Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

AvtoVAZ se propadl do rekordní ztráty, zavede čtyřdenní pracovní režim

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 12. 2. 2016 • 15:57
60
Ruský AvtoVAZ zahajuje pomocí modelů Vesta a XRAY novou éru. Má to ale jeden problém, automobilka dosáhla rekordní ztráty.

Čistá ztráta největší ruské automobilky AvtoVAZ se v loňském roce kvůli propadu prodeje ztrojnásobila na rekordních 74 miliard rublů (více než 22 miliard Kč). Firma dnes rovněž oznámila, že požádá akcionáře o finanční pomoc. Představila také řadu úsporných opatření. Od pondělí například zavede pouze čtyřdenní pracovní týden pro všechny své zaměstnance, včetně vedení.

Tržby společnosti, která vyrábí legendární automobily Lada, loni klesly o osm procent na 176,5 miliardy rublů. Většinovým vlastníkem automobilky je francouzsko-japonská aliance Renault-Nissan.

Renault uvedl, že kvůli problémům firmy AvtoVAZ musel zaúčtovat mimořádné náklady 620 milionů eur (téměř 17 miliard Kč). Dodal, že zřejmě bude muset ruské automobilce poskytnout další kapitál, aby byla schopná čelit kolapsu poptávky po autech v Rusku.

Celkový prodej nových osobních automobilů v Rusku se v loňském roce podle dřívějších údajů podnikatelského sdružení AEB propadl o 36 % na zhruba 1,6 milionu vozů. Sama značka Lada utrpěla pokles o 31 % na 269.000 vozů.

Lada je přitom na cestě obrody. Pomocí nového sedanu Vesta a crossoveru XRAY zahajuje novou éru. Nové modely s novým designem a technikou chtějí lépe vyhovět požadavkům ruských zákazníků.

Ruský automobilový trh se stal obětí slábnoucí ruské ekonomiky, na kterou doléhají nízké ceny ropy a západní sankce uvalené na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi. V letošním roce očekává AEB pokles prodeje o zhruba pět procent na 1,53 milionu vozů.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv v lednu oznámil, že vláda letos podpoří automobilový průmysl 50 miliardami rublů (přes 15 miliard Kč). Polovina této částky bude určena na program šrotovného.

Související články

Témata
15. 2. 2016 12:54
Re: místní komunistobijci psali, že rudé knížky včas schoval
My u nás používáme výraz "chcípni než domů dojdeš" ;-)
15. 2. 2016 12:53
Re: místní komunistobijci psali, že rudé knížky včas schoval
Viděl jsem to video a musím říct, že jsem nečekal, že úroveň ruskýho humoru padla hluboko pod stoku v podobě humoru americkýho. 8-s Tohle mi vysílat v televizi, tak ji vyhodím z okna a budu čumět radši kočce pod ocas.
15. 2. 2016 12:51
Re: místní komunistobijci psali, že rudé knížky včas schoval
No to je neskutečnej blábol co si napsal. To že si zaplevelí vlastní zemi proti vůli Němců je u tebe snad důvod k obdivu? Navíc jsem si nevšimnul, že Irák nebo Afghoš je socialistická diktatura podporovaná Moskvou. Spíš je to kapitalistická diktatura podporovaná Washingtonem >:D
15. 2. 2016 12:48
Re: <b class="smile09"><b>>:D</b></b> místní bolševici psali
Vzhledem k tomu co ruský automotive produkuje se nedivím, že se to moc neprodává. Prostě zaspali dobu a snaží se to dohnat.
15. 2. 2016 12:44
Re: Ta ztrata bude vetsi a vetsi,
Taky si myslím. ;-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku