Alko kalkulačka Naplavka 2019
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Autonomní Audi A7 urazilo skoro 900 kilometrů bez nejmenších problémů

Jan Mička Jan Mička 6. 1. 2015
6
Sériová výroba autonomních vozidel se nám postupně přibližuje. Důkazem budiž toto Audi A7 Sportback, které samo ujelo bezmála 900 kilometrů.

O autonomních vozidlech se mluví již dlouho, nicméně až v posledních letech automobilky dokazují, na jak vysoké úrovni se technika nachází. Není to tak dávno, co jsme zveřejnili například zprávy o „samojezdícím“ Nissanu Leaf, nebo testování těchto vozů v běžném provozu, a nejednalo se o žádnou katastrofu. Kdy se tedy ze samotných řidičů stanou jenom běžní pasažéři?

Malou nápovědou by mohl být nedávný test Audi, které vyslalo autonomní koncept A7 Sportback na cestu ze Silicon Valley do Las Vegas. Cílem cesty byl veletrh CES 2015, přičemž vůz musel urazit bezmála 900 kilometrů bez zásahu řidiče. Za jeho volantem se postupně vystřídalo pět vybraných novinářů, přičemž na všechno dohlížel testovací řidič Audi.

Autonomní koncept s přezdívkou Jack zvládá veškeré jízdní úkony až do rychlosti 70 mil v hodině, tedy asi 110 km/h. O bezpečný průběh cesty se stará adaptivní tempomat, asistent jízdy v pruzích, laserové skenery nebo 3D kamera v zadním nárazníku. Nemyslete si však, že vůz pouze snímá okolní prostředí a plně se mu poddává. Pokud to situace dovolí, umí také přejíždět z pruhu do pruhu.

O autonomní jízdě v podání Audi samozřejmě neslyšíme poprvé. Již v říjnu jsme totiž uvedli zprávu o konceptu RS7, který během finále šampionátu DTM obkroužil slavný Hockenheimring. Nutno podotknout, že všechno dopadlo bez problémů.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Avatar - VL4D
A K ČEMU JE TO VLASTNĚ DOBRÉ?
| 7. 1. 2015
Já osobně nejsem zastáncem těchto ,,výdobytků moderní doby'' (či spíše blízké budoucnosti), ale myslím si že potencionální kupující autonomní A7 se nespokojí s veřejnou dopravou, nýbrž bude vyhledávat pohodlí vlastního auta.

I když v takovém případě bude osobní řidič zřejmě lepší volbou.

Co se týče Audi tak podle mne nechce být pozadu, jelikož doba je doba a dnešní projekty jsou dnešní projekty.
Avatar - VL4D
Autonomní auta
| 7. 1. 2015
Věřím, že takových lidí jsou mraky. Ostatně já to nikomu neberu, jen prostě nevěřím že to bude fungovat stejně spolehlivě jako lidský faktor. ;-)

Pro mne je hlavní to, aby byla zachována možnost řídit si svoje auto vlastníma rukama.

S tou D1 se ti nedivím. :-)
Avatar -
A K ČEMU JE TO VLASTNĚ DOBRÉ?
| 7. 1. 2015
Stejnou vzdálenost šlo snadno překonat autobusem, vlakem nebo letadlem. A se zlomkovými náklady.
Smysl celého "experimentu" mi jaksi uniká. Měl jsem dodnes za to, že automobil je vhodný právě tam, kam dopravu autobusem, vlakem nebo letadlem buď nelze zajistit vůbec, nebo problematicky (neefektivně, draze atd.). A to uvedená trasa v žádném případě není.
Takže "odborníci" od Audi nám předvedli, že za obrovské peníze a za obrovského úsilí a slávy můžeme mít něco, co jsme nikdy nepotřebovali. Ó díky!
Avatar - AUDIRS6
Autonomní auta
| 6. 1. 2015
Audi je tomu blizsie, nez by mnohi cakali.
Uz nova generacia A8 ma ponukat tzv. "dialnicny autopilot". Prave preto Audi lobuje za tieto legislativne prekazky v Brusely najviac zo vsetkych, lebo maju to hotove a fakt su pripraveny to za cca 2roky predavat. Dokonca zo zartu sa 1 zo zodpovednych vyjadril, ze budu to predavat aj tak, a ked EU uvidi, ze to funguje, sami to radi dovolia. >:D
Samozrejme ze tam bol zvyrazneny tn usmevny ton, pravda ale je taka, ze oni uz su defakto pripraveny, len chcu to mat este na papieri, ze to aj mozu predavat. ;-)
Avatar - cri-cri
Autonomní auta
| 6. 1. 2015
nezustane to jen ve fazi projektu, ale do 10 let budou první prodejní kousky (třeba jen na dalnice) a věřím že do 15 let už i na okresky a td. Pokud by to nenabídly za 10 let jako připlatek, tak budou mit problemy neb snad už to bude mít MB a BMW. Pak by přicházeli o mraky zákazníku, sám má hodně rád auta a jsem auto-magor , a rád řidím, ale na D1 (a mnohe dalši dalnice) bych s radosti zapl automat, kdybych veděl že je fakt vychitany a funguje. Budeš se možná divit, ale takových lidi jako jsem já je mraky :-) Ale to je asi tím, že na D1 jsem bohužel až moc často a vážně je cestovani po D1 pro mě zatrest :-(

Cena senzoru, kamer a i procesoru pada rychle dolu [odkaz] .

>:D

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku