Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Aston Martin je pořád ztrátový, akcie oslabily o 20 procent

ČTK ČTK 2. 3. 2019 • 18:16
35
10
Zobrazit náhledy (35)
Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera Aston Martin DBS Superleggera
Britský výrobce luxusních vozů Aston Martin vykázal za loňský rok ztrátu před zdaněním ve výši 68 milionů liber (asi dvě miliardy Kč), zatímco o rok dříve byl v zisku 84,5 milionu liber.

Dolů ho stáhly náklady spjaté se vstupem na burzu, které dosáhly 136 milionů liber. Vyplývá to z tiskové zprávy firmy. Akcie společnosti v reakci oslabily o 20 procent.

Firma se v říjnu stala po desítkách let první britskou automobilkou, která vstoupila na akciovou burzu. Její akcie ale hned první den odepsaly pět procent a dodnes se ztráta zvýšila na 40 procent.

Příjmy firmy loni stouply o 25 procent na 1,1 miliardy liber a prodeje osobních vozů vzrostly o 26 procent na 6441 aut. Odbyt stoupl ve všech regionech, například v Číně, kde jiní výrobci hlásí oslabení poptávky, vzrostl o 31 procent.

Jakkoli firma očekává letos růst, kartami může zamíchat odchod Británie z Evropské unie. Pro případ brexitu bez dohody automobilka vyčlenila 30 milionů liber.

Aston Martin vyrábí vozy pouze v Británii a v letošním roce tam hodlá otevřít svůj druhý montážní závod. S ním její kapacita stoupne z nynějších asi 7000 na 14.000 automobilů. Vedle elektromobilu Lagonda tam v roce 2020 zahájí výrobu svého prvního sportovně užitkového vozu (SUV) nazvaného DBX.

Společnost Aston Martin byla založena před 106 lety a proslavil ji mimo jiné fiktivní tajný agent James Bond. Aston Martin vlastní konsorcium investičních firem z Kuvajtu a italské InvestIndustrial. Skoro pětiprocentní podíl vlastní automobilka Daimler výměnou za napojení na technologie pro připojená a autonomní auta.

Témata
Avatar - Blue Sun
3. 3. 2019 15:02
Re: Za vším hledéj ...
Není to brácha někoho z redakce, že si tu může pořád beztrestně šířit ty své blitky?
Avatar - Blue Sun
3. 3. 2019 15:01
Re: AM, další slavná britská firma,
Mysleli si, že jsou něco víc, než ostatní.
3. 3. 2019 10:50
Re: Za vším hledéj ...
milá redakce, je nějaký důvod, proč tady ta mr.d.ka. pořád otravuje???
Avatar - twistedTSD
2. 3. 2019 16:21
Re: okrem ineho mu chyba aj SUV
Rolls je trochu jinak zaměřená značka než Aston...
2. 3. 2019 14:44
Re: AM, další slavná britská firma,
Je vidět, že toho moc nepamatuješ, milý hochu. Britové vyráběli i "masovky". Vauxhall, Rootes, Austin/Morris (BMC) později Leyland vyráběly po válce "masovky" a samotná BMC kontrolovala téměř polovinu trhu....

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku