Hyundai i30 1,6 GDI vs. VW Golf 1,4 TSI – Guru ve vlnobití

Hyundai i30 1,6 GDI vs. VW Golf 1,4 TSI – Guru ve vlnobití

 
 

Korejec, nebo Němec? Moderní atmosféra, nebo downsizing? Fluidní vlny, nebo nadčasová krabice?

Hyundai i30 jsme postavili do prvního srovnávacího testu. Jako základ srovnání jsme zvolili nejsilnější benzinový motor 1,6 GDI (99 kW) a jemu za soupeře ve spolupráci se Světem motorů vybrali Volkswagen Golf s přeplňovaným motorem 1,4 TSI (90 kW).

Pro Hyundai je to nejsilnější možný protivník. Když si ale Korejci věří na čelní pozice, musí obstát v konfrontaci s těmi nejlepšími. Prodejní cíl 120 tisíc aut za rok 2012 sice představuje jen čtvrtinu odbytu Golfu, evropského bestselleru, kvality i30 ale mají patřit na špičku nižší střední třídy.

TIP: oba modely jsme v těchto verzích testovali i samostatně. Podívejte se na:
- TEST Hyundai i30 1,6 GDI (99 kW)
- TEST Volkswagen Golf 1,4 TSI (90 kW)
- TEST Volkswagen Golf 1,4 TSI (118 kW)

obrázek [600 x 281]  

Vnější design staví první hradby mezi oběma modely. Rozevlátá karoserie se snaží udávat módní trendy a má čím zaujmout. i30 má nakrčený postoj, krátké převisy a dynamičtější profil. Naproti tomu Golf je strohý a věcný. Když se zrovna nejedná o provedení GTI ani paket R-Line, dá se říct, že je nenápadný, až nudný. Prý taková karoserie přirozeně odolává zubu času a navíc dokáže uklidnit ty, kdo nehoví výrazným tvarům Hyundaie.

Karoserie jsou tak rozdílné, že mimo umístění registračních značek nenajdeme snad žádný podobný detail.

obrázek [600 x 295]  

V interiérech se rozdílné pojetí ještě více umocňuje. Golf nevypadá uvnitř špatně, důsledná symetrie a rovné, jen místy mírně zaoblené linie, jsou ale tak neokázalé, že vůbec ničím nezaujmou. Tato vlastnost, říkejme ji nadčasovost, znamená, že Golf nevyvolává žádné vášně. Nepodbízel se před čtyřmi lety a nepodbízí se ani dnes. Ale i za další čtyři roky, až bude po světě dávno jezdit nová generace, nebude interiér Golfu VI vypadat nepatřičně.

To Hyundai na to jde přesně opačným způsobem. Inovace střídá inovaci, a tak je uvnitř i30 ještě progresivnější než loni uvedená větší i40. Efektní obliny a zvolená kombinace materiálů navozují dojem progresivní kabiny. Přitom zvolené tvary chytře podporují vnitřní prostornost a umožňují solidní ergonomii.

obrázek [300 x 333] Ovšem právě v této disciplíně Golf exceluje. i30 se snaží, místy ale na VW ztrácí. Třeba tlačítka na pravé straně multimediálního systému jsou na hranici dosahu řidiče. Nejšťastnější není ani regulace teploty tlačítky místo obvyklejších otočných ovladačů, zde jde ale spíš o zvyk. Hyundai navíc neumí integrovat pokyny navigace do displeje palubního počítače, starší generaci mimoto nejspíš bude vadit, že navigační systém nemá nainstalovanou češtinu. Na druhou stranu má i30 snáze dostupný USB konektor a ovládání tempomatu na volantu je příjemnější než wolfsburské spojení s páčkou směrových světel.

Ale už jen fakt, že i30 snese přísné srovnání s Golfem, zástupcem evropské špičky, je pro Hyundai úspěchem. Obě auta mají vyvážený chod všech ovladačů a kvalitně sestavený interiér, který nevrže. Šéf koncernu VW Martin Winterkorn dokonce loni tvrdil, že i30 má lepší provedení podélného seřizování volantu. Podle nás funguje mechanismus srovnatelně dobře. Nicméně Winterkornův výrok dokládá, jaké obavy způsobuje počínání Hyundaie přímo ve Wolfsburgu.

Po stránce prostorové je mírným vítězem i30. Větší karoserii dokázal přetavit ve vzdušnější interiér. Golf funkcionalisticky využívá každou skulinku, a tak si není na co stěžovat, posezení v Hyundai je ale příjemnější.

obrázek [300 x 374] Klenutější střecha poskytuje vpředu posádce i30 více místa nad hlavou, vzadu ale Golf oplácí stejnou mincí. Hyundai se v oblasti bočních oken elegantně zužuje a snižuje, ale právě proto nabídne Volkswagen více životního prostoru. Pravidelnější tvary karoserie si za to ale žádají daň v podobě užšího interiéru.

Chtělo by se říct, že delší karoserie napomohla Hyundai k většímu zavazadlovému prostoru. Délka u dna je ale podobná, i30 získává svých 28 litrů navíc hlavně díky prostoru po stranách vedle podběhů. To Golf nedokáže smazat ani větší výškou pod platem.

Minusem i30 je o 5 cm vyšší nakládací hrana. Naopak výhodou je rovná plocha po sklopení sedadel, byť za cenu nutnosti nejprve překlopit sedák zadního sedadla.

Rozměry zavazadlového prostoruHyundai i30VW Golf
Délka u dna [mm]740790
Délka - sklopená sedadla [mm]14801390
Šířka mezi podběhy (min) [mm]10301050
Výška pod roletou [mm]460560
Nakládací hrana [mm]720670
Výška pod otevřenými dveřmi [mm]18701880
Udávaný objem [l]378 / 1314350 / 1305

Motory

Golf patří společně s Fiatem Bravo k průkopníkům motorového downsizingu v nižší střední třídě. Proto se u něj už pátou sezónu setkáváme s přeplňovaným čtyřválcem 1,4 TSI o výkonu 90 kW. Ne všechny automobilky ale dnes spoléhají na zmenšování objemu a přidávání turbodmychadel – v daném výkonovém pásmu jsou dnes stále ještě častější vyladěné atmosférické šestnáctistovky. Jako třeba 1,6 GDI u Hyundaie, která má výkon 99 kW.

A právě tento agregát skvěle ukazuje, že turbo stále není nezbytností pro dosažení výborné dynamiky. Lehkoběžný motor se snadno vytáčí, díky variabilnímu časování ventilů má sílu už v nízkých otáčkách, přímý vstřik se zase stará o masivnější přísun točivého momentu ve středních otáčkách a umí dodat dostatek paliva pro dosažení maxima výkonu. Jednoduše řečeno, není to žádná dožívající atmosféra z minulého století, ale moderní motor, který může pořádně prohnat nějaké to turbo.

obrázek [300 x 362] Potenciál 1,4 TSI je částečně svázán delšími převody, a proto německý turbomotor možná překvapivě Hyundai neujíždí. V běžném provozu se chová skoro atmosféricky, jednoduše jako větší čtyřválec bez přeplňování. Až se nabízí otázka, jestli je tam opravdu těch 200 Nm od 1500 min-1. Ano, je – jen je potřeba si trochu počkat. Turbo plynule naběhne na plný tlak a pak hezky táhne. Tím odpadá nutnost hnát motor do vysokých otáček.

Ale ani Hyundai není potřeba divoce vytáčet, i pro předjíždění nebo dálniční akceleraci stačí spektrum 2-4 tisíce otáček, jen o málo víc než u Volkswagenu. GDI sice není tak silný jako TSI, přesto má ale sil dost a k tomu přidává jemnější chování.

Odhlučnění je v obou případech velmi nadstandardní. VW je trochu hlučnější v nižších otáčkách, Hyundai se zase ozve, když se ručička otáčkoměru drží nahoře. Ani v jednom případě ale nejde o zvuk, který by při jízdě obtěžoval.

Kdybychom chtěli na motorový duel hledět výhradně pohledem čísel, Volkswagen vyhraje díky lepšímu pružnému zrychlení. Plná zátěž bez podřazování svědčí turbomotoru víc, takže nedává atmosféře šanci. Celkově jde ale o remízu. Projev čtyřválců je značně rozdílný, v reálném provozu ale dosahují podobného výsledku.

Downsizovaný motor by měl mít výhodu nejen v pružném zrychlení, ale i ve spotřebě. Náš test tento předpoklad ovšem potvrdil jen zčásti. Nároky Golfu na palivo jsou jen o kousek menší než v případě i30. Otázkou navíc je, do jaké míry se zde projevuje menší zdvihový objem a jaký je reálný vliv už jen samotného faktu, že šestistupňová převodovka v Golfu má delší převody než ta v i30.

Odečtená spotřeba palivaHyundai i30 1,6 GDIVW Golf 1,4 TSI
Rychlost 100 km/h [l/100 km] / [min-1]5,5 / 27005,3 / 2150
Rychlost 130 km/h [l/100 km] / [min-1]7,7 / 35007,3 / 2800

Podvozek

S jízdou neodmyslitelně souvisí i kvalita podvozku. Zde i30 předvádí velký pokrok, nechce se ale věřit, že by se Hyundai vyšvihl rovnou na čelo. Kdo jiný to prověří lépe než právě Golf?

Nový korejský hatchback i nadále sází na tvrdší naladění, v intencích stále tuhnoucích podvozků nižší střední třídy už ale patří spíš k té komfortnější polovině současné produkce. Sice nenabízí francouzskou plavbu přes terénní vlny, přesto se chová poněkud vláčně.

Ostřejším manévrům i30 nefandí, raději si nechá líbit plynulou jízdu, kterou na kvalitní silnici odmění nenuceným projevem. Rozbitá vozovka už dá tlumičům nějakou práci, nepříjemných zvuků od podvozku, neřku-li odskakování kol, se ale není potřeba obávat.

Nadto se Hyundai vyznačuje plynule nastupující a dobře čitelnou nedotáčivostí. K tomu přidává nečekanou mrštnost, když pořádně zatlačíte a ždímáte podvozek k limitům. Ovladatelnosti svědčí krátký přední převis, nejslabším bodem je měkké uložení zadní nápravy, které otupuje reakce.

Golf je ještě tvrdší, ovšem ne za cenu horšího komfortu. Naopak, koncern VW je pověstný optimalizací tlumičů pro každý jednotlivý rozměr pneumatik a tento přístup se vyplácí. Na nekvalitním povrchu Golf jezdí, jako by byl jeho podvozek vyvíjen přesně pro české tankodromy.

obrázek [600 x 534]  

Na druhou stranu je u Volkswagenu potřeba počítat s většími bočními náklony. Golf také hůř snáší velké boční přetížení, což jsme zpozorovali už ve srovnávacím testu dieselového Golfu a Focusu. Nabídne ovšem preciznější zpětnou vazbu od zadní nápravy. Však Volskwagen multilink v nižší střední třídě nabízí dobře 15 let – od příchodu Golfu 4Motion ve 4. generaci.

Golf získává další nečekané body k dobru díky řízení. Nemá sice nastavitelný posilovač Flex Steer jako Hyundai, jediná dostupná charakteristika je ale vypilovanější a nabízí pocit, který má blíž ke starému dobrému hydraulickému ideálu.

Dílčí závěr

Máme vítěze? Zdá se, že ano. O příslovečná prsa severokorejské gymnastky je to Golf. Desetiletí kontinuálního vývoje se projeví, nelze je jen tak smazat cílevědomým tahem na branku, i když za korejský tým kopou špičkoví odborníci se zkušenostmi z německých automobilek.

Golf je o trochu lépe sladěný než i30 a prakticky v žádném aspektu nedává důvod k pochybám. Auto, které ničím pořádně nenadchne, ale především ničím nenaštve, se právem těší stabilní přízni zákazníků i motoristických novinářů. Největší slabinou je design, první náznaky z Wolfsburgu ale nasvědčují, že právě tato oblast by se měla v nové generaci zásadně změnit.

Těsné vítězství Golfu je ale i triumfem Hyundaie. Nová i30 za Golfem v ničem zásadním nezaostala. Moderní atmosférický motor je plnohodnotnou alternativou přeplňovaného TSI. K silným stránkám patří vnitřní prostor a design. Drobné nedostatky pak Hyundai vynahradí příznivější cenovou politikou.

Ceny

Ještě jsme se nepodívali na ceny. Zde padá německá kosa na korejský kámen. Zřejmý je už rozdíl při pohledu na základní ceny testovaných motorů – i30 1,6 GDI za 345 tisíc stojí o 81 tisíc méně než Golf 1,4 TSI. Dorovnání výbavy a doplnění několika běžných položek (navigace, vyhřívaná sedadla, parkovací senzory) by mohlo poměr sil změnit, ve skutečnosti je ale Golf v řeči ceníkových cen ještě o dalších 20 tisíc dražší.

ModelHyundai i30VW Golf
Motor1,6 GDI (99 kW)1,4 TSI (90 kW)
VýbavaTrikolorTrendline Comfort
Cena [Kč]345.990,-427.700,-
Airbagy čelní, boční, okenníS+ kolenní
AlarmSAll In
Centrální zamykání s DOSS
El. ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátkaSS
El. stahování předních okenSS
El. stahování zadních okenSS
ESPSS
Klimatizace automatická10.000,-All In
Kola z lehké slitiny5.000,-S
Kožený volantKomfort5.000,-
Metalický lak13.000,-13.600,-
Navigační systém25.000,-20.200,-
Parkovací kameraParking5.000,-
Parkovací senzory P/ZParking12.400,-
Přední mlhovkyS5.800,-
Rádio s CD/MP3/USBSbez usb
TempomatKomfortAll In
Vyhřívání předních sedadelParking15.100,-
paket All In-15.600,-
paket Komfort5.000,--
paket Parking15.000,--
Záruka5 let2 roky
Cena [Kč]418.990,-520.400,-

S přibývající výbavou je i30 víc a víc výhodná. Paket Style přidá k verzi Trikolor všechny běžně žádané prvky výbavy. Chybí jen xenonové světlomety, které společně s koženým čalouněním přidá o 40 tisíc dražší paket Premium. Golf na této úrovni konkuruje výbavou Highline, i tak mu ale několik položek chybí. Nezbývá než připlácet, rozdíl ceníkových cen pak roste na téměř 130 tisíc korun.

ModelHyundai i30VW Golf
Motor1,6 GDI (99 kW)1,4 TSI (90 kW)
VýbavaTrikolor StyleHighline Comfort
Cena [Kč]405.990,-490.800,-
Airbagy čelní, boční, okenníS+ kolenní
AlarmS8.700,-
BluetoothS6.700,-
Centrální zamykání s DOSS
Čalounění látka/kůžeSS
El. ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátkaSS
El. stahování předních okenSS
El. stahování zadních okenSS
ESPSS
Klimatizace automatickáSS
Kola z lehké slitinySS
Kožený volantSS
Metalický lak13.000,-13.600,-
Navigace25.000,-17.300,-
Parkovací kameraS5.000,-
Parkovací senzory P/ZS12.400,-
Přední mlhovkySS
Rádio s CD/MP3/USBS4.000,-
TempomatSS
Vyhřívání předních sedadelS15.100,-
Záruka5 let2 roky
Cena [Kč]443.990,-573.600,-

Daní za příznivější ceny je však absence některých pokročilých prvků výbavy. Například adaptivní tlumiče nebo automatický parkovací asistent nabízí v nižší střední třídě jen pár automobilek, Hyundai k nim nepatří.

Stejně tak se budete u Hyundaie marně shánět po méně žádných motorizacích. Celkem 10 kombinací motorů (tři benzinové, tři turbodiesely) a převodovek (manuál nebo automat, vždy s pohonem předních kol) nedokáže odpovědět na specifické verze u Golfu. Požadavek na pohon všech kol, dvoulitrový turbodiesel nebo 270koňový benzinový turbomotor musí prodejce Hyundaie zdvořile odmítnout…

obrázek [600 x 306]  
Hyundai i30 1,6 GDI
+Moderní design
Prostornější interiér
Objemnější zavazadlový prostor
Atmosférický přímovstřikový motor dokáže držet krok s přeplňovaným
Délka záruky
-Vláčný podvozek, utlumené reakce zadní nápravy
Méně přesné a komunikativní řízení
U navigace nelze trvale vypnout hlasové pokyny
JAKE.AUTO.CZ Hyundai i30 – všechny testy a další články

Volkswagen Golf 1,4 TSI
+ Snadnější ovládání navigace/rádia
Propojení displeje palubního počítače s navigací/rádiem
Více místa nad hlavou v zadní řadě sedadel
Lépe přístupný zavazadelník
Turbo znamená lepší pružné zrychlení při plné zátěži
Spektrum nabízených verzí
-Bez exteriérových paketů nudný design
Horší odolnost vůči bočnímu přetížení
Vyšší ceníkové ceny
Nižší úroveň standardní výbavy
JAKE.AUTO.CZ Volkswagen Golf – všechny testy a další články

FOTO: SVĚT MOTORŮ

Spolupracujeme s TipCars.com
Zabezpečení auta proti krádeži: jeden systém, na který se můžete spolehnout Zabezpečení auta proti krádeži: jeden systém, na který se můžete spolehnout

Možná už jste o zabezpečení svého auta přemýšleli. Možná…

Gruzínský cukrovar propustil stovky zaměstnanců kvůli plánované těžbě kryptoměn Gruzínský cukrovar propustil stovky zaměstnanců kvůli plánované těžbě kryptoměn

Cukrovar společnosti Agara Sugar Company ve stejnojmenném…

Merkelová a Peňa Nieto ocenili obchodní dohodu Evropské unie s Mexikem Merkelová a Peňa Nieto ocenili obchodní dohodu Evropské unie s Mexikem

Německá kancléřka Angela Merkelová a mexický prezident…

Švýcarská pošta investuje ve Francii a prodělává miliony Švýcarská pošta investuje ve Francii a prodělává miliony

Švýcarská pošta se čtrnáct let věnuje zahraničnímu…

 
Technické údaje
Motor Hyundai i30 1,6 GDIVolkswagen Golf 1,4 TSI
Typ motoru: zážehovýpřeplňovaný zážehový
Válce / ventily: 4 / 44 / 4
Zdvihový objem (ccm): 15911390
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 99 / 630090 / 5000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 165 / 4850200 / 1500 - 4000
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 195200
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 9.99.5
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.7 / 4.6 / 5.78.2 / 5.1 / 6.2
Emise CO2:134144
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 378 / 1314350 / 1305
Objem nádrže (l):5355
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1268 / 18201290 / 1820
Rozměr pneu:225/45 R17225/45 R18
rozměry vozu
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 43004199
b) šířka (mm): 17801779
c) výška (mm): 14701480
d) rozvor (mm): 26502578
e) rozchod vpředu (mm): 15551540
f) rozchod vzadu (mm): 15631513
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 830 / 1060800 / 1080
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 570 / 860610 / 920
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 1015880
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm):940980
k) šířka vpředu (mm): 14701460
l) šířka vzadu (mm): 14701430
délka sedáku vpředu (mm): 500470
délka sedáku vzadu (mm): 440460
výška opěradla vpředu (mm): 660630
výška opěradla vzadu (mm): 640600
místo vzadu pod předním sedadlem: AnoAno
 

Přidat názorDiskuse: Hyundai i30 1,6 GDI vs. VW Golf 1,4 TSI –…Doporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Nejrychlejší Dacia Duster měla 850 koní vyladěných pro Pikes Peak Nejrychlejší Dacia Duster měla 850 koní vyladěných pro Pikes Peak

Před zadní nápravou přepracovaný vidlicový šestiválec…

Land Rover Defender Pick-up půjde po krku Mercedesu X a VW Amarok Land Rover Defender Pick-up půjde po krku Mercedesu X a VW Amarok

Koncern JLR letos představí zbrusu nového nástupce…

 Video: Hyundai i30 N. Bude mít zvuk jako BMW M? Video: Hyundai i30 N. Bude mít zvuk jako BMW M?

Vývoj hot-hatche i30 N jede na plné obrátky. Dohlédne šéf…

Hyundai i30 N: Na silnicích až příští rok Hyundai i30 N: Na silnicích až příští rok

Hyundai si se svými sportovními modely dává načas, ale už…

  
BMW budou stále chytřejší, ale autonomní technologie jsou daleko, říká člen představenstva

BMW budou stále chytřejší, ale autonomní technologie jsou daleko, říká člen představenstva

Včera

Přestože mnichovská značka plánuje v budoucnu stavět stále inteligentnější vozy, plně autonomní auta jsou prý ještě hodně vzdálená.
Blesk.cz

Zachránkyně knedlíků v Chicagu: Znovu otevřela  restauraci českých krajanů

Zachránkyně knedlíků v Chicagu: Znovu otevřela…

Už už to vypadalo, že v Chicagu, které je jakousi „mekkou“ českého přistěhovalectví do USA, ztratí milovníci…

Nejdřív horečka, pak jednotka intenzivní péče: Petře ochrnula půlka obličeje z klíštěte

Nejdřív horečka, pak jednotka intenzivní péče: Petře…

Příroda se po zimě probouzí. A s ní se probouzí i klíšťata, která již nyní vykazují svou aktivitu. To se stalo…

 

iSport.cz

Program MS v hokeji 2018:  kompletní rozpis zápasů, skupiny, play off

Program MS v hokeji 2018: kompletní rozpis zápasů,…

Rok 2018 přináší sportovním fanouškům jeden vrchol za druhým. Po únorové olympiádě v Jižní Koreji odstartuje v…

Brankář Slavie Kolář: Bod je málo. Chtěli jsme stíhat Plzeň, to se nepodařilo

Brankář Slavie Kolář: Bod je málo. Chtěli jsme…

Byl to pro něj zvláštní zápas. Gólman Ondřej Kolář v zimě přestoupil z Liberce do Slavie, teď se pod Ještěd…

 

Reflex.cz

Vzpomínka na Pavla Šruta: Lichožrouti, ponožky a ilustrace

Vzpomínka na Pavla Šruta: Lichožrouti, ponožky a ilustrace

PAVEL ŠRUT A GALINA MIKLÍNOVÁ jsou, pokud jde o dětské knížky, dvojjediná bytost – za posledních deset let jich…

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří nechtěli bojovat. Kdo skutečně byli?

Nindžové, zabijáci ze stínů, bojovníci, kteří…

Legendární japonští bojovníci jsou opředeni řadou mýtů a polopravd. Nindžům jsou často přisuzovány téměř…