Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Audi A8 se na podzim dočká inteligentních diodových světel Matrix

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 30. 6. 2013
5
49
Ingolstadtská automobilka nabídne klientům nová dálková diodová světla. Premiéru si odbudou v luxusní řadě A8 ještě letos.

Dnešní bixenony s natáčením do zatáčky, nebo ještě lepší a úspornější diody sice zvyšují bezpečnost zejména v noci, ale pořád je v tomto oboru co zlepšovat. Prioritou je pochopitelně bezpečnost při jízdách za snížené viditelnosti ve dne a hlavně v noci. Nesmíme zapomenout ani na šetření paliva. Stávající světla prostě stále nejsou dost chytrá, byť vývoj v tomto oboru za poslední dvě desítky let značně pokročil.

Audi však na podzim uvede novinku s názvem Matrix, jako první ji dostane pochopitelně vlajková loď A8. V každém světlometu je 25 počítačem řízených LED, které spolupracují s kamerou. Pokud se v blízkosti objeví jiné vozidlo nebo chodec, zmíněná kamera jej „uvidí“ a dálkové světlo se automaticky přepne tak, aby jiného účastníka neoslnilo. I když jde po krajnici člověk s baterkou, také se mu „vyhne“. Umí samočinně ztlumit nebo dokonce rovnou zhasnout jednotlivé diody.

To tedy znamená, že Matrix nefunguje jako klasické potkávací reflektor, okolí totiž ukazuje i nadále se stejnou intenzitou jako předtím. Tato technika je totiž schopna tvořit před autem řady světel a stínů dle potřeby. Zvládne také nahlížet do zatáček, ty rozpozná podle dat z navigace. Systém je pochopitelně zatím dost drahý, ale v polovině 90. let minulého věku měly xenonové výbojky také jen nejluxusnější vozy. A dnes? Můžeme si je koupit i v kompaktech, byť v drtivé většině za peníze navíc, případně až ve vyšších stupních výbav,

V USA se ale nových světlometů v Audi zatím nedočkají, jejich používání zde zakazuje řádně letité nařízení z roku 1968. To po automobilech vyžaduje, aby byly vybaveny přepínáním mezi potkávacími a dálkovými světly. Německý výrobce však spolu s dalšími bojuje za jeho zrušení, i když americký úřad pro bezpečnost silničního provozu NHTSA není přesvědčen o bezpečnosti diod.

V dubnu 2013 ocenila současnou generaci diodových světel Audi samotná Evropská komise. Pomáhají totiž snížit spotřebu paliva a tím pádem i Bruselem tolik hlídané emise oxidu uhličitého. Full-LED světlomety dorazily do vozů se čtyřmi kruhy ve znaku před pěti lety. Jako první se jich dočkal model R8. Dnes jsou dostupná ještě v dalších řadách: A6, A7 Sportback a A3. V luxusní A8 se v současnosti jeden každý skládá ze 76 diod.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

lasery
| 9. 7. 2013
Na OLED svetlomety si este chvilu pockame. Kedze OLED diody su velmi citlive na teplotu musia byt velmi dobre chladene co pri autach je problem kedze pod kapotov v lete byva aj viac ako 50 stupnou. A pri 50 stupnoch su OLED uz znehodnotene. A k Laserovym svetlam poviem len tolko. Prave pracujem na 7 BMW s LED a Laserovym svetlo a ten laser zatial bude plnit len pridavnu funkciu k dialkovym svetlam kedy zvysi dosah a intenzitu svetla priamo pred autom asi 200-300 metrou na vozovke. Problem laseroveho svetla je ze je !!! velmi skodlive pre zrak !!! uz pri malych vykonoch. Takze FULL LASER svetlomet sa nekona a asi ani nikdy nebude. 8-s
Avatar - Hammunasakra
Připomíná mi to systém Ambilight u TV Philips
| 1. 7. 2013
:yes: >:D
Avatar - Ham.
Připomíná mi to systém Ambilight u TV Philips
| 1. 7. 2013
Ale, bacha, jak začneš v diskuzích o tom o němž se nemluví ani v náznacích, tak si ho tam dám znovu. Tvůj nepřítel můj vzor. >:-[]
Avatar - Hammunasakra
Připomíná mi to systém Ambilight u TV Philips
| 1. 7. 2013
:yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :-)
PS: Za tu změnu AVATARa (nebo AVATARu? Pardon NEvím, rozhodně ale CHVÁLÍM ;-)
Připomíná mi to systém Ambilight u TV Philips
| 1. 7. 2013
Za komunistů. Byly myslím dvě. Ne, že bychom se o tom učili, jeden čas jsem se zajímal o nehody související s radiací (ponorky, osiřelé zdroje atd.).

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku