v autě: Znáte jejich význam?

Co který symbol na palubní desce znamená, jsme psali již…

 

AutoRevue
Test ojetiny: VW Tiguan je SUV s praktičností MPV. Slabá místa lze ohlídat. Test ojetiny: VW Tiguan je SUV s praktičností MPV. Slabá místa lze ohlídat.

Ceny ojetých Volkswagenů Tiguan klesají ke dvěma stům…

Zapomenuté koncepty: Toto bylo první elektrické BMW. Je mu už 44 let Zapomenuté koncepty: Toto bylo první elektrické BMW. Je mu už 44 let

Na olympiádě v Mnichově překvapil v roce 1973 kromě…

 
Citroën ve Francii vyrobil již 300.000 vozů DS3 Citroën ve Francii vyrobil již 300.000 vozů DS3

Z výrobní linky ve francouzském Poissy sjelo od roku 2010…

Citroën DS3 a DS3 Cabrio: Omlazení po více než 4 letech Citroën DS3 a DS3 Cabrio: Omlazení po více než 4 letech

V době, kdy se už většinou schyluje k modelové obměně,…

  
Malý crossover Opel Crossland X na první upoutávce. Vypadá jako Mokka X!

Malý crossover Opel Crossland X na první upoutávce. Vypadá jako Mokka X!

Dnes 15:52

Automobilka Opel letos představí sedm nových modelů. Jedním z nich bude i malý crossover Crossland X.
Blesk.cz

Známý slovenský zpěvák boural! Nikdo nepomohl, řidiči se jen dívali

Známý slovenský zpěvák boural! Nikdo nepomohl,…

Slovenský zpěvák Peter Bažík (31) si prožil muka. Se svojí rodinou se naboural v autě, když jel na hory. Nikomu…

Taboo: Seriál syrový jako flák masa a Tom Hardy v rouše Adamově

Taboo: Seriál syrový jako flák masa a Tom Hardy v…

Zatímco nejen v tuzemsku boduje HBO s Pustinou, kde se dá, na obrazovkách této televize se skví další zajímavý…

 

iSport.cz

Mercedes zná dvojku, Rosberga nahradí Bottas. K formuli se vrací Massa

Mercedes zná dvojku, Rosberga nahradí Bottas. K…

Mistra světa F1 Nica Rosberga nahradí v Mercedesu finský pilot Valtteri Bottas. Kvůli jeho odchodu z Williamsu…

Pešta po prohře v UFC: Je po všem, pos*al jsem to a nechal se uškrtit

Pešta po prohře v UFC: Je po všem, pos*al jsem to a…

Smolný den českého bojovníka Viktora Pešty. V rámci galavečera UFC Fight Night nestačil na Alexeje Olejnika,…

 

Reflex.cz

Krádež Muromce Ilji aneb Válka s Ruskem o ukrajinského hrdinu

Krádež Muromce Ilji aneb Válka s Ruskem o…

Úředníci v Kyjevě berou Ukrajincům hrdinu Ilju Muromce, píší ruská média. Ve světle tohoto zločinu je jasné, že…

JFK: Prezident USA, jehož životní příběh začal v harvardském bazénu

JFK: Prezident USA, jehož životní příběh začal v…

Někdy se zdá, jako by John Fitzgerald Kennedy, známý jako Jack Kennedy či JFK, žil pro svůj jediný den. Pátek…

 
 
reklama